Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O przekopie Mierzei, rosyjskich turystach i niespodziankach na finiszu

 
Elbląg, O przekopie Mierzei, rosyjskich turystach i niespodziankach na finiszu
Wyciągamy wnioski także z naszych błędów i tym razem prezentujemy bardzo dobrą kandydaturę – tak minister Radosław Sikorski wyraził poparcie dla Elżbiety Gelert, która walczy o fotel prezydenta Elblaga (fot. WS)

Prawo i Sprawiedliwość obiecuje szarżę antyrosyjską i zbudowanie czegoś, co niekoniecznie jest opłacalne – tak skwitował wypowiedź posłów PiS dotyczącą przekopu Mierzei Wiślanej minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. - My z kolei naprawdę doprowadziliśmy do podpisania umowy o małym ruchu granicznym, z której są prawdziwe korzyści i mamy ekipę, która te korzyści chciałaby powiększyć – podkreślił popierając kandydaturę Elżbiety Gelert do fotela prezydenta Elbląga.

Karuzela spotkań przedwyborczych kręci się coraz szybciej. Wczoraj (15 czerwca) w Elblągu swoich kandydatów do prezydenckiego fotela popierali parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski. Tematem „na fali” była (i jest) budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną.
     - To warunek rozwoju miasta – podkreślał Mariusz Błaszczak, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS. - Niestety, obecnie rządzący w Polsce, do niedawna rządzący w Elblągu, taką decyzję przesuwali w czasie albo, mówiąc wprost, odeszli od niej. Bo skoro ministrem spraw zagranicznych jest Radosław Sikorski, który pewnie zapytałby Rosjan o zgodę na to, czy można przekopać Mierzeję Wiślaną, odpowiedź byłaby, spodziewamy się, jaka – negatywna po prostu.
     A dziś (16 czerwca) z wizytą do Elbląga przyjechał właśnie minister Radosław Sikorski, by poprzeć Elżbietę Gelert (PO) w wyścigu do prezydenckiego fotela. Była więc szybka odpowiedź na krytykę ze strony PiS.
     - Sprawa przekopu Mierzei Wiślanej jest badana przez ministerstwo transportu – mówił minister Sikorski. - Opozycja mówi, że to jest coś, co rząd Prawa i Sprawiedliwości chciał realizować, a wczoraj padło oskarżenie, jakobym ja, osobiście, chciał taką sprawę konsultować ze stroną rosyjską. Otóż informuję, że każdy polski rząd jest zobowiązany do konsultowania wielkich inwestycji infrastrukturalnych od strony środowiska z krajami sąsiednimi. Zamiast szczucia na sąsiada, lepiej do sprawy podejść poważnie – skwitował minister spraw zagranicznych.
     - Ta demagogia z wczoraj, jak w soczewce, pokazuje różnicę filozoficzną pomiędzy PiS a Platformą Obywatelską – zauważył Radosław Sikorski. – Prawo i Sprawiedliwość, z pseudopatriotyzmem, obiecuje szarżę antyrosyjską i zbudowanie czegoś, co niekoniecznie jest opłacalne. Z tego, co wiem, całościowy koszt inwencji związanej z przekopaniem Mierzei to ok. 1 mld zł i natychmiast rodzi się pytanie o jej opłacalność i okres zwrotu.
     - A my naprawdę doprowadziliśmy do umowy o małym ruchu granicznym, z której są prawdziwe korzyści i mamy ekipę, która te korzyści chciałaby powiększyć – podkreślał minister spraw zagranicznych. - Jest więc prosty wybór między praktycznym robieniem czegoś, co służy mieszkańcom tego regionu i Polsce, a obiecywaniem gruszek na wierzbie wbrew sąsiadom, wbrew prawu międzynarodowemu.
     
     Zachęcić turystów
     Minister Radosław Sikorski podkreślał wielkie znaczenie umowy o małym ruchu granicznym dla regionu Warmii i Mazur oraz Pomorza: - Dzięki niej podwoiła się ilość przekroczeń granicy, a w sklepach tych regionów o 30 proc. wzrosły obroty, a to dopiero początek – wskazywał polityk Platformy Obywatelskiej. - Z Rosją mamy różnice interesów, ale sąsiadów się nie wybiera – stwierdził Radosław Sikorski. – Z sąsiadami lepiej współpracować niż prowadzić wojenki. Liczę na to, że Elbląg wybierze władze lokalne, które będą umiały wykorzystać szanse, jakie ta umowa [o małym ruchu granicznym – red.] stwarza dla obu stron, a w szczególności dla strony polskiej.
     Poseł Elżbieta Gelert już dziś zapowiada, że trzeba wprowadzić zmiany, które otworzą Elbląg na turystów z Kaliningradu.
     - Obecnie na 100 proc. zostawianych rosyjskich pieniędzy do nas trafia zaledwie 5-10 proc., a jesteśmy największym miastem na trasie od granicy do Gdańska – zauważyła. - Witacze, które zachęcałyby do zjazdu do Elbląga powinny być ustawione już za Braniewem – mówiła kandydatka PO na prezydenta Elbląga. – Nie ma u nas galerii handlowej z prawdziwego zdarzenia i to też jest kłopot. Trzeba by było ją jak najszybciej uruchomić, bo CH Ogrody, choć są modernizowane, całego rynku nie wypełnią. Gości zagranicznych można zachęcać do odwiedzenia Elbląga także poprzez kulturę – dodała. – Mamy także wspaniałych restauratorów, ale brakuje o nich informacji. Trzeba w Kaliningradzie zintensyfikować informacje na temat elbląskiej starówki, hoteli czy restauracji oraz oferty kulturalnej.
     
     Odbudować zaufanie
     Wynik kwietniowego referendum w Elblągu pokazał, że zaufanie pokładane w poprzedniej ekipie PO zostało nadwyrężone. Jak zachęcić elblążan, by po raz drugi oddali swój głos na polityków Platformy?
     - Nie jesteśmy zupełnie nową ekipą – przyznała Elżbieta Gelert.- Jestem w PO od 10 lat, ale nie byłam zaangażowana w prace Urzędu Miejskiego, bo jestem posłem. Słyszałam, co prawda zarzuty, że nie ingerowałam w rządy byłego prezydenta Elbląga. Otóż, to mieszkańcy wybrali prezydenta, oni mu zaufali – zastrzegła poseł Gelert. - Natomiast tak, jak mu tę władzę dali, tak samo go jej pozbawili, bo nie byli zadowoleni z tego, jak ją sprawuje. I tu nawet nie chodziło o jego plany, a o formę ich wykonania – dodała. - Może zabrakło innego spojrzenia, trzeba bowiem dostrzegać, że są ludzie i bogaci, i biedni…
     A jak Platforma Obywatelska chce zachęcić do głosowania na swoją kandydatkę do fotela prezydenckiego?
     - Wyciągamy wnioski także z naszych błędów i tym razem prezentujemy bardzo dobrą kandydaturę – przekonywał Radosław Sikorski. - Pani poseł Gelert już pokazała, że jest dobrym gospodarzem skutecznie zarządzając szpitalem od wielu lat. To jest jej wiarygodna przepustka do władzy w Elblągu – podkreślił minister.

  Minister Sikorski przyjechał do Elbląga, by poprzeć nie tylko Elżbietę Gelert, ale i całą ekipę PO, która ubiega się o fotele radnych (fot. WS)
Minister Sikorski przyjechał do Elbląga, by poprzeć nie tylko Elżbietę Gelert, ale i całą ekipę PO, która ubiega się o fotele radnych (fot. WS)


     
     Niespodzianki PO
     Do Elbląga przyjeżdżają czołowi politycy różnych partii, by popierać swoich kandydatów na prezydenta Elbląga, a także na miejskich radnych. Przyjeżdżają najbardziej znaczący i rozpoznawalni, w czwartek na przykład spodziewany jest prezes PiS Jarosław Kaczyński. Do wyborów został bowiem tylko tydzień. Czy na ostatniej prostej należy spodziewać się przyspieszenia, także ze strony polityków Platformy?
     - Należy spodziewać się niespodzianek – tajemniczo zapowiedział minister Radosław Sikorski. - Przed nami cały tydzień, a trzeba pamiętać, że wiele osób decyduje o tym, kogo poprzeć, w ostatniej chwili więc finisz jest najważniejszy.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Szczyt bezczelności. Korzyści z małego ruchu przygranicznego, ograniczony do 4 wyjazdów. Czy "ONI" wszyscy żyją w innym świecie czy uważają nas za kretynów. Już niedługo odwdzięczymy się Wam za to "uszczęśliwianie' nas i traktowanie jako idiotów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  Eeeee(2013-06-16)
 • siooo zlo dzie jeeee !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  arb(2013-06-16)
 • Sikorski jako minister w rządzie PiS był lojalnym sługą Kaczyńskich, których chciał później dożynać jako watahę, teraz udaje lojalnego sługę Tuska. Czy za rok nie będzie chciał dożynać swoich kumpli z PO ? Jest taka maksyma, że jak ktoś raz zdradził to będzie zdradzał zawsze. I tacy ludzie chcą przekonać nas do swoich działań. Marne szanse !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  Radosna Depresja(2013-06-16)
 • panie sikorski jesteś pan słabym człowiekiem i płaczesz jak małe dziecko gelert już nie pomoże nawet zdjęcie z tuskiem czy papieżem elblążanie wyraźnie powiedzieli w REFERENDUM - NIE - dla Partii Obłudy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2013-06-16)
 • Smutne. .. .. Gdzie w tym wszystkim są ELBLĄŻANIE????? Zwykli, biedni, starzy i niepełnosprawni???? ani razu nie słyszałam takiej deklaracji!!!! WYBIERZMY BEZPARTYJNYCH !!! POKAŻMY ŻE potrafimy sami decydować o Sobie i nie potrzeba nam bufonów z "Warszafki". .Niech POLSKA dowie się o tym że to nie partie decydują a my POLACY, MY ELBLĄŻANIE!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  j&g(2013-06-16)
 • Tuśkobus zawita ?.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  wyborca(2013-06-16)
 • michał myślałem że jesteś poważniejszym człowiekiem najpierw krzyczałeś że rozwalili ci pogotowie a teraz co pierwsze miejsce na liście przegranej partii w elblągu zobowiązuje nie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-06-16)
 • w życiu nie oddam głosu na tą kobietę zresztą nie tylko ja znajdzie się tysiące osób które są podobnego zdania
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2013-06-16)
 • U nas w sklepach wzrosły obroty dodatkowo Rosjanie mają zwrot VAT a w obwodzie wzrosła znacznie sprzedaż paliwa ale oczywiscie polski urzędnik państwowy to wróg publiczny dla własnego obywatela ograniczając do 4 liczbe wjazdu na miesiąc. Oto Polska kiedyś ZOMO, UB, dzisiaj inne służby prześladujące Polaków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  Franio(2013-06-16)
 • banda łosi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  bbbbb(2013-06-16)
 • Tu się mówi o konkretach i dlatego jedyna rozsądna decyzja to wybór pani Gelert na prezydenta Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 4
  wiza(2013-06-16)
 • PrzyPOminam, pani POseł Gelert głosowała za:1- praca do 67 roku życia, 2-za likwidacja dyspozytorni pogotowia w Elblągu na rzecz Olsztyna, 3-miała swoj udział w degradacji Elbląga na rzecz Olsztyna. I Ty babciu chcesz być "bliżej ludzi", czy bliżej pieniędzy tych ludzi schorowanychch?! Moja matka wróciła że spirala ze skierowaniem na operacje endoprotezy kolana z data luty. .. 2015r. Dosc kłamstw i oszukiwania ludzi przez PO. Moj głos oddam nie na Gelert a na kogoś innego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  Dosc POszustów w Elblągu!(2013-06-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czapka z nadrukiem
Polar z haftem
Naszywki
Naszywka GODŁO