Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nowy rok, nowe wyzwania

 
Elbląg, Nowy rok, nowe wyzwania Biskup Jacek Jezierski kieruje Diecezją Elbląską od pół roku (fot. Witold Sadowski)
Rek

Elbląski dodatek do „Gościa Niedzielnego” i przygotowanie do przyjęcia gości z całego świata, którzy mogą przybyć do Elbląga w ramach Światowych Dni Młodzieży, to tylko niektóre z wydarzeń, które czekają nas w 2015 roku. O czym w rozmowie z portEl.pl opowiada biskup elbląski dr Jacek Jezierski.

Marta Kowalczyk: Jest już ksiądz biskupem Diecezji Elbląskiej ponad pół roku. Zdążył się ksiądz biskup rozejrzeć, zapoznać z bolączkami i potrzebami miasta, którego ludność stanowi jedną czwartą ogółu wiernych w diecezji. Czy są już jakieś plany na nowy rok?
     Bp Jacek Jezierski: - Elbląg posiada dobrą sieć parafialną, wystarczającą. Brakuje jednak młodych księży. Widzę potrzebę dialogu z różnymi środowiskami.
     - Podczas Światowych Dni Młodzieży przyjął się zwyczaj, że przybywających z różnych stron świata uczestnicy mieszkają m.in. w gościnnych domach mieszkańców miejscowości, do której przybywają. Czy tak będzie i u nas?
     
- Trudno na to pytanie odpowiedzieć. Młodzież z Elbląga, która uczestniczyła w spotkaniu ekumenicznym ruchu Taizé nocowała w Pradze – w sali gimnastycznej, w szkole.
     - Czy jest już jakiś sztab lub kontakt, gdzie mogą się zgłaszać rodziny chętne, by przyjąć młodzież?
     
- Chętni, by przyjąć młodych ludzi, którzy przybędą do Elbląga w ramach Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku, mogą się zgłaszać do rzecznika kurii ks. doktora Wojciecha Skibickiego, e-mail: rzecznik@elblag.opoka.org.pl lub telefonicznie, pod numerem 608 404 122.
     - A czy wiadomo, z jakich krajów przyjedzie młodzież do Elbląga?
     
- Jeszcze tego nie wiemy. Jest już jedno zgłoszenie młodzieży, która przyjedzie z południowych Niemiec, z Bawarii, z diecezji Augsburg.
     - W tym roku ma zacząć się ukazywać w tygodniku „Gość Niedzielny”, który jest kolportowany w parafiach, dodatek elbląski. Czy już wiadomo, kiedy możemy się spodziewać pierwszego numeru?
     
- Możliwe, że w połowie września 2015 roku, po roku obecności „Gościa” w parafiach diecezji, powstanie nasza redakcja elbląska.
     - Czy są jakieś ramy tematyczne nakreślone przez wydawcę „Gościa Niedzielnego”, w ramach których elbląska redakcja będzie musiała się „poruszać”?
     
- Wydawca decyduje o kształcie tzw. wkładki diecezjalnej. Są to zazwyczaj informacje i reportaże dotyczące wydarzeń mających miejsce w parafiach.
     - 13 marca przypada rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Czy nasza diecezja będzie jakoś szczególnie obchodzić tę rocznicę?
     
- W drugą rocznicę wyboru papieża Franciszka w katedrze św. Mikołaja odbędzie się msza św. o godz. 18. A potem można by pójść na koncert muzyki latynoamerykańskiej. Myślałem o argentyńskim tangu, które jest tak bliskie papieżowi, ale niestety w tym roku 18 lutego zaczyna się Wielki Post, więc musimy poczekać na inną okazję.
     - Czego chciałby ksiądz biskup życzyć mieszkańcom naszego miasta i całej diecezji na 2015?
     
- Życzę, aby bezrobotni znaleźli pracę; osoby, przeżywające jakieś dramaty i trudności znalazły siły do ich przetrwania i przezwyciężenia, życzę też nadziei.
Rozmawiała Marta Kowalczyk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Ks. biskup ma dobre pomysły. Oby udało się je zrealizować z pożytkiem dla Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  znafca(2015-01-08)
 • W Elblągu jest więcej kościołów niż " Biedronek" w każdym modlą się o pracę i dobrobyt i gó. .no z tego! Do dupy z taką religią, pasibrzuchy w czarnych sukienkach dbają tylko o własne tyłki!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 12
  Ja-robot(2015-01-08)
 • Ja-robot no widzisz bo wiara to nie biznes masz wolną wolę i nie musisz w nic czy nikogo wierzyć jeśli chcesz z tego czerpać zysk to nie pisz o religii bo to wtedy zwykłe najemnictwo jest a nie wiara, tyle tytułem Twoich roszczeń. Co do "pasibrzuchów" to fakt mam zbieżne poglądy w temacie hierarchii kościelnej dlatego też od kilku lat jestem wierzącym ale już nie praktykującym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  (2015-01-08)
 • Bóg co miał powiedzieć, to powiedział i umarł, a księża od siebie gadają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 4
  (2015-01-08)
 • Co za ludzie? Jak się nic nie robi - to źle, jak, ktoś zacznie działać - jeszcze gorzej! I dziwicie się, że to miasto umiera? Część mieszkańców jest po prostu okropna, leniwa i w pretensjach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2015-01-08)
 • A czy w Gościu Niedzielnym zostanie również podana lista księży pedofilii, którzy mają postawione już zarzuty i żyją pod kloszem Watykanu i tych księży pedofilii przeciwko którym postępowania się toczą? To przecież również życie duchowieństwa - prawda? Może ludzie chcieliby poznać też te sprawy. A tak na marginesie. W samej tylko Belgi doliczono się 134 księży pedofilii, w Austrii 48 - Hmmmm ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 7
  Gawel(2015-01-08)
 • Zajmijmy się naszym miastem. Co mnie obchodzi bogata Austria. Ja chcę tu żyć i pracować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 0
  (2015-01-08)
 • Te swoje wspaniale pomysly niech sobie realizuje ze swoich pieniazkow. Te gownojady tylko wymyslaja bzdury a pozniej na ich realizacje zadaja kasy od panstwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 4
  jamaleg(2015-01-08)
 • Niech Pan Bóg błogosławi na dobre inicjatywy! :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  Mrcu(2015-01-08)
 • słuchaj Ja-robot, pewnie efekty modlitw o pracę są mizerne (jak piszesz), ponieważ ciebie brakuje w gronie modlących się.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  hen33(2015-01-09)
 • brakuje młodych księży. .. .biskupie jeszcze mało ? W Polsce w porównaniu z Europą mamy największy procent kleryzacji. Nie wspomnę już o katechetach w armii. Ilość jest zatrważająca. Wróg będzie pierzchał w popłochu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  joolk(2015-01-09)
 • UWAGA WAŻNE !!! Zacznijcie w imię religii zabijać niewiernych, wówczas zostaną tylko modlący się a trudne sprawy kościoła zamiecione pod dywan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  niedobrze(2015-01-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Konto poczty elektronicznej
Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok