UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nowe oczy Wielkiego Brata

 
Elbląg, Nowe oczy Wielkiego Brata
(fot. Anna Dembińska)

Kierowcy przejeżdżający przez wiadukt na Zatorze (po jego wybudowaniu oczywiście) będą śledzeni przez kamery miejskiego monitoringu. Wielki Brat zerknie także na dzieci przy żłobku na ul. Kalenkiewicza i w przedszkolu nr 29, popatrzy też na mieszkańców w kilku innych punktach miasta.

Wiadukt na Zatorze ma być gotowy do 30 września i na razie nic nie wskazuje na to, żeby wystąpiły jakieś poważne opóźnienia. Nowa inwestycja zostanie „wyposażona” także w trzy kamery, które mają obserwować, co się na wiadukcie będzie działo. Dwie kamery mają być stałe, jedna obrotowa, będą zamontowane na przęsłach wiaduktu.
     Realizacji doczekają się też zwycięskie projekty ubiegłorocznego głosowania w Budżecie Obywatelskim, które obejmowały montaż nowych kamer. Oczy Wielkiego Brata zawisną na przedszkolu nr 29 (dwie kamery stałopozycyjne), na żłobku nr 5 (jedna kamera stałopozycyjna), na skrzyżowaniu ul. Obrońców Pokoju z ul. Wiejską (jedna kamera obrotowa) i na budynkach EPEC przy ul. Kalenkiewicza 26 oraz ul. Wybickiego 21 (po jednej kamerze stałopozycyjnej). Na projekt nowych kamer na Zawadzie w ubiegłym roku głosowało 901 mieszkańców dzielnicy. W Budżecie Obywatelskim ich koszt oszacowano na 189 tys. zł.
     Ile kamery będą kosztowały faktycznie? Potencjalni wykonawcy mają czas do 1 sierpnia, aby złożyć swoje oferty.
     Miejscy urzędnicy przetarg podzielili na dwie części (osobno trzy kamery na wiadukcie i osobno sześć kamer na Zawadzie). Potencjalni wykonawcy mogą złożyć swoje oferty na jedno lub dwa zadania. W ramach inwestycji zwycięzcy przetargów będą musieli zainstalować kamery, zbudować niezbędną infrastrukturę umożliwiającą podłączenie kamer oraz dostarczyć licencje i oprogramowanie.
     Najbardziej korzystne oferty zostaną wybrane na podstawie ceny (60%) i długości gwarancji (40%). Kamery mają być zamontowane w ciągu 42 dni od podpisania umowy. Oznacza to, że kamery na wiadukcie będą montowane jeszcze podczas jego budowy.
     W Elblągu dotychczas zamontowano 232 kamery, które przez całą dobę, siedem dni w tygodniu obserwują elblążan. Ponad 40 jest podpiętych do miejskiego monitoringu.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Ciekawe tylko jaka bedzie jakość obrazu z tych kamer....?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  Misiu (2018-07-24)
 • Jak rządziło PO to byście powiedzieli, że zwiększają bezpieczeństwo, a teraz - "wielki brat patrzy". Moglibyście chociaż udawać jakiś obiektywizm.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 11
  (2018-07-24)
 • I co z tego że będą jak nikt. Nie będzie patrzył co się dzieje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  (2018-07-24)
 • święte słowa, tylko po co te kamery, jak się coś dzieje złego na ulicach to i tak pojawia się komunikat po miesiącu z pytaniem do mieszkańców z prośbą o pomoc, WSTYD
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 1
  (2018-07-24)
 • Jak cos sie stanie to i tak kamery nie zarestruja obrazy, bo albo problemy techniczne albo sie zepsuja albo obraz bedzie słabej jakości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 1
  FredFred(2018-07-24)
 • rondo slidarności plus teren przy unijnym to miejsca gdzie kamera potrzebna, ,, ,zdjąć z ratusza chociaż jedną bo tam jest mnóstwo,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2018-07-24)
 • " Ciekawe tylko jaka bedzie jakość obrazu z tych kamer. .. .? " miałem okazję widzieć ich możliwości obserwacji, nie będą odbiegały od jakości dotychczas zmontowanych na mieście. Bardzo ładne zbliżenia. Zupełnie wystarczające aby wymusić przestrzeganie znaków drogowych przy dojeździe do przedszkola na Kalenkiewicza, zakończenia libacji alkoholowych przy sklepach monopolowych na Wybickiego 1 - 3,jak również przesiadywania i załatwiania sprawa fizjologicznych na placach zabaw i nie tylko. .za Kościołem św Rodziny. Gdzie znajduje się punkt zbiorowego żywienia nietrzeźwych bezdomnych księdza " proboszcza ". Kalenkiewicza 26 obejmie budynek ZBK zwanym Pekinem i nie tylko a skrzyżowanie Wiejskiej z Obrońców Pokoju również pozostałe " budynki " ZBK, które nie były w stanie utworzyć wspólnot. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  pampi-Zawada.(2018-07-24)
 • A mówią, że za komuny byla inwigilacja, a tutaj w demokracji kamera na każdym rogu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 9
  Rusty153(2018-07-24)
 • a co na to RODO?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 8
  tym(2018-07-24)
 • Niech zgadnę. .. .. .Będą kamery, ale z obrazem na żywo bez nagrywania zapisu na dyskach?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 4
  kkkkkk1(2018-07-24)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia klasyczna
Kuchnia inna niż inne