Wtorek 26-03-2019, imieniny Emanuela, Teodora
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Niemcy dalecy i bliscy

Od dziś we Fromborku, w działającym od lipca Bałtyckim Ośrodku Badawczym - naukowej placówce Wyższej Szkoły Humanistycznej z Pułtuska - prezentowana jest wystawa pt. "Polacy i Niemcy - bardziej sobie bliscy, niż sądzimy".

Prawie 70 map, fotografii i fragmentów wspomnień Polaków i Niemców z różnych okresów wspólnej historii oglądać można tylko do 1 grudnia. Wystawa krąży po miastach obu krajów od 5 lat. Jej współautorką ze strony polskiej jest VIII Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu.
     Henryk Józefowski, dyrektor szkoły: - Od 13 lat współpracujemy z berlińską Gustaw-Heinemann-Oberschule i po wymianie ponad półtora tysiąca uczniów z obu krajów pomyśleliśmy o stworzeniu obrazu Polski i Niemiec widzianego oczami młodych ludzi. Mówimy tu o bolesnych sprawach, jakie dotyczą naszego sąsiedztwa, ale i o dobrych, jak - wizyta cesarza Ottona III w 1000 roku w Gnieźnie, która była pierwszą próbą ustanowienia zjednoczonej Europy.
     Co może dziś łączyć, a co dzielić mieszkańców Polski i Niemiec? Dla Henryka Józefowskiego jednym z najważniejszych wydarzeń wspólnej historii było przybycie w XVIII wieku do Wielkopolski mieszkańców Bambergu.
     - To oni nauczyli nas jak gospodarować, wprowadzili nowe technologie uprawy ziemi i hodowli zwierząt, i to po nich Poznaniacy mają szacunek dla pracy, zamiłowanie do czystości i porządku - mówi.
     Zdaniem historyka z uniwersytetu w Greifswald, który na zaproszenie uczelni z Pułtuska gościł we Fromborku, dzielą nas wydarzenia wieku XX.
     - Jesteśmy jednak sąsiadami i dziś najważniejsze jest to, żebyśmy umieli porozumieć się w sprawach Unii Europejskiej, bo korzyści z wstąpienia do niej Polski będą na pewno dużo większe, niż obawy.
     Prorektor WSH i szef Bałtyckiego Ośrodka Badawczego, dr Krzysztof Ostrowski zapowiada, że podobnych inicjatyw, łączących Polaków, Niemców, sąsiadów ze Wschodu i znad Bałtyku nie zabraknie. Ośrodek planuje utworzenie eduakcyjnego Szlaku Bursztynowego od Gdańska, przez Malbork, Elbląg, Bałtijsk-Pilawę po Kaliningrad i warszaty dla naukowców związane z wizją Bałtyku jako "morza współpracy i stabilizacji".
     - Frombork, z jego tradycjami Kopernikańskimi, warmińskimi korzeniami i bliskością granicy z obwodem kaliningradzkimj jest znakomitym miejscem dla spotkań między narodami - mówi prorektor Ostrowski.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Audi
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej