Środa 18-07-2018, imieniny Szymona, Kamila
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O tej zbrodni świat miał się nie dowiedzieć

 
Elbląg, O tej zbrodni świat miał się nie dowiedzieć W Elblągu uroczystości katyńskie obchodzi się pod krzyżem na cmentarzu Agrykola ( fot. mw)
Rek

Dokładnie 74 lata temu z rozkazu Ławrentija Berii, szefa NKWD, zamordowano ponad 20 tys. Polaków pod Katyniem, Charkowem, Starobielskiem i Ostaszkowem. W głowę strzelano cywilom, ale i ówczesnej elicie wojskowej. Siedem lat temu posłowie postanowili, że to właśnie 13 kwietnia będzie Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W Elblągu główne uroczystości odbyły się pod Krzyżem Katyńskim, na cmentarzu Agrykola.

Jak czytał Marek Pruszak pod krzyżem katyński "o tej zbrodni świat miał się nie dowiedzieć". Od momentu, kiedy dwaj polscy robotnicy znaleźli zwłoki pomordowanych pod Katyniem aż do 1989 r., kiedy w Polsce skończył się komunizm o zbrodni katyńskiej nie mówiono inaczej niż w kontekście mordu dokonanego przez hitlerowców.  To kłamstwo, nazywane przez historyków "katyńskim" było jednym z fundamentów rodzącej się Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. 
     Teraz o Katyniu mówi się nie inaczej, niż w kontekście ludobójstwa dokonanego na obywatelach polskich, od siedmiu lat w różnych miejscach Polski obchodzi się rocznice. Nie inaczej było w Elblągu, gdzie pod krzyżem Katyńskim spotkali się radni, tym razem z każdej opcji politycznej, przedstawiciele związków kombatanckich, wojsko oraz mieszkańcy miasta. Złożono kwiaty, odczytano apel poległych, była również salwa honorowa.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Tylko PiS!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 12
  (2014-04-13)
 • a prezesunio na Majdanie na tle flagi UPA to fakt. .. więc o co tu chodzi? Chyba nie o POLAKÓW, a dokopanie Rosji na rzecz USA. O ludobójstwie na Kresach cisza, no bo to, ,przyjaciele z UPA, ,?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 12
  klm(2014-04-13)
 • Panie Marku! A o zbrodniach UPA też mamy nie wiedziec?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  (2014-04-13)
 • A pan klm co zrobił w sprawie tablicy poświęconej ludobójstwu na Kresach? Domagać się od innych to prościzna, ale własnej inicjatywy już brak. .. Toć minęło kilkadziesiąt lat, a pan ma tych wiosen sporo. Trzeba było wykazać się patriotyczna postawą i po prostu ją ufundować. Tym bardziej, że taki opór wśród rządzących różnej maści. Tymczasem pan od kilku lat buduje swoją narrację wokół Wołynia nic w tej sprawie nie czyniąc. I jak pańskie samopoczucie? Mniemam, że świetnie, popisze pan tochę na ten temat ( nie zawsze prawdę), odegra role zatroskanego i zatrwożonego losem tych ludzi i wystarczy. Już można popatrzeć na siebie w lustro bez obrzydzenia, prawda? Podziwiam też pańską wiarę w " niezawisłą" prokuraturę i jej ustalenia w sprawie karastrofy smoleńskiej. Proszę mi przypomnieć choć jedną katastrofę lotniczą, która byłaby badana w podobny sposób, bo nie pamiętam! Może pan wierzyć w co tylko panu się podoba, nawet w krasnoludki!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  (2014-04-13)
 • To wszystko Zbycha wina. .Gdyby on tamtej nocy nie wypił tej ostatniej flaszki, dzis wszystko byłoby inne:(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Chce_miec_unikalny_podpis(2014-04-13)
 • Klm, nie stroj się w szatki obrońcy pamięci pomordowanych przez UPA na Kresach, bo lepiej zapytaj się swoich towarzyszy z SLD i PO co oni zrobili na ten temat w tym mieście przez ostatnie 24 lata swoich rządów! Dzieki temu, że PiS jest tutaj w tym mieście przy władzy możliwe było po raz pierwszy od 24 lat godne upamiętnienie Ludobójstwa Katyńskiego, w czym miałem dziś zaszczyt wziąć udział oraz trzy dni temu, po raz pierwszy od 4 lat godne upamiętnienie mordu na głowie państwa Polskiego i 95 członkach elity narodu Polskiego udającego się do Katynia! Ty KLM najchętniej kogo byś ze swoimi towarzyszami zPO iPZPR Bis czyli SLD uczcił to bohaterów Wermachtu i Gierojów NKWD i utrwalaczy władzy ludowej. Dlatego tak szczekasz jak rasowy bolszewik przeciwko należytemu uczczeniu pamięci bestialsko pomordowanych polskich oficerów w Katyniu przez TWOICH IDEOWYCH POBRATYMCÓW I TWOJE IDEOLOGICZNE WZORCE! Nie sil się więc załgana czerwona kanalio i hipokryto w szatki obrońcy pamięci pomordowanych na Kresach, bo słysząc twoje plucie pod adresem pomordowanych w Katyniu napluli by ci w gębę i bardzo zresztą słusznie, na co w pełni zasługujesz!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  FrankBlack(2014-04-13)
 • no tak zasłanianie się grobami. .. .to nie ja chowam pod dywan ludobójstwo UPA! Nie jeżdze na Majdan pod czarno-czerwone flagi UPA. Domagam się tylko równego traktowania wszystkich ludzi i grobów. .. .ciekawi mnie tylko dlaczego Prezydent Lech Kaczyński tak postponował żyjących Kresowian i bratał się z Juszczenko - który stawiał pomniki Banderze. A za czasów obecnego Prezydenta Komorowskiego Bronisława z ust jego doradcy padły słowa, których nie przytocze. .. conajmniej były niewłaściwe w stosunku do Kresowian. Dlaczego stanowiska IPN badajace zbrodnie na Kresach mają ludzie o nie polskich nazwiskach np Hrycia Hryciuk? Dlaczego zamachowcy z UPA na Piłsuckiego, Prezydenta RP Wojciechowskiego (zamach nieudane) i min. Bronisława Pierackiego sa, ,bohaterami Majdanu, ,? Tamci przynajmniej nie bratali się z czcicielami UPA, choć także chowali, ,sprawe, ,pod dywan!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 4
  klm(2014-04-13)
 • no taknajlepiej oblać gnojem. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  klm(2014-04-13)
 • no i postawić pomnik Banderze. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2014-04-13)
 • Powtórzę po raz kolejny klm. Nie strój się w szatki Katona i obrońcy pamięci pomordowanych przez UPA na Kresach, wylewając całe wywrotki GNOJU, JAK RASOWY SPADKOBIERCA CZERWONEGO ROBACTWA, na pamięć pomordowanych w Katyniu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 2
  FrankBlack(2014-04-14)
 • Oni robili dokładnie to samo i w tym samym stylu, to, co ty robisz teraz. Plując na groby i pamięć polskich ofiar czerwonego i brunatnego ludobójstwa na wschodzie, a przy okazji udawali zatroskanych o o polskie interesy, które zawsze mieli w dupie. Piszesz o PiS, że jeździł na Majdan. Na Majdan poleciała też cała wierchuszka PO i pod banderowskimi flagami wykrzykiwała na całe gardło Sława Ukrainu, herojam sława. A w Łodzi niejaki mister Sariusz-Wolski, euro poseł PO, zorganizował wiec Ukraińców w centrum miasta również pod tymi samymi flagami, gdzie wykrzykiwano pod dyktando tego samego pana, to samo hasełko, przepędzając przy okazji kilka osób siłą, które sprzeciwiały się temu głośno! Widzę klm, że masz rozdwojenie jaźni i wzroku. Jak rasowy agent czerwonych widzisz tylko to co ci każą, a tego czego widzieć już nie kazali, odsyłając na odcinek zatroskanego towarzysza szmaciaka już nie widzisz! W przeciwieństwie do ciebie kundlu, ja mam wśród swoich bliskich ofiary UPA i one czytają to co tu wypisujesz i najchętniej kopnęly by cię w tyłek, za te pomyje, które tu wylewasz. Więc tak jak ci powiedziałem, nie sil się na obrońce ofiar Kresów, bo gardzisz nimi tak samo, jak ofiarami Katynia i robił byś tak samo, gdyby twoja opcja ideowa wspominała tylko je, to wtedy plułbyś zgodnie z wytycznymi na nie, a zadawał nieustannie pytanie, gdzie jest Katyń?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 1
  (2014-04-14)
 • Twoi ideologiczni nadzorcy z PO iSLD przez 24 lata rządów w tym mieście i w tym kraju NIE ZROBILI ABSOLUTNIE NIC, by upamiętnić godnie, w jakikolwiek sposób wszystkich ofiar czerwonego, brunatnego i banderowskiego ludobójstwa. Gdzie Ty wtedy byłeś ze swoimi żalami. Jakoś siedziałeś cicho. Dlaczego? Rozkazu nie było, żeby drzeć japę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 2
  FrankBlack(2014-04-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia nowoczesna III
RTV + SZAFA