Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie chcemy żyć w getcie...

Elbląg, Nie chcemy żyć w getcie...

Pod hasłem "Likwidacja PFRON = likwidacja niepełnosprawnych" Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych zorganizowała dziś w południe wiec przeciwko likwidacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W przenikliwym chłodzie na placu Jagiellończyka zebrało się około 100 osób, chcących wyrazić swoje niezadowolenie z powodu planów likwidacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W przeważającej większości byli to przedstawiciele organizacji pozarządowych i ich podopieczni.
     - Gdyby nie PFRON, nie pracowałabym - mówiła Ewa Sprawka z Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych. - Nie mogłabym dojechać do pracy, gdyby nie samochód zakupiony z pożyczki funduszu. Fundusz to też komputer, przy którym pracuję, to całe życie niepełnosprawnych. W większości krajów Unii Europejskiej istnieją takie fundusze, nikomu one nie przeszkadzają, więc nie jest to wymóg Unii.
     Wśród demonstrujących starszych osób widoczne było rozgoryczenie i determinację. W większości wypowiedzi winą obarczono ministra Kołodkę:
     - Chciałbym zaapelować do wszystkich, bez względu na przekonania polityczne, pomóżcie osobom niepełnosprawnym. Jeśli wchodzimy do Unii Europejskiej, wejdźmy do niej bez takiego bagażu, jaki zafundował nam Kołodko. Kołodko gorszy jest od Hitlera, chce uśmiercić 9 mln osób – usłyszeliśmy na placu.
     - Pilnujmy tego, co zdobyliśmy dzięki PFRON przez dziesięć lat - zaapelowała Irena Mularczyk z Polskiego Związku Emerytów i Inwalidów. - Wiele osób niepełnosprawnych ma pracę, zajęcie, nie wolno na takich ludziach oszczędzać, nie wolno sięgać po taki grosz, bo to jest grosz najbiedniejszych. Pilnujmy złodziei, a nie niepełnosprawnych.
     W proteście uczestniczyli m.in. także członkowie Polskiego Związku Niewidomych.
     - Protestuję w imieniu wszystkich niewidomych i słabowidzących - powiedział przewodniczący PZN w Elblągu Stanisław Brandt. - Zabraliście nam bezpłatne przejazdy koleją, zabieracie nam teraz PFRON. Likwidacja tego funduszu pociągnie za sobą likwidację okręgów Polskiego Związku Niewidomych. Nie możemy do tego dopuścić, tam pracują nasi podopieczni.
     W proteście brali udział także przedstawiciele Integracyjnego Klubu Sportowego "Atak"
     - Są to osoby, które mają osiągnięcia na skalę międzynarodową - mówiła Sprawka. - Dzięki funduszowi mają specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu mogą uprawiać sport i sławić Elbląg. Nie chronimy własnych stołków, tu chodzi o problemy począwszy od rehabilitacji, po miejsca pracy niepełnosprawnych.
     Podczas wiecu zbierano podpisy pod petycją przeciwko likwidacji PFRON. ERKON zapowiedział kolejne protesty w tej sprawie.
Michał Weiss
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Panie "redaktorze" KOŁODKO,a nie Kołotko-chyba trochę wstyd robić takie blędy-albo moze nie wie Pan o kim jest mowa ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jeszcze(2003-03-31)
 • Człowieku o nicku "jeszcze", czy tylko tyle masz do powiedzenia w sprawie protestu niepełnosprawnych?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  szeba(2003-03-31)
 • Redakcjo, przewodniczący Koła Polskiego Związku Niewidomych w Elblągu nazywa się Stanisław Brandt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  szeba(2003-03-31)
 • To jest... bardzo mało smaczne! Żadne zdeterminowanie nie usprawiedliwia faktu porównania kogokolwiek, a szczególnie kogoś z Polaków, do... Hitlera. Podobnie z szacowaniem liczby niepełnosprawnych w Polsce! To mamy aż ¼ obywateli na wózkach inwalidzkich? Co za bezsensowny heppening! Chyba droga ku szczęści biegnie na nieco innej płaszczyźnie załatwiania interesów, dla niepełnosprawnych również! Ale...? Wolny wybór! Cale szczęście, że niewielu do tej imprezy dołączyło. Widocznie przewidzieli o co tu, przede wszystkim, chodzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  oset(2003-03-31)
 • Nie chciałabym, żeby zabrzmiało to banalnie, ale...ponoć cierpienie zmienia( może wyostrza) spojrzenie człowieka na pewne sprawy.. niekiedy problemy zyskują obłąkane rozmiary. Koncentracja na własnych trudnościach sprawia, że często nie przebiera się w słowach, na wszystko patrzy się przez pryzmat swojego doświadczenia. Oset, masz rację . Jednak gdybym np. była matką dziecka niepoełnosprawnego, czy gdybym po prostu miała kogoś niepełnosprawnego w rodzinie, raczej nie dbałabym o to, co "się godzi" ani czy posłużyłam się słowami najbardziej precyzyjnymi, itp. Ważne jest to, że w tej "walce o swoje" trzeba coś zyskać, swoje ucapić. Ci ludzie widzą , że oszczędza się ich kosztem( i jest to prawda) i próbują przeciwko temu protestować ..w taki a nie inny sposób. Nie wiem..., wydaje mi się, że na ich miejscu, wykorzystałabym wszelkie możliwe sposoby( łącznie np. z manipulacją językową,...i porównaniem Kołodki do Hitlera), ku temu by ułatwić życie sobie( lub komuś bliskiemu).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Natasza(2003-03-31)
 • kochani niepełnosprawni, czy to aby napewno nie wy wybraliście lewicę i liberałów do władz, na najwyzszy szczebel??? po postępowaniu i "sprzyjaniu pewnym grupom", śmiem twierdzić, że ci z pierwszych stron gazet w tym temacie właśnie tę władzę wybrali.Szkoda, że teraz tak się odpłacają, ale jak widać nikogo ta władza nie szanuje. Proszę nie twierdzić, że to nie za przyczyną UE, bo oni pewnie dbają, ale tylko o swoich , niepełnosprawnych, także!!! Jeżeli dalej będziecie popierać, tych co nie szanują prawa Bożego to nie łudźcie sie, że po , nie daj Boże, wejściu do Unii coś się wam poprawi. Jeżeli nie uwierzycie w jedynego Boga i pozwolicie na zabijanie nienarodzonych, eutanazę itd, to co narzuca UE, to nikt z ludzi nie pomoże nikomu , zwłaszcza Polakowi - NIC!!! Jeżeli dalej, będziecie pozwalać na bezczelną propagandę Unii Europejskiej i popierać działania p. Jachimowicza, oraz Fundacji Batorego, która niszczy ludzkie dobro,, to "przyjaciele" dołożą wam nie wiedząc nawet, co i komu czynią. Kochani niepełnosprawni, sama, do nich należę, BEZ BOGA ANI DO PROGA', a sami widzicie, że z nikim się nie liczą, z rolnikami zwlaszcza!! żeby nie Radio Maryja [...] to Polska juz dawno by wyglądała inaczej, a świat zapomniałby, że takie państwo wogóle istniało. I komuch i liberałowie niszczą ludzi i koniec. Polska dla Polaków- tylko z Bogiem i Maryją! Re
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ułomna(2003-03-31)
 • Natasza! Wybacz, ale to nie jest walka! To jest KRZYK, na ktorym komuś zależy. Znam inne drogi dochodzenia do swoich racji. Tak może troche sarkastycznie - odpowiedz masz powyżej :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  oset(2003-03-31)
 • Oset, nie wiem na ile jesteś zorientowany, ale wierz mi, że niepełnosprawni zapisali duużo papieru zwracając się do możnych "z wyrazami najgłębszego szacunku" /na który ci nie zawsze zasługują/. Przedkładali swoje racje i postulaty parlamentarzystom, sejmowym i senackich komisjom, pełnomocnikowi rządu ds. ON, prezydentowi itd. Ale papier tak łatwo wrzucić do niszczarki. --- To prawda, że nieładnie jest porównywać pana ministra do Hitlera, ale gdybyś był w sytuacji tej osoby, która to powiedziała – może już nie miałbyś wcale siły mówić – n i e p r z e s a d z a m! Trudno sobie czasem wyobrazić, jak cierpią przez całe życie lub wiele, wiele lat – dzień po dniu, rok po roku – nasi bliźni. Ze świadomością, że nie ma dla nich nadziei. --- Liczba 9 milionów jest oczywiście przesadzona. Nie wiem skąd się wzięła. --- Jeśli chodzi o frekwencję, to poszczególne grupy były reprezentowane przez swoje delegacje. Ludzie starsi, chorzy nie odważyli się wyjść na plac w taką pogodę. Rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych także nie ryzykowali zdrowia dzieci. Na udział dzieci i młodzieży ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych nie zgodziły się natomiast lokalne władze oświatowe. Możliwe, że dzień i pora były niefortunnie wybrane, bo pracownicy zakładów pracy chronionej musieli być w pracy, a młodzież na lekcjach. Możliwe także, że niektórzy nie chcieli się wychylać, ale zjawią się, gdy będzie można skorzystać z pieniędzy Funduszu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  szeba(2003-03-31)
 • Mówicie o polityce, pieniądzach a nawet o literówkach w nazwiskach. Likwidacja PFRON-u to likwidacja miejsc pracy dla niepełnosprawnych, i nie chodzi tu o popularne znaczenie pracy, bo praca jest czymś zupełnie innym dla osoby niepełnosprawnej, niewidomej niż dla zwykłego pełnosprawnego bezrobotnego. Praca dla niepełnosprawnego, niewidomego jest szansą na życie, na egzystencję, na samorealizację, na dotknięcie świata, wtedy osoba taka czuje że uczestniczy w życiu miasta/świata, generalnie że zyje, bo czy bezrobotny niewidomy siedzący cały czas wśród 4 ścian zaznaje życia?? Odpowiedzmy sobie na to pytanie My pełnosprawni. Blisko mnie mieszka kilka osób z pewnej spółdzielni niepełnosprawnych, zarabiają miesięcznie ok 500zł, 500zł za chodzenie dzien w dzień do pracy od godz 7.00 do 15.00. Czy nas by to zadowalało? A tymczasem Oni niezmiernie boją się kolejnych zwolnień, nie pracują dla pieniędzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  TomaszK(2003-04-01)
 • ... a czy szanowne grono wie że pewna kregielnia w Elblągu była "wybudowana" z pieniędzy PFRON'u??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jawiem(2003-04-01)
 • Jawiem, ja wiem jak trudno spełnić wszystkie wymagania formalne Funduszu i jak dokładnie trzeba się rozliczyć. Może wiesz coś takiego naprawdę, a może Ci się tylko wydaje. Napisz co wiesz, też chciałabym wiedzieć. Teraz wygląda to na zwykłą plotkę.--- To co napisał TomaszK jest wielką prawdą, praca każdemu człowiekowi daje tak wiele, a niepełnosprawnemu jeszcze więcej. Chcę tylko dodać, że niepełnosprawni pracują również za mniejsze pieniądze niż 500 zł. Na pewno spotykacie codziennie rano jadących do ELSIN-u niewidomych. Wielu z nich zadawala się mniejszą wypłatą, żeby tylko nie być skazanym na wegetację w czterech ścianach mieszkania. Zresztą nikt z nich nie jest krezusem i każde sto złotych, to opłacony kredyt czy rachunek.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  szeba(2003-04-01)
 • TEN FUNDUSZ NABIJA KASĘ WŁAŚCICIELOM TYCH FIRM.ZPCH TO FIKCJA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MILLER(2003-04-01)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe
Żarówki LED