Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Nie może być konfliktu między nami

Elbląg, Nie może być konfliktu między nami Fiodor Jaroszewicz, mer miasta Bałtijsk.

Przed wyborem na mera Bałtijska zajmowałem się biznesem z Polakami - mówi Fiodor Jaroszewicz, mer partnerskiego dla Elbląga miasta, który w piątek przewodniczył ośmioosobowej delegacji goszczącej w naszym mieście. Z Fiodorem Jaroszewiczem rozmawia Andrzej Minkiewicz.

Andrzej Minkiewicz: - Jakiego rodzaju była to współpraca i jakie są jej trwałe efekty?
     Fiodor Jaroszewicz: - Z moim udziałem utworzonych zostało wiele firm i w Polsce, i w Rosji, a ludzie z naszych krajów mają w nich pracę do dzisiaj. Współpracowałem z gdańską rafinerią przy budowie stacji benzynowych. W międzyczasie nawiązałem kontakty z biznesem w Kaliningradzie. Budowlani z Gdańska, Gdyni i Elbląga weszli na place prestiżowych dla stolicy obwodu inwestycji. Zbudowali w europejskim stylu biurowiec, pierwszy basen i pierwszy w Kalinigradzie hotel o europejskim standardzie. Te kontakty biznesowe zbudowały trwałe przyjaźnie i rzeczywiste zaufanie. Nie może być konfliktu między nami.
     
     Konflikt jednak istnieje, wymownym tego przykładem jest obowiązujący nadal rosyjski zakaz korzystania z toru wodnego przez Cieśninę Piławską?
     Przez naszych polityków stracili wszyscy. Straciła zarówno strona polska, jak i rosyjska. To nie jest dobre podejście. To najważniejszy problem, który musimy wspólnie rozwiązać. Jest to kwestia wykorzystania dla gospodarczego rozwoju terenów położonych nad Zalewem Wiślanym, Zalewem Kaliningardzkim, a zwłaszcza Mierzei Wiślanej. W tej kwestii bardzo blisko współpracujemy z Krynicą Morską. Z terenu rosyjskiej części Mierzei Wiślanej zostały praktycznie wyprowadzone wszystkie formacje wojskowe, które się tam znajdowały. My nie mamy doświadczenia, jeśli chodzi o zagospodarowanie tego typu terenów, chcemy skorzystać z waszych doświadczeń.
     
     Z pewnością ułatwiłoby to otwarcie dróg wodnych, ale do tego nie wystarczą apele ze strony polskiej.
     Może o tym nie wiecie, ale my też apelujemy do władz obwodu kaliningradzkiego o uruchomienie tego toru wodnego. Mamy naciski ze strony przedsiębiorców z naszego rejonu, którzy mają bardzo konkretne plany na rozwój współpracy korzystnej dla obu stron. Wspieramy, jak możemy, wasze starania, a po powołaniu komisji ekspertów z Polski i Rosji nadzieje na definitywne załatwienie tej sprawy są większe niż kiedykolwiek. Ludzie z Bałtijska bardzo sobie cenią przyjazne i konkretne efekty współpracy z partnerskim Elblągiem. Chcielibyśmy, żeby takie stosunki istniały również na poziomie naszych państw, naszych rządów. My to potrafiliśmy zrobić w organach samorządu terytorialnego, korzystnie współpracować ze sobą. Niestety, przedstawiciele naszych władz nie robią tego tak, jak to robimy my. A my będziemy dążyli do jeszcze bardziej efektywnej współpracy między samorządami Elbląga i Bałtijska.
     
     
     
Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Rzeczywiście wyprowadzili wojska z rosyjskiej części Mierzei Wiślanej, ale co tam zostawili? Czy taki szajs jak w Groß Born? (Borne Sulinowo?). Przecież parę kilometrów od Piasków (Neu Krug) znajdowała się piękna wioska rybacka Narmeln (ros. Rybaczyj). Już wiadomo, że tam kamień na kamieniu nie pozostał i trudno znaleźć nawet fundamenty. A dlaczego mer Piławy (Bałtyjska) nie wspomniał o mozliwości otwarcia przejścia dla pieszych? Może lepiej mówić wreszcie prawdę, że sprawa Mierzei, Głębi Piławskiej i "szykan granicznych" na trasie do - i z Królewca, powodują znaczne problemy gospodarcze dla Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  K.D.(2006-10-14)
 • W relacjach z Ruskimi jesteśmy na pozycji biednego krewnego i to musimy sobie w koncu uświadomić. Więcej dumy w nas niż rozumu. Ale kiedy my zrozumiemy , że zgoda z Ruskimi to nasz interes ? Spieprzmy do końca wszystko. Wysługujmy się Amerykancom. Dajmy sie wrobić w jeszcze jedno łajno- w parasol atomowy. Dlaczego w tej sprawie nie wypowiada sie naród Polski tylko kilku sezonowych politykierów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-10-14)
 • z Ruskiem się jeszcze nikt przy jednym stole nie najadł, im dalej od nich tym lepiej, budować mur, tarczę i co się da, a o handlu zaomnieć bo to dziki kraj jest i dzisiaj handlują, jutro nie handlują bo coś im tam się nie podoba i tak w kółko Macieju, dlziecinada taka .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rozumny(2006-10-15)
 • Rozumny czy Ty aby jesteś rozumny? Przypominasz mi sarmatę co z miotły robi armatę! Musimy mieć świadomość narodową,musimy sie szanować ale i musimy wiedzieć kim jesteśmy i gdzie jesteśmy. Żaden Czech ani Słowak ani Węgier nie robi takiego zamętu wokół siebie jak Polak.Jesteśmy specjalistami od mieszania u siebie a nawet i u innych. Kto nam daje to prawo?- Własna pycha? Nie tylko ja tak myślę. Polecam lekturkę Ryszarda Kapuścińskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  chello(2006-10-16)
 • A coś się Pan tak oburzył? co się takiego stało? po co te nerwy, prawda jest taka, że im dalej od ruskich tym lepiej i nie ma tu deliberować i się obrażać, takie są fakty historyczne, zmaist kapusty to trzeba czytać książki o historii Polski, a nie rferaty na partyjne zjazdy o przyjaźni polsko-ruskiej, bo to zawsze było tak naprawdę zwykłe pachołkowanie im przez zdrajców narodu i jego kosztem zresztą. Elbląg bardzo cierpi przez to sąsiedztwo, miasto ci "przyjaciele" odcieli od morza, bo coś im się tak poprzestawiało w głowie, że tak będzie dobrze i co? zamiast nazywać sprawy po imieniu, podpisują z nimi papierki o dobrosąsiedztwie, to lipa nic więcej, oszustwo tylko dla kogo i po co cyrk?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rozumny(2006-10-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok