Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Niezłe wyniki

Rozmowa z prof. drem hab. inż. Zbigniewem Walczykiem, rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.

Minął piąty rok istnienia Szkoły. To był rok inwestycji - udało się dokończyć budowę kolejnej części akademika przy ul. Wspólnej, a w dawnej siedzibie Urzędu Wojewódzkiego jest teraz rektorat i instytut informatyki. Czy tak będzie również w kolejnych latach?
     To był dla nas bardzo dobry rok, który znakomicie zwieńczył pięciolecie Szkoły. Na inwestycje przeznaczyliśmy około dziesięciu milionów złotych - połowę ubiegłorocznego budżetu. Wydaje mi się, że ten rok zamknął też realizację koncepcji szybkiego rozwoju Szkoły. W drugiej połowie pięciolecia pojawił się nowy, przyszłościowy wątek - informatyka i wydaje się, że się on sprawdził - mamy dobrą bazę dydaktyczną i materialną dla studentów - nowy dom studencki, który robi wrażenie na każdym, kto go odwiedza. Na około 70 milionów złotych, które mieliśmy w budżetach od początku istnienia uczelni, dwadzieścia parę milionów, a zatem grubo ponad 25 procent całości - to były inwestycje. To chyba niezły wynik. Jeśli chodzi o przyszłość, uważam, że należy umocnić to, co się już zdobyło. Nie da się podejmować coraz nowych wątków, bo można, jak się mówi, przegrzać koniunkturę. Szkołę trzeba jednak umocnić na poziomie jakościowym. Jest taka możliwość, bo mocą ustawodawstwa wszystkie wyższe szkoły zawodowe muszą przejść z kształcenia na specjalnościach w kształcenie na kierunkach.
     
     Co to znaczy?
     Chodzi o to, by zapewnić formalną kompatybilność kształcenia, tak, aby nasz absolwent mógł pójść na studia magisterskie na każdą polską, a w przyszłości każdą europejską uczelnię. Kierunki związane są z podwyższonymi wymaganiami jeśli chodzi o kadrę, ale my to przewidywaliśmy i „gromadziliśmy” wykładowców od samego początku. W tej chwili to się sprawdza, bo mamy wystarczającą liczbę pracowników naukowych i udało nam się wystąpić o utworzenie z trzynastu specjalności, jakie mieliśmy, dziewięciu kierunków. Wydaje mi się, że to dobry wynik. W Polsce nikt go na razie nie pobił, choć jeszcze nie wszystkie wyższe szkoły zawodowe złożyły dokumenty. Wszystkie specjalności zmieszczą się w ramach kierunków, nie chcemy wyłączać żadnej z nich, bo szkoła wyższa w stosunkowo małej aglomeracji, jaką jest Elbląg, powinna mieć szeroką ofertę edukacyjną. Trudno sobie wyobrazić kształcenie np. tylko inżynierów czy tylko nauczycieli języka angielskiego.
     
     W minionym roku Szkołę wizytowała Państwowa Komisja Akredytacyjna. Na razie oceny części kierunków są dobre.
     To są dla nas oceny najważniejsze, bo Komisja to najwyższy organ, jeśli chodzi o merytoryczną ocenę Szkoły. Jesteśmy po dwóch audytach, jest zapowiedziany trzeci, w instytucie pedagogiczno - językowym. Mieliśmy też dwie kontrole NIK, obie wypadły dobrze.
     
     Z roku na rok szkolnictwo wyższe dostaje coraz mniej pieniędzy. Co może to oznaczać dla elbląskiej uczelni?
     Utrudnienia. W tej chwili staramy się prowadzić uczelnię z rozmachem, jeśli chodzi o sprzęt, wynagrodzenia dla pracowników, bo staramy się mieć dobrych nauczycieli akademickich. Jeśli pieniędzy będzie mniej, te walory będą pomniejszane lub znikną, jeśli sprawdzi się pesymistyczna wersja rozwoju wypadków. Ja jednak jestem optymistą, jeśli chodzi w tę najbardziej opłacalną inwestycję - inwestycję w wykształcenie.
     
     Co z inwestycjami bardziej namacalnymi?
     Nie mamy żadnych oficjalnych deklaracji, ale wydaje się, że naturalną koleją rzeczy będzie powiększenie Szkoły o drugą połowę budynku przy Wojska Polskiego. Wszystko zależy od poparcia władz… Planujemy też niewielką rozbudowę budynku przy Grunwaldzkiej. W tym roku mamy też nadzieję na dokończenie budowy akademika przy ul. Wspólnej.

rozmawiała Agnieszka Jarzębska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Kochani: A co to za lapsus w tytule naukowym rektora. Bo się naukowiec obrazi ;-).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ORTOFOB(2004-02-05)
 • Pięknie się PWSZ dzięki panu rektorowi prof. Walczykowi rozwinęła! Tyle inwestował, zdobył kupę pieniędzy i funduszy... Tylko dlaczego czytamy teraz: "wydaje się, mamy nadzieję, planujemy niewielką rozbudowę"? Przypadek czy może skutek zeszłorocznych "czystek niepokornych"..?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  student(2004-02-05)
 • ORTOFOB: W czym rzecz, bo nie kumam?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ???(2004-02-05)
 • Tylko mi nie mów, że nie słyszałeś o odmianie skrótów, bo dotąd miałem Cię za znawcę przedmiotu. A propos, ostatnio jakaś "lala" tłumaczyła, że nie pisze się "dilerzy", lecz "dealers"! A z jakim przekonaniem to tłumaczyła, apelując: "Nie kaleczcie języka".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ???(2004-02-05)
 • Ortofob :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AntyOrtofob(2004-02-05)
 • Słyszałem o odmianie skrótowców, słyszałem. Wątpliwości moje wzbudziła jednak odmiana ,,dr'' w frazie zawierającej zbitek stopni naukowych. Sam ,,dr'' niewątpliwie jest formą odmienną, lecz nie jestem pewien, czy w tym przypadku też powinien być odmieniany. Słowniki nie wyjaśniają tego w sposób jednoznaczny. Wysłałem zapytanie do prof. Bralczyka, jutro powinienem mieć odpowiedź. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ORTOFOB(2004-02-05)
 • Nic tu niejasnego: winno być" z prof. dr inż. hab". A tak przy okazji, w przypadku rektora wystarczy: " z rektorem prof.". Wymienianie wszystkich tytułów jest passe, na co powinni zwracać uwagę ich posiadacze. Ale trudno będzie wymazać tę naszą miłość do tytułów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mgr(2004-02-05)
 • mgr: inżynier habilitowany? Gdzie ty robiłeś magisterkę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  lub czasopisma i inne rośliny(2004-02-05)
 • ORTOFOB: dr odmieniania się w tym przypadku jako: drem lub dr. (z kropką), zerknij w Słowniku Poprawnej Polszczyzny, PWN.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ???(2004-02-05)
 • No, tak. Ortofob się trochę zgubił, więc musi się podeprzeć autorytetem :-) Zawsze to jakiś sposób ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  de Sade(2004-02-05)
 • ...ale macie problemy...kompletna klęska myślenia konstruktywnego. Na portelu jest tyle fajnych tematów do obgadania, ale po co, jak można o ortografii polemizować. Jak pisze sie "dr" o to jest pytanie na miarę dzisiejszych problemów w mieście i artykułów zamieszczanych na portelu.... Idealna znajomość ortografii nigdy nie zastąpi wiedzy z innych dyscyplin oraz mądrego i logicznego myślenia... Po co na upartego drążyć ten sam nudny, bezowocny temat przy każdym artykule... To jest straszliwie irytujące i żenujące, że człowiek komentując na portelu musi spodziewać się, że spora część czytelników nie przeczyta ze zrozumieniem jego poglądów a tylko prześledzi tekst w poszukiwaniu błędów.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  świadek(2004-02-05)
 • jezeli juz to Prof Dr hab.inż., a nie Prof. Dr inż hab.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  meeeeeee(2004-02-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI