UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O oszustach przeczytasz na przystanku

 
Elbląg, Na sześciu elbląskich przystankach wyświetlane są informacje ostrzegające przed oszustami
Na sześciu elbląskich przystankach wyświetlane są informacje ostrzegające przed oszustami (fot. MS)
Reklama

„Babciu? To ja wnuczek” tak często rozpoczynają rozmowę telefoniczną oszuści, którzy, wykorzystując naiwność i dobre serce osób starszych, wyłudzają od nich pieniądze. Teraz babcie mogą przeczytać o tej metodzie na przystanku autobusowym i, jeśli zastosują się do rad emitowanych na elektronicznych wyświetlaczach, nie dadzą się "nabić w butelkę".

Dużo mówi się i pisze o tzw. oszustwach na wnuczka, na pracownika socjalnego czy nawet na policjanta. Ofiarami padają osoby starsze, które podczas telefonicznej rozmowy uwierzą w historię przedstawioną przez przestępcę. W efekcie tracą spore sumy pieniędzy.
       Policjanci nie ustają w pracy prewencyjnej, by takich sytuacji było jak najmniej.
       - Informujemy o tych oszustwach w Internecie, w telewizji, w radiu, ale zdarzają się osoby, które nie korzystają z tych źródeł – mówi podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. - I właśnie do nich skierowaliśmy tę kampanię. Kampanię, która polega na wyświetlaniu komunikatów z ostrzeżeniami na przystankach komunikacji miejskiej. Teraz monitory, które służą do wyświetlania rozkładu jazdy, informują również o tym, jak działają oszuści.
       - Na sześciu tablicach elektronicznych wyświetlane są komunikaty przygotowane przez elbląską policję – dodaje Michał Górecki z ZKM w Elblągu. - Zawierają one ostrzeżenia przed oszustami podszywającymi się pod wnuczków czy policjantów. Przestępcy posługujący się tą metodą wyłudzają pieniądze, zwłaszcza od osób starszych. Chcemy pomóc policji ostrzegać je.
       Bo to nadal duże zagrożenie.
       - Do mieszkańców Elbląga wykonywanych jest czasem kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt połączeń - prób wyłudzenia pieniędzy i zawsze znajdzie się jakaś osoba, która uwierzy w historię oszusta – twierdzi podkom. Krzysztof Nowacki. - Ta akcja skierowana jest właśnie do osób, które być może jeszcze nie słyszały o tego typu oszustwie. Dzięki informacjom na wyświetlaczach poznają mechanizm działania przestępców i będą czujne.

  Elbląg, O oszustach przeczytasz na przystanku
(fot. Michał Skroboszewski)

Policja i ZKM przyznają, że w dużej mierze ze środków komunikacji miejskiej korzystają właśnie osoby starsze. - Chcemy wykorzystać te wyświetlacze jako dodatkowy kanał informacyjny dla osób, które nie korzystają z Internetu – mówi podkom. Nowacki. - A to dopiero początek – zapowiada. - W autobusach będzie emitowany 30-sekundowy spot dźwiękowy zrealizowany we współpracy z Radiem Olsztyn. Niebawem nagramy również spot telewizyjny we współpracy z Truso TV. Najważniejsze są trasy autobusowe w kierunku targowiska miejskiego oraz szpitala, bo tam najczęściej przemieszczają się seniorzy – kończy policjant.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama