Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nota dla prezydenta

Elbląg, Nota dla prezydenta Prezydent Elbląga Henryk Słonina

Elbląscy radni proponują nowe spojrzenie na pracę prezydenta miasta. Chcą oceniać go za rozwiązywanie problemów mieszkańców, a nie tylko za prawidłowe prowadzenie księgowości.

Scena polityczna w Elblągu przeżywa od kilku tygodni wstrząsy. Najpierw prezydent Henryk Słonina oświadczył, że do końca kadencji zawiesza swoje członkostwo w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. I po prawej, i po lewej stronie decyzja ta została przyjęła z mieszanymi uczuciami. Jakby w odpowiedzi na to pojawił się pomysł na nowy sposób oceniania pracy prezydenta. Pomysł wyszedł nie od opozycji, a z lewicy - od Lucjana Filaszkiewicza, radnego, który niedawno przejął mandat po zmarłym koledze, Januszu Lassmanie i który dał się już poznać jako osobę o krytycznym spojrzeniu na kondycję elbląskiej polityki.
     Lucjan Filaszkiewicz proponuje, by zacząć oceniać prezydenta nie tylko za wykonanie budżetu, który przypomina grubą książkę z licznymi tabelami, bo ten - argumentuje radny - jest sprawdzany przez Regionalną Izbę Obrachunkową i musi być w należytym porządku, ale za rozwiązywanie rzeczywistych problemów elblążan.
     - Przy ocenie osoby prezydenta powinniśmy uwzględniać także to, co nie mieści się w tabelkach, ale dokucza elblążanom – wyjaśnia Filaszkiewicz. – To m.in.: sprawa szpitala miejskiego, dziur w jezdniach, eksodusu młodzieży i bezrobocia. To wszystko trudno jest zawrzeć w tabelach, ale boli to mieszkańców miasta. Uważam, że rolą prezydenta jest jeśli nie rozwiązywanie problemów, to ich minimalizowanie.
     Radny zapowiada, że oceną pracy prezydenta zajmą się, już wkrótce, zespoły programowe. Mają w nich zasiąść specjaliści z danych dziedzin oraz przedstawiciele mieszkańców. Jerzy Wilk (opozycyjny „Czas na Elbląg”), szef komisji rewizyjnej, która nieraz zwracała uwagę na niedociągnięcia w pracy służb prezydenta, uważa, że nowa filozofia oceniania jego pracy to dobry pomysł. Wilk przypomina jednak, że oprócz tego przydałby się także większy wpływ radnych na programy i dokumenty, jakie Rada Miejska otrzymuje do uchwalenia, bo tylko wtedy będzie można mówić o gospodarzeniu w mieście i prezydenta, i radnych, których przecież również wybrali mieszkańcy. Znikomy wpływ na projektowanie miejskich przepisów opozycja od dawna krytykuje.
     - Oceny mają sens wtedy, gdy oceniający mają wpływ i udział w tworzeniu ważnych dla życia miasta dokumentów - mówi Jerzy Wilk. - Budżet i wieloletnie programy powinny już na etapie planowania powstawać przy dużym udziale radnych. Tymczasem na razie my dostajemy gotowe dokumenty i póki możemy powiedzieć tylko „tak” lub „nie”, nasz wpływ na wykonanie przygotowanych przez prezydenta uchwał jest znikomy.
     Henryk Słonina przyjmuje pomysł radnego Filaszkiewicza z umiarkowanym entuzjazmem.
     - Dla mnie najważniejszą oceną jest ocena dokonywana przez samych mieszkańców - wyjaśnia prezydent. - Zostałem wybrany przez elblążan i realizuję program, który dla nich przygotowałem. Na pewno nie wszystko jest tak, jak by moi wyborcy sobie życzyli, ale trzeba na coś postawić. Ja postawiłem na rozwój i inwestycje, które, mam nadzieję, zaowocują miejscami pracy, bo bez dobrej infrastruktury nie będzie ani inwestorów, ani nowego wizerunku miasta.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Niby cenna inicjatywa, choc z 2giej strony to niewybredne narzedzie manipulacji, ale na cos trzeba sie zdecydowac. System oceny jest potrzebny, bo ma m.in. dzialanie motywujące i rozliczenia naszych pracownikow (bo prezydent jest pracownikiem zatrudnianym przez Elblążan do zarządzania miastem), powinny byc oparte na ocenie środków użytch do rozwiazania problemu, efektywnosci, jakości rozwiązania i zmiany jakie zmiana przyniosla miastu. Są miary, aby to zmierzyć i osoby (firmy), które się tym zajmą. Pomysł wiec jest przasny, tak w odniesienu do prezydenta, jak i radnych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Hube(2004-04-13)
 • To napewno dobra inicjatywa.Chyba pora rozliczać P. Prezydenta z jego pracy.Prawdą jest że działania inwestycyjne UM oceniane są pozytywnie -ale to tylko bardzo wąski zakres działań dotyczący jednego wydziału.Natomiast pozostaje ogromna ilość tematów całkowicie zaniedbanych delikatnie nazywając.Choćby sprawa ulic ostatnio omawiana na tej stronie.Padło tam pytanie jak P. Prezydent to skomentuje -no i bez komentarza.Jezeli P. Prezydent liczy się z opinią publiczną i nielekceważy swoićh wyborców powinien poprzez swoich podwładnych udzielać odpowiedzi.Dziury w jezdniach to tylko jeden z tematów.kolejne to całkowity brak nadzoru właścicielskiego w zakładach komunalnych.Ostatnio nadużycia i afery zostały całkowicie zatuszowane iwyciszone-czyli dalej można bawić się za pieniądze mieszkańców.Sprawa szpitala miejskiego to kolejna ciemna strona pracy urzędu.Wpompowano tam ogromne pieniądze w remonty no i co dalej -najlepiej sprzedać za 1 zł.ZBK to kolejny temat ale szkoda pisać bo takić spraw zamólonych , zaniedbanych,ciemnych i bardzo niejasnych jest wiele.Mówienie więc że księgowo wszystko jest dobrze to chyba trochę zamało.Jeszcze tylko tego Elblągowi brakuje aby kasa sie niezgadzała w UM.No jeszcze jedno słowo do radnych i P. Prezydenta -jeżeli brakuje pieniędzy w kasie urzędu podnieście podatki gruntowy i od nieruchomości to doprowadzicie do upadku kolejnych przedsiębiorców -nazwiemy to walką bezrobociem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  podły elblążanin(2004-04-13)
 • Rychło wczas panie prezydencie ,kiedy panska kadencja sie konczy.A co bylo wczesniej dlaczego pan i panscy koledzy nic nie robili by powstrzymac szybko narastajace bezrobocie.Jesli chodzi o plany ,ktore pan stworzył to sa panskie plany a nie mieszkancow miasta.Traktuje pan swoj fotel jak fotel we własnej firmie ,ktora utrzymujemy my podatnicy.Dlaczego jedni w naszym miescie sa zwalniani z placenia podatkow i dzierżaw ,a inni nie nawet wtedy gdy rowniez maja problemy finansowe.Modle sie aby pan szybko spadł ze stołka i to na zawsze!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-04-13)
 • To ,ze budzet sie zgadza to nie tak do końca ,bo skad wzięła sie dzióra budżetowa?ROZLICZYĆ PREZYDENTA,jestem za.[...]
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-04-13)
 • I rozne nazwiska.A dlaczego?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-04-13)
 • poprzednik dawaj szczegoly.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-04-13)
 • Na samym końcu pan prezydent wspomniał o infrastrukturze. Przypominam, że jezdnie jak najbardziej należą do infrastruktury. Chodniki także a te są równie fatalne jak jezdnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Janusz(2004-04-14)
 • HENIEK ZRÓB DROGI W MIEŚCIE BO NIE MA PO CZYM JEŹDZIĆ!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Penders(2004-04-14)
 • dlaczego wycieliście informację wczorajszą o mieszkaniach na starówce i oświadczeniu majątkowym P.P
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-04-14)
 • Dlaczego redakcja skreśliła końcowa wypowiedz,dotyczaca mieszkań pani prezydentowej na Starowce a ktorych to p.prezydent nie ma w zeznaniu.Rozdzielnośc majatkowa? inne nazwiska?po co to wszystko?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-04-14)
 • Pan prezydent jest osoba publiczna i wszyscy wszystko powinni o nim wiedzieć!ERA TAJNOŚCI JUŻ SIE KOŃCZY .NA SZCZĘŚCIE!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-04-14)
 • ANONIMOWOŚCI TESH, NA SZCZĘŚCIE!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2004-04-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety dziecięce
Obraz na dibond 260x60 cm - Słoneczniki
Fototapety przestrzenne
Fototapeta lateksowa 300x260 cm - Jezioro