Piątek 25-05-2018, imieniny Grzegorza, Urbana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nową maturę pisze niewielu

Ponad sześć tysięcy młodych elblążan przystąpi w tym roku do egazminu dojrzałości. W czwartek czeka ich sprawdzian z języka polskiego. Ponad połowa uczniów wybrała jako drugi przedmiot matematykę.

W tym roku po raz pierwszy maturzyści mogli zdecydować się na zdawanie tzw. nowej matury. Różni się ona od starej przede wszystkim tym, że matematykę trzeba zdawać jako przedmiot obowiązkowy.
     - Różnice są także w sposobie sprawdzania i oceniania - mówi Grażyna Kluge, dyrektor elbląskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Olsztynie. - W Elblągu na nową maturę zdecydowało się bardzo mało, bo tylko 12 osób.
     W Polsce na ponad pół miliona maturzystów nową maturę pisać będzie ponad 6700 uczniów, zaś w województwie warmińsko - mazurskim na 20 tys. zdających – 140 osób.
     - W ubiegłym roku przeprowadziliśmy próbną nową maturę - tłumaczy Grażyna Kluge. - Pisali ją wszyscy uczniowe przystępujący w tym roku do matury. Mogli więc porównać obie - starą i nową.
     Matury próbne nie wypadły najlepiej. Najgorzej było z matematyki i z języków obcych. Wyniki były także różne w różnych typach szkół. Najlepiej wypadły licea.
     - Nie sądzę jednak, aby od wyników tegorocznej zależał cały projekt nowej matury - dodaje dyrektor delegatury Kuratorium. - Został on odsunięty na kolejne lata. Przystąpią więc do niego uczniowie, którzy obecnie uczą się w gimnazjach i kształcą w duchu reformy. Oni są od początku przygotowywani do nowej matury. Zresztą to nie jest problem ucznia, bowiem uczy się on tak, jak mu wskazuje nauczyciel. A nauczyciele przez ten czas też mogą wiele rzeczy związanych ze swoim warsztatem pracy unowocześnić.
     Według projektu matura ma być od razu swoistym egzaminem na studia. W tym roku tylko niektóre uczelnie będą przyjmować słuchaczy na podstawie ich wyników maturalnych. Oczywiście szansę na to mają tylko uczniowie, którzy wybrali nową maturę. Lista uczelni jest dostępna na stronach interentowych Ministerstwa Edukacji Narodowej.

OP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Karma dla papug średnich
Cats Best 10L
Krewetkarium
Agama brodata