Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie szukajmy na innych kontynentach

 
Elbląg, Nie szukajmy na innych kontynentach - Wysoko oceniamy również Mały Ruch Graniczny, widzimy jakie owoce daje współpraca - mówił Karaczewcew (fot. WS)
Rek

- Pamiętam, że pierwszym autobusem rejsowym, który pojechał do Kalinigradu był ten, który należał do Olimpii Elbląg, a także początki połączenia kolejowego między tymi oboma miastami, szkoda, że już go nie ma, czy wodoloty na Zalewie Wiślanym. Może te nasze początki nie były zbyt profesjonalne, ale w ludziach było mnóstwo entuzjazmu - wspominał Jerzy Wilk, obecnie prezydent Elbląga, a także wielokrotny radny podczas spotkania z okazji 20- letniej współpracy z Kaliningradem.

Elbląg z Kaliningradem umowę podpisał w 1994 r., czyli dokładnie 20 lat temu. Jak opowiadał wspominał ks. Andrzej Steckiewicz, z kościoła św. Wojciecha w Kaliningradzie, początki były bardzo entuzjastyczne.
     - Dla Polonii, która tam mieszka przyjazd wojewody [ówcześnie był nim Zdzisław Olszewski -red.] z paczkami było dużym przeżyciem, Czuli się dowartościowani, że takie osoby do nich przyjeżdżają, że prosty człowiek mógł podejść do wysokich urzędników i z nimi porozmawiać - mówił ks. Steckiewicz. - Pamiętam, jak podczas jakiegoś koncertu siedział koło mnie jeden z rosyjskich urzędników, akurat leciała melodia "Szła dzieweczka do laseczka" i zapytał, skąd Polacy znają tę starą, rosyjską melodię. Odpowiedziałem, że to przecież polska melodia, a on że nie, że to rosyjska. To tylko pokazuje, jak wiele mamy wspólnego z sąsiadami.
     I to właśnie z tej okazji władze miejskie gościły dziś u siebie m.in. Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku  Aleksandra Karaczewcewa oraz Marcina Nosala, Konsula Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Kaliningradzie.

  Zdzisław Olszewski (po prawej) oraz ks. Steckiewicz od lat współpracują z obwodem kaliningradzkim (fot. WS) Zdzisław Olszewski (po prawej) oraz ks. Steckiewicz od lat współpracują z obwodem kaliningradzkim (fot. WS)

- Te 20 lat to z jednej strony bardzo dużo, a z innej mało. Już teraz możemy zobaczyć co zostało zrobione, a co nie, niemniej nikt nie kwestionuje znaczenia, jakie ma ta współpraca.Chciałbym, żeby mali i średni przedsiębiorcy z obu miast dobrze ze sobą współpracowali. Wysoko oceniamy również Mały Ruch Graniczny, widzimy jakie owoce daje. Zdajemy sobie sprawę, że w naszych relacjach sporą rolę odgrywają stosunki gospodarcze - mówił Karaczewcew i dodał, że z informacji, jakie posiada wynika, że mieszkańcy obszarów przygranicznych chcą jeździć do swoich sąsiadów, nieważne z jakich powodów.
     Potwierdza to Marcin Nosal, który dodał, że około jedna czwarta Rosjan ma zezwolenie na poruszanie się w Małym Ruchu Granicznym, z czego wynika, że każda rodzina ma swojego przedstawiciela.
     - Nie powinniśmy szukać miast na innych kontynentach, a współpracować z tymi, które leżą najbliżej. Poza tym chcemy być ambasadorem współpracy polsko- rosyjskiej, bo uważamy, że jesteśmy najbliżej. Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z obwodem kaliningradzkim - mówił Jerzy Wilk, prezydent Elbląga. I dodał, że już jutro zostanie podpisana umowa o współpracy z Petersburgiem oraz Wielkim Nowogrodem.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Może prezydent Wilk przełoży słowa na czyny i zachęci rosjan do inwestowania nie tylko w zakupy w naszym mieście. Zacznijmy od rosyjskiej restauracji z ich kuchnią i muzyką, klientów nie zabraknie. Ciekawe, czy rosjanie z obwodu bywają w naszych dwóch cerkwiach prawosławnych ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 0
  (2014-05-26)
 • przecież Pan Prezydent był przeciwny Małemu Ruchowi Granicznemu, przeciwny wszystkiemu co ma cokolwiek wspólnego z Rosja, . .. .. mali ludzie mają małe domki z piasku. .. .. -to fragment piosenki ale odnosi sie to do małych wodzów z Jedynie Słusznej Partii. !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 2
  997(2014-05-26)
 • Wilk zamienia się w owieczkę ? Nie niech no Prezio dowie się o sympatiach Jerzego z towarzyszami z Kaliningradu. .. . Początki były w latach 80-tych kiedy np. Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Lichnowach przerzuciła przez jeszcze " zaoraną" granicę sprzęt rolniczy do uprawy aby uczyć " towarzyszy" , że żeby zebrać plon, trzeba najpierw zasiać. Podobnie SOP Żuławy jako jedna z pierwszych handlowała w barterze - warzywa, owoce, przetwory. Na początku, żeby nie było przekraczania granicy, samochody na linii granicznej ustawiały się tyłami i przeładowywano towar, z Polski i na odwrót. No i te imprezy w Zielonogradsku w lokalu nad brzegiem Bałtyku. .. " Elbingerer"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  (2014-05-26)
 • Rosjanie nie odwiedzają cerkwi. Oni bywają w świątyniach typu biedronka, lidl, leclerc, carrefour i kaufland :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  (2014-05-26)
 • Panie Wilk przecież pana szef określił Polskę jako kondominium rosyjsko-niemieckie, czyż nie tak? A pan panie Wilk - to jedynie obiecanki, obiecanki. Cóżeś pan panie Wilk wniósł do współpracy Elbląga z Kaliningradem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  wiza(2014-05-26)
 • zaścianek zaściankiem pozostanie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2014-05-26)
 • Olimpia Elbląg chluba tego miasta. Kiedyś bardzo bogaty klub, nawet autobusy miał, które udostępniał, zarabiał. Dziś? Nawet nie ma stadionu. Nie ma nic. Żadnego majątku. Wszystko w tym mieście zaraz będzie czyjeś (nie elbląskie). Np. banku A lub banku B. Koniec bliski i smutny :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  kibicOlimpii(2014-05-26)
 • Za jedno co moge pochwalic w jakimims małym stopniu komune elblaską. To to ze sportem sie interesowali i wspomagali. Piłke, judo, ciezary Zamech. Boks Plastyk etc. teraz nwet nie moga zmodernizowac i utrzymac w lidze na szczeblu centralnym jedynego przedstawiciela piłki Olimpię.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 2
  (2014-05-26)
 • sorry , ale piłka kopana nigdy w tym mieście nie odnosiła sukcesów. II liga dawno temu i jeden sezon nie tak dawno
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  przybyly(2014-05-27)
 • Uruchomienie ruchu przygranicznego to nieszczęścia, przestepczość, morderstwa, napady. Jak dojdziemy do władzy to zmienimy nazwę ronda Kaliningrad. Czy wiecie jakiej partii to są slogany? Co jeszcze muszą ci ludzie zrobic by naród przestał na takich Karskich, Fotygów, Wilków, Macierewiczów, Hofmanów głosowac?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  kaliniak(2014-05-27)
 • Zliwidować tax free dla russkich
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 1
  (2014-05-27)
 • .. i wprowadzić Tax Free dla Polaków? Masz rację to ewidentna dyskryminacja ! T Free dla Polaków !Ta Free dla Polaków !Tax Free dla Polaków !Taxi Free dla Polaków !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  sumaszedszyj(2014-05-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywka HERB ELBLĄGA
POLO z HAFTEM
Naszywki