Niedziela 18-11-2018, imieniny Karoliny, Romana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Nocki, rosiczki i jelenie

Elbląg, Nocki, rosiczki i jelenie

Kończą się prace nad planem ochrony jeziora Druzno.

Badania jednego z największych siedlisk ptaków w Europie trwały dwa lata. Nad planem ochrony pracowała grupa botaników, ichtiologów, teriologów i ornitologów z Uniwersytetu Gdańskiego, który od 30 lat na Druznie prowadzi prace badawcze.
     Niewiele jest w Europie miejsc, dla których byłyby dane o ptakach za okres 150 ostatnich lat. Pierwsze wzmianki o przyrodzie Druzna pojawiły się w 1844 roku. O wartości jeziora niech świadczy fakt, iż w roku 1934 właśnie tu, w rejonie ujścia rzeki Wąskiej, powstała filia pierwszej na świecie stacji ornitologicznej, która mieściła się w Rositten na Mierzei Kurońskiej.
     - Zjeżdżali się tu ornitolodzy z całej Europy, ale największe zasługi należy przypisać miejscowym ornitologom - dziś powiedzielibyśmy - amatorom - mówi Czesław Nitecki, ornitolog, który dowodził pracami nad planem ochorny. - Byli to nauczyciele gimnazjów i liceów, Niemcy pracujący w Elblągu czy Gdańsku, którzy jeździli na Druzno w weekendy, prowadzili obserwacje i publikowali ich wyniki. Na podstawie tych prac można zaobserwować ciekawe zjawiska m.in. dotyczące zmiany liczby gatunków. Można też pewne zjawiska przewidywać.
     Jak mówi dr Nitecki, Druzno uważane jest za ciekawy zbiornik - nietypowy, taki, który nie mieści się w żadnej klasyfikacji. Często nazywa się je stawo - jeziorem.
     - Jeden z symboli jeziora to grzybieńczyk żółty - przyrodniczy rarytas - opowiada. - W lipcu, kiedy zakwitają, powierzchnia jeziora robi się żółta, w czerwcu, gdy kwitną inne kwiaty - grążele żółte - jezioro przypomina biało - żółty kobierzec.
     Liczne wysepki, pływające kępy, pola trzcin i kanały sprawiają, że żyją tu i ptaki leśne, i trzcinowe, błotne i wodne. Sześć lat temu na Druznie pojawiły się np. rybitwy białowąse, które występują głównie na południu Europy. Nowym gatunkiem, który zakłada tu gniazda jest rybitwa białoskrzydła z południowych i wschodnich rejonów Europy i Azji. Cztery lata temu, po raz drugi w Polsce, zaobserwowano trzcinniczka kaspijskiego.
     Czesław Nitecki: - Wyjątkową rolę wśród ptaków odgrywa mewa śmieszka. Występująca na Druznie w dużym zagęszczeniu, broni gniazda wielu innych gatunków przed atakiem. Kiedy w powietrzu jest kilka tysięcy ptaków, dość skutecznie płoszą one drapieżniki, która zjadają jaja i pisklęta.
     Dwa lata badań pozwoliły np. na lepsze poznanie nietoperzy. Dzięki możliwości badania tzw. detektorów ultradźwięków (poszczególne gatunki nietoperzy różnią się tymi detektorami – przyp. aut.) na Druznie znaleziono przedstawicieli gatunku zagrożonego wyginięciem w skali Europy - nocka łydkowłosego. Dr Nitecki mówi o nim: średnich rozmiarów, bardzo ładny.
     Stałym bywalcem rezerwatu stał się jeleń. Od kilku lat, na początku września, nad jeziorem odbywają się rykowiska. Coraz liczniej występują także zagrożone do niedawna wydry. Są gronostaje i łasice. W niektórych miejscach jeziora znaleziono ślady bobrów.
     Były także niespodzianki. - Dotyczyły one głównie botaników - mówi Czesław Nitecki. - Przy ujściu rzeki Burzanki (północno - wschodni rejon rezerwatu - red.) znaleźli oni resztki nietypowego lasu łęgowego, ze starymi drzewami i... dwoma gatunkami roślin górskich.
     W planie ochrony jeziora, pierwszym tego rodzaju dokumencie w dziejach 150-letnich obserwacji jego przyrody, znajdzie się nie tylko opis flory i fauny Druzna. Będą tam także wytyczne w zakresie jego ochrony.
     Przyrodnicy postulują większe udostępnienie rezerwatu dla turystów. Gotowy jest plan ścieżki dydaktycznej. Budowa ruszyć ma w przyszłym roku.
     Na Druznie żyje dziś około 210 gatunków ptaków, wiele rzadkich ssaków, ryb i roślin.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Niedawno przeczytałam gdzieś, że czystość wody jeziora Drużno jest pozaklasowa. Zastanawia mnie więc bogactwo fauny i flory na tym obszarze. Może ktoś potrafi to wytłumaczyć?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ciekawa(2002-12-12)
 • A przy okazji może ktoś omyśli o wytępieniu szkodnika grasującego na terenie tego jeziora. Nazywa się KŁUSOWNIK vulgaris. Żywi się każdym gatunkiem ryb, jest niewybredny i bardzo żarłoczny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  PROM(2002-12-12)
 • Dobże by było aby jezioro chociaż częściowo udostępnić dla turystów od strony wody , oczywiście nie narażająć miejsc lęgowych . Jest to bardzo proste wystarcz wyznaczyć stręfę np. 200m!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Z(2002-12-12)
 • BRAWO !! " PROM " TYLKO KTO " GO " JAK NAWET SŁUŻBY DO TEGO UPRAWNIONE TO ROBIĄ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Z(2002-12-12)
 • Trzeba zlikwidowac okoliczne chlewy, ktore zasmradzaja powietrze kolo Druzna (napewno gnojowka tez wycieka do jeziora i wod gruntowych). Jak ktos chce wieprzowiny to przeciez moze sie zywic Dunska szynka, bo lepsza i tansza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  vegetarianin(2002-12-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ubezpieczenia OC i AC
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat