Czwartek 18-10-2018, imieniny Łukasza, Juliana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Baltic Cup Baltic Cup

Niemiecki minister

Wszystko wskazuje na to, że Kaliningrad odwiedzi Joschka Fischer - szef niemieckiej dyplomacji. Będzie to tym samym najwyższy rangą przedstawiciel niemieckiego rządu federalnego, jaki kiedykolwiek zagościł nad Pregołą, na terenie byłych Prus Wschodnich, których kawałek po zakończeniu wojny, jako należną daninę, otrzymał Stalin.

Niemiecki minister spraw zagranicznych przybędzie do Kaliningradu z roboczą wizytą w drodze do Moskwy, gdzie 12 lutego zaplanowano spotkanie z rosyjskim kolegą - ministrem Igorem Iwanowem.
     Do Kaliningradu Joschka Fischer przyleci już 11 lutego. Weźmie udział w uroczystym przedstawieniu Konsula Generalnego Niemiec, który kilka tygodni wcześniej rozpoczął swoją misję na terenie obwodu kaliningradzkiego.
     Oprócz tego szef niemieckiej dyplomacji spotka się z wykładowcami i studentami europeistyki - nowego kierunku studiów na Kaliningradzkim Uniwersytecie Państwowym.
     Już wcześniej niemiecki konsul nad Pregołą, na spotkaniu z gubernatorem obwodu kaliningradzkiego Władimirem Jegorowem, przekazał pragnienie Joschki Fischera odwiedzenia grobu Immanuela Kanta - wybitnego niemieckiego filozofa, profesora logiki i matematyki na Uniwersytecie w Koenigsbergu, gdzie był także jego rektorem. Immanuel Kanta całe swoje dorosłe życie związany był z tym miastem.
     W tym roku, dokładnie 12 lutego, mija 200 rocznica jego śmierci. Po złożeniu wiązanki kwiatów na grobie twórcy idealizmu transcendentalnego niemiecki minister spraw zagranicznych zwiedzi także odbudowywaną katedrę. Ten zabytkowy obiekt przetrwał powojenne lata radzieckiej władzy, która zgodnie z ustaleniami komunistycznych ideologów, nakazała niszczyć wszystko, co mogło przypominać o przeszłości tych ziem. Katedra nie została zniszczona (resztki zamku królewskiego usuwano jeszcze w 1968 r.) właśnie tylko dlatego, iż u jej ścian znajduje się grób Kanta.
     Wizyta szefa niemieckiej dyplomacji nad Pregołą będzie ważnym wydarzeniem nie tylko dla lokalnych władz. Sam fakt utworzenia po 59 latach od zakończenia wojny niemieckiego konsulatu uważany jest tutaj za bardzo duże osiągnięcie, do którego, jak podkreślił gubernator obwodu Jegorow, obie strony kroczyły bardzo długo. Jego istnienie jest świadectwem kolosalnych zmian, jakie zaszły w dwustronnych rosyjsko-niemieckich stosunkach. Gubernator obwodu ma też nadzieję, że niemiecki konsulat pomoże w rozwijaniu zarówno kontaktów kulturalnych, jak również i biznesowych. Niemiecka gospodarka jest ważnym partnerem dla całego nadbałtyckiego regionu Rosji. Niemcy wyprzedziły też znacznie Polskę i Litwę w wymianie handlowej, która w ubiegłym roku osiągnęła prawie 400 mln dolarów. Na terenie obwodu kaliningradzkiego działa ok. 350 przedsiębiorstw z niemieckim kapitałem.

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ręcznik z haftem
Naszywka GODŁO
Naszywki
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA