UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Niezłomni mają swoje miejsce w historii

 
Elbląg, Niezłomni mają swoje miejsce w historii
(fot. Michał Skroboszewski)

- O żołnierzach tych nie wolno było mówić, a jeśli już to nazywano ich reakcjonistami i bandytami. Byli pierwszą antykomunistyczną opozycją i za to zostali wyklęci. Dziś jako niezłomni są wśród nas, bo znaleźli swoje miejsce w historii – przypomniał wiceprezydent Elbląga Jacek Boruszka podczas dzisiejszych (1 marca) obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Cześć i chwała bohaterom. Zobacz fotorelację.

Miejskie uroczystości odbyły się przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzy AK. Żołnierzy walczących w latach 1944-56 o wolność i niezależność Ojczyzny wspominał - odczytując list Witolda Wróblewskiego - wiceprezydent Elbląga Jacek Boruszka: - To szczególna grupa żołnierzy, która po klęsce wrześniowej nie pogodziła się z IV rozbiorem Polski i walczyła z okupantem, a gdy w Polsce zapanował sowiecki terror wielu z nich zostało w podziemiu, zbrojnie kwestionując radziecką strefę wpływów.
       Przez propagandę komunistyczną nazywani bandytami, faszystami. Przez milicję, żołnierzy, bezpiekę i NKWD byli tropieni jak zwierzęta.
       - Zakatowani, torturowani, wrzucani do bezimiennych dołów. Teraz ich pamięć przywracamy – dodał Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski. - Pamięć i wartości (Bóg, Honor, Ojczyzna, rodzina), bo to podstawa funkcjonowania każdego państwa, które chce niepodległości i suwerenności.
       O żołnierzach tych przez dziesięciolecia nie wolno było mówić, a jeśli już to nazywano ich reakcjonistami i bandytami. Pamięć o nich chciano wymazać.
       - Dziś jako niezłomni są wśród nas, bo znaleźli swoje miejsce w historii – mówił wiceprezydent Boruszka.

  Elbląg, Najmłodsi uczestnicy dzisiejszej uroczystości
Najmłodsi uczestnicy dzisiejszej uroczystości (fot. MS)

- Niezłomni ludzie nie dają się złamać, nawet w obliczu cierpienia i śmierci – to z kolei słowa Marka Pruszaka, przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu. Ich wiara jest niezachwiana, a odwaga potężna jak skała. Nie dają się przekupić, zastraszyć, są wierni do końca. W naszym mieście żył żołnierz niezłomny, generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski. - W 110. rocznicę urodzin generała rok 2017 jest jego rokiem – przypomniał.
       W dzisiejszych uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych oraz młodzież i dzieci. Był Apel Pamięci, salwa honorowa, a przed obeliskiem spoczęły wieńce i kwiaty.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • dlaczego Wróblewski nie przychodzi na żadne uroczystości patriotyczne ????? czy był pod wpływem!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 18
  (2017-03-01)
 • Wyrósł z garnituru
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 4
  (2017-03-01)
 • Lada chwila pod tym artykułem zaczną ujadać KODziarze i potomkowie ubeków
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 38
  momomomn(2017-03-01)
 • Cześć i Chwała Polskim bohaterom wyklętym !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 30
  MarcoMarconi(2017-03-01)
 • RobertKoliński Środowiska radykalnej prawicy wykorzystują Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych do gloryfikacji otwartych faszystów oraz zbrodniarzy, którzy splamili honor żołnierski terroryzowaniem ludności cywilnej i atakami wymierzonymi w mniejszości narodowe. Z ich rąk zginęły tysiące cywilów, w tym liczne kobiety i dzieci. Wsparcie PiS dla zacierania różnic pomiędzy bohaterami i mordercami ludności cywilnej jest skandaliczne i uwłacza pamięci tych wszystkich, którzy swoją działalnością zasłużyli na cześć i pamięć. Pamiętamy jednak, że te haniebne działania nie zaczęły się w 2015 roku. Współodpowiedzialny za ten proces jest Bronisław Komorowski, który forsował ustanowienie Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziś PO postanowiła uczcić ten dzień, zamieszczając w swoich oficjalnych profilach w mediach społecznościowych grafikę ze zbrodniarzem "Łupaszką". Usunięto ją dopiero po zdecydowanej krytyce ze strony internautów. To skandaliczne i głupie zachowanie! Bohaterów i zbrodniarzy nie wolno stawiać w jednym szeregu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  28 16
  RobertKoliński(2017-03-01)
 • RobertKoliński Przywódcy Państwa Podziemnego mieli jednoznaczną opinię o nacjonalistach, którzy odmówili podporządkowania się Armii Krajowej, a często kolaborowali z niemieckim okupantem. Zygmunt Zaremba, jeden z przywódców niepodległościowej konspiracji, pisał jednoznacznie: "Proces działaczy Narodowych Sił Zbrojnych przed sądem wojskowym w Warszawie przypomniał rzeczy smutne, ale dobrze znane wszystkim działaczom Polski Podziemnej. Obrzydliwe zakłamanie reżimu, który sądzi Kasznicę i jego kolegów, gdy innych wodzów tegoż ruchu faszystowskiego w Polsce przedwojennej za to, że zgodzili się służyć reżimowi, obdarza – jak B. Piaseckiego – prawem działalności politycznej przy swym boku, krępuje moje pióro. Ale wobec perfidnego zużytkowywania zeznań oskarżonych w kierunku tworzenia kłamliwej wersji o jedności podziemia polskiego z NSZ, konieczne jest jak najbardziej stanowcze zaprzeczenie temu kłamstwu. NSZ tak samo, jak komuniści, i z podobnych powodów, zostali postawieni poza nawias Polski Podziemnej. Polska Podziemna przyjęła zasady demokracji i postępu społecznego i położyła je jako fundament niepodległości. NSZ wyznawał ideologię faszystowską, wrogą demokracji i postępowi społecznemu, komunizm niósł uzależnienie Polski od Rosji i metody polityczne tak bliźniaczo podobne do faszystowskich, że również nie mógł się znaleźć w organizacji, która kierowała walką narodu polskiego w czasie tej wojny".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 13
  RobertKoliński(2017-03-01)
 • @momomomn - potomkowie ubeckich donosicieli już ujadają
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 28
  (2017-03-01)
 • @MarcoMarconi - Cześć i Chwała jajom Rafała
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 4
  (2017-03-01)
 • panie komuszy ryju przestan pan juz ujadac!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 28
  antyislamskiSTOK(2017-03-01)
 • Z braku merytorycznych argumentów używacie wulgarnego języka,a taki hejt w stosunku do Polskich bohaterów jest świętokradztwem i tylko źle świadczy o osobach i intencjach to wypisujących!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 19
  MarcoMarconi(2017-03-01)
 • Znowu wyszli ze swoich nor potomkowie ubeckich kreatur i hejtują Polskich bohaterów !!! Polacy wiedzą że ubecja i inni komuszy zdrajcy to tacy sami okupaci jak niemieccy hitlerowcy z SS,czy gestapo i każdy kto walczył czy to z okupantem niemieckim czy sowieckim o wolną Polskę jest Polskim bohaterem!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 30
  MarcoMarconi(2017-03-01)
 • Dnia 1 marca 1943 r. Poczta Lawiny Nr 25 A/VI – O. VI L. dz. 5277/tjn/43 – Dnia 1 października 1943 r. – Meldunek organizacyjny Nr 190 – Za czas od 1.IX 42 do 1.III 43(…)Rozdział G Akcja Scaleniowa (…) Organizacje paramilitarne niepodporządkowane ze względu na wrogi lub nielojalny stosunek do Rządu lub Komendy Sił Zbrojnych w Kraju 1.NSZ (Narodowe Siły Zbrojne) – pod dowództwem płk. piech. Oziewicza wywodzi się od ONR Szaniec. Występuje napastliwie przeciwko Siłom Zbrojnym w Kraju, prowadząc demagogiczną agitację w prasie, w słowie, siejąc w terenie szkodliwy zamęt. Próbują tworzyć tzw. Armię narodową, przeciwstawiając się Armii Krajowej. Wykorzystują ambicję drobnych organizacji paramilitarnych i łączą je pod firmą NSZ. Należą tu: „Miecz i Pług”, Związek Jaszczurczy, odpryski wcielonych do KOP i WO – „Wilków”. (…) Komendant Sił Zbrojnych w Kraju Grot
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  spx(2017-03-01)
Reklama