Piątek 19-04-2019, imieniny Leona, Adolfa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„Nie” dla 80 procent

 
Elbląg, „Nie” dla 80 procent
Na razie oflagowana została elbląska JRG nr 1 przy ul. Bema (fot. WS)

Od 17 czerwca w całym kraju trwa protest służb mundurowych, w tym również strażaków, przeciwko rządowemu projektowi obniżenia zasiłków chorobowych. – Nam nie zależy na kontynuacji tego protestu, a na rozmowach. Nie jesteśmy w stanie zmusić strony rządowej do poważnych rozmów, a chcielibyśmy być traktowani po partnersku – mówił Andrzej Kowalik, przewodniczący Warmińsko- Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Zawodowego Strażaków „Florian”, który dziś (9 lipca) odwiedził Elbląg.

17 czerwca w całej Polsce rozpoczął się protest służb mundurowych, w tym również i strażaków, który  odnosi się do projektu rządowego dotyczącego zwolnień chorobowych czyli L-4. W tej chwili służbom mundurowym przysługuje 100 proc. wynagrodzenia, gdy funkcjonariusz przebywa na zwolnieniu chorobowym. Rząd chce zmniejszyć to do 80 proc. (tyle dostają pozostali ubezpieczeni), a swoją decyzję tłumaczy m.in. tym, iż przywilej ten jest nadużywany. Projekt zakłada utrzymanie pełnej stawki w przypadku, gdy choroba wynika z pełnionej służby, a także kontrolę osób przebywających na L-4 oraz sprawdzanie poprawności zaświadczeń chorobowych - tym miałby się zająć ZUS. Na takie rozwiązania nie zgadzają się związkowcy.
– Cały czas kontynuujemy protest, który zaczął się 17 czerwca. Czekamy na dalsze reakcje rządu, który dalej nie chce z nami rozmawiać, a my nie godzimy się na takie traktowanie. Bylibyśmy bardziej zadowoleni, gdyby ktoś usiadł z nami do stołu i zaczął rozmawiać. Nam nie zależy na kontynuacji tego protestu, a na rozmowach. Nie jesteśmy w stanie zmusić strony rządowej do poważnych rozmów, a chcielibyśmy być traktowani po partnersku – mówił Andrzej Kowalik, przewodniczący Warmińsko- Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Zawodowego Strażaków „Florian”, który dziś (9 lipca) odwiedził elbląską JRG nr 1. – Zastanawiamy się nad zwołaniem Zarządu Wojewódzkiego, czekamy na decyzję Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, mamy umówiony termin spotkania w ministerstwie. Mamy nadzieję, że będziemy szli w kierunku dialogu i „zwijania sztandarów” niż kontynuowania naszych działań i ich większej eskalacji.

  Również i na wozach znajduje się znak Związku Zawodowego Strażaków
Również i na wozach znajduje się znak Związku Zawodowego Strażaków

 Jak wyjaśnia bryg. Tomasz Malesiński, dowódca elbląskiej JRG1, przewodniczący Zarządu Terenowego Związku Zawodowego Strażaków "Florian" w Elblągu, wizyta Andrzeja Kowalika miała charakter przede wszystkim informacyjny.
– Decyzje zapadały na razie na szczeblu wojewódzkim, pomiędzy przewodniczącymi poszczególnych central związkowych służb mundurowych. Natomiast obecnie informacje docierają tu do nas, niżej, abyśmy wiedzieli co się dzieje, jak mamy postępować i jak się zachować – mówi bryg. Tomasz Malesiński.
     I wyjaśnił, że na razie w akcji protestacyjnej bierze udział JRG nr 1, do pozostałych jednostek zostaną wysłane komunikaty.
     Przepisy zabraniają służbom mundurowym strajkować, jednakże mogą one podejmować akcje protestacyjne w różnych formach, jak np. oflagowanie komend i posterunków, prowadzenie tzw. strajku włoskiego ( polega on na wykonywaniu obowiązków służbowych w sposób skrajnie drobiazgowy) czy uczestniczenie w pikietach.
     

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Nareszcie, powinni już dawno to zrobić. Policjanci więcej siedzą na zwolnieniach jak pracują. Kto nie pracuje ten nie zarabia. L-4 brak pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 6
  (2013-07-09)
 • NIE dla przywilei w służbach mundurowych. W innych krajach policjant może pracować do 60 czy nawet 65 lat, a u nas. .. .? Wszystkim obecnie zatrudnionym po 15 latach pracy przysługuje emerytura i wcale nie mała. Tu prawo wstecz nie może działać, a dla zwykłych "roboli" może
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 8
  (2013-07-09)
 • osoby które wiecznie siedzą na L4 powinny być zwalniane z pracy tak jak to jest w wielu prywatnych firmach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 0
  (2013-07-09)
 • Jak Wam się nie podoba to zmięcie pracę !!!! Bardzo proste rozwiązanie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 1
  (2013-07-09)
 • Największe straty ZUS produkują emerytury mundurowych i innych uprzywilejowanych zawodów. Często widać ogłoszenia, ,emeryt wojskowy szuka pracy lat 40". Taki emeryt prawdopodobnie pożyje jeszcze z 30 lat (według US średnia życia wzrasta). Zwykły człowiek albo nie dożyje swojej emerytury albo nie wiele nią się na cieszy. Od dawna wiadome jest, że mundurowi wykorzystują zwolnienia L4 do urlopów itp. ponieważ ZUS nie może ich kontrolować. Kiedyś ludzie nie mieli pretensji do ulg dla mundurowych ponieważ było dużo grup zawodowych, które miały różne dodatki do pensji. Niestety wraz z nastaniem nowej epoki ludzie pracy zostali pozbawieni przywilejów, a mundurowi jak je mieli tak je mają. Należy też wspomnieć o składkach na KRUS, które przysługują rolnikom, a często wykorzystywane są przez zwykłych mieszkańców czy przedsiębiorców wystarczyło kupić 1ha ziemi ( KRUS do 50ha-375z kwartalnie ZUS-1028 co miesiąc). Trzeba też rozróżnić pracę w takich służbach co innego policjant w mieście, a co innego sekretarka na komendzie. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 1
  R.M.(2013-07-09)
 • no to powiedz jak taki mądry jesteś, jaka jest wysokość emerytury po 15 latach, skoro nie jest ona taka mała? z drugiej zaś strony, żadne związki zawodowe czy to w Straży Pożarnej, Policji lub w innych służbach mundurowych nic, absolutnie nic nie zdziałają. Władza, czyli PO nie liczy się z Wami, ma w dupie związki i robi to co chce. Nie istnieje coś takiego jak dialog
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 5
  Ploterek(2013-07-09)
 • Do ploterek- na pewno większa niż człowieka, który przepracował ciężko 30 lat. Druga sprawa wystarczy zlikwidować ulgi emerytalne mundurowym oraz KRUS i problem długu rozwiązany. Szlag mnie trafia jak widzę ogłoszenie, że emeryt mundurowy 40 lat szuka pracy. Taki emeryt prawdopodobnie będzie pobierał emeryturę przez najbliższe 30 lat i spokojnie dożyje starości. Człowiek pracujący normalnie albo nie dożyje emerytury albo nacieszy się nią parę lat. Od dawna wiadomo, że mundurowi siedzą na zwolnieniach ponieważ ZUS nie ma prawa ich kontrolować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 1
  R.M.(2013-07-09)
 • Wiesz ile procent wynosi emerytura po15 latach służby? 40%uposażenia policz sobie czy to tak wiele a zresztą czy, ktoś ci bronił zostac mundurowym ale pewnie opłaciłeś wszystkich znajomych lekarzy jak przyszło stanąć na komisję poborową
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 12
  mund(2013-07-09)
 • Tak wiem ile wynosi po 15 latach w mundurówce. Oficjalnie 40%, a w praktyce pewnie trochę więcej bo zdaje się brana jest pod uwagę ostatnia pensja, czy tam kilka ostatnich, a one przed planowaną emeryturą zazwyczaj są wyższe. Przy obecnych wyliczeniach w nowym systemie "robol" pracujący dajmy na to 45 lat nie będzie mógł liczyć na więcej niż 50% swojej pensji, a raczej mniej. Czyli to samo co mundurowy po 15 latach. Zatrudniając się z racji wykonywanego zawodu miałem pracować do 60 lat. Najpierw podniesiono mi do 65,a teraz do 67 i to raczej nie koniec. To mnie wkurza, nierówne traktowanie. Jedni mają prawa nabyte i trzeba przestrzegać, a inni nie. PS Nikogo nie opłacałem na komisjach i swoje pełne dwa lata odsłużyłem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 4
  (2013-07-09)
 • A bierzcie w diabły te 20% na chorobowym. Tylko jednocześnie NALEŻY rozszerzyć PRZYWILEJE z kodeksu pracy takie jak min. : płatne nadgodziny, extra płatne niedziele, święta, nocki, posiłki regeneracyjne. Wszędzie słychać o przywilejach mundurówki, a jakoś o tych PRZYWILEJACH "zwykłego Kowalskiego" nikt nie wspomina.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 9
  asdfg(2013-07-09)
 • .. .. .nie rozśmieszajcie mnie !!!! Tylko strażacy powinni mieć 100 % a reszta. .. .tak jak wszyscy. Zobaczymy o ile % nagle spadnie ilość " chorych " zwolnień lekarskich. !!!! Jeżeli rząd się ugnie to będzie tak jak w naszym mieście - PiS u władzy a później to już tylko. .. .. koniec. Mundurowi do roboty a nie protestować - źle wam ?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  Wojak1982(2013-07-09)
 • Ale bzdury znowu o emeryturach mundurowych wypisujecie, jakieś "wzrastanie pensji" skąd to chłopie wziąłeś? żyjesz jeszcze chyba w latach 70-tych bo wtedy tak faktycznie było. A co do zwolnień L4,jestem jak najbardziej ZA 80%. Jestem oficerem z ponad 20-letnim stażem pracy i szlag mnie trafia jak młodzi żołnierze z byle powodu "rzucają" zwolnienie kiedy trzeba jechać na poligon albo uczestniczyć w jakimś ponadplanowym przedsięwzięciu wtedy zaczyna się "pomór". Co do przywilejów no cóż każdy jest kowalem swojego losu, nikt nikomu do wojska czy policji nie zabraniał wstąpić, skoro wybrałeś przyjacielu inną drogę i "nie poszło" nie sącz jadu. Ja właśnie poszedłem do armii nie z zamiłowania ale dla tychże przywilejów, perspektywa otrzymania mieszkania i wcześniejszej emerytury o wiele wyższej niż w innych profesjach skusiła mnie i dokonałem wyboru. .. i co ? teraz zabijecie mnie że tak wybrałem ? będziecie pluć mi w oczy bo podejmując decyzję w wieku 18 lat inną niż Wy żyje mi się lepiej niż Wam ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 5
  (2013-07-10)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)