UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Niszczy, a zarazem tworzy (Opowieści z lasu, odc.128)

 
Elbląg, Niszczy, a zarazem tworzy (Opowieści z lasu, odc.128)
Żółciak siarkowy (fot. PetrFromMoravia/Pixabay)

Pospolity i silnie związany ze środowiskiem człowieka o wyglądzie trudnym do pomylenia z jakimkolwiek innym grzybem. Żółciak siarkowy to huba porastająca najczęściej drzewa w parkach, ogrodach, na cmentarzach, czy w przydrożnych alejach. Można go zaobserować na terenach wokół Elbląga. 

Jego owocniki o pomarańczowo - żółtym kolorze, rosnące w skupisku, w początkowej fazie wzrostu są mięsiste i wilgotne. Z czasem drewnieją.
     - Grzyb ten uznawany jest przez ogrodników, leśników czy właścicieli przydomowych ogródków za groźnego niszczyciela, ze względu na to, że chętnie atakuje nie tylko stare próchniejące drzewa, ale i poraża także te zdrowe - tłumaczy Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Jego grzybnia początkowo rozrasta się we wnętrzu pnia powodując jego zgniliznę. Z czasem drewno całkowicie murszeje co powoduje, że pień wewnątrz staje się pusty, a drzewo stopniowo zamiera.
     Jak dodaje leśnik takie drzewa stają się niebezpieczne ze względu na to, że mogą bardzo łatwo przewrócić się pod wpływem wiatru lub śniegu. To jednak ma również i swoje plusy. 
     - Powstające w wyniku działalności tego grzyba dziuple chętnie zasiedlane są przez owady rozmnażające się w próchniejącym drewnie, ptaki czy wykorzystywane są jako magazyny żywności czy miejsca rozrodu przez wiewiórki i inne drobne ssaki żyjące w lesie – mówi Jan Piotrowski.
     Żółciak siarkowy uważany jest za grzyba jadalnego, ale uwaga tylko po odpowiednim i umiejętnym przygotowaniu.
     - Uważa się, że owocniki tego grzyba są jadalne tylko w momencie, gdy są młode, kilkudniowe, zbierane z odpowiednich drzew. Pozyskane z cisów czy robinii mogą być trujące - tłumaczy leśnik. - W dawnych czasach żółciaki miały także zastosowanie praktyczne. Indianie po odpowiednim przygotowaniu wykorzystywali je jako żółty barwnik do tkanin. Po wysuszeniu i starciu były też cenione jako dobry materiał do krzesania ognia przy pomocy krzesiwa.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Hosting WWW START
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Domena .pl