Czwartek 18-04-2019, imieniny Apoloniusza, Bogusława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O Wyklętych i Janku Krasickim

 
Elbląg, O Wyklętych i Janku Krasickim
Radni PiS chcieli, by rondo przy ul. Agrykola nosiło nazwę Żołnierzy Wyklętych (fot. arch. WS)

W kwestii upamiętnienia Żołnierzy Niezłomnych mówi się ostatnio bardzo dużo, ale nie wszystko służy tej sprawie. Prawdziwe zdumienia budzi pewna sekwencja zdarzeń - pisze Paweł Fedorczyk, przewodniczący Klubu Radnych PiS.

We wrześniu 2011 roku głosami rządzącej PO zdjęto z obrad sesji Rady Miejskiej projekt uchwały, wedle którego można było zmienić nazwę skweru Janka Krasickiego. Przypomnijmy, że chodzi o znanego agitatora komunistycznego, zamieszanego w zabójstwo innego działacza. Tylko Radni PiS głosowali za procedowaniem tej uchwały – nie udało się.
     W grudniu 2013 roku głosami m.in. PO przepadł projekt Radnych PiS o nadaniu dla ronda przy ul. Agrykola nazwy Żołnierzy Wyklętych. Projekt, wydawało się ponadpartyjny, daleki od ideologi i małostkowych sporów. Niestety, wniosek mojego autorstwa przepadł pomimo bardzo pozytywnej opinii środowiska Kombatantów.
     Przy tym zdarzeniu przez wszystkie przypadki odmieniano słowa „godne” lub „godniejsze upamiętnienie” wielotysięcznej rzeszy poległych i pomordowanych bohaterów i patriotów.
     Ja nic z tego nie rozumiem i powyższe fakty ze słowem „godne„ albo „godniejsze” raczej nie mają nic wspólnego.
     Obecnie PO wnosi o zmianę nazwy skweru Janka Krasickiego na skwer Żołnierzy Wyklętych. Cóż tak istotnego w tych poglądach się nagle wydarzyło przez minione dwa lata? Czy w owym czasie 2011 roku nie było wiadomo kim był Janek Krasicki? Jaka jest rzeczywista przyczyna takiego zachowania? Poczekamy czy sami działacze PO to wyjawią.
     Nie mogę uwierzyć, że z takiej sprawy uczyniono przedmiot targów czy współzawodnictwa. W jakiej sytuacji postawiono środowisko Kombatantów bagatelizując ich opinię. W jakim świetle stawia to nas wszystkich i naszą zbiorową pamięć historyczną?
     Kto wie, może temat znajdzie dalszy ciąg w innych okolicznościach. Nie takiego jednak upamiętnienia i nie w takiej atmosferze, chciałem dla naszych bohaterów.
Paweł Fedorczyk, przewodniczący Klubu Radnych PiS
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Pawle te się zdziwiłem widząc owe współzawodnictwo. Ale to tylko Elbląg :), cokolwiek byś nie zaproponował to znajdzie się pełno przeciwników, nie zaproponujesz to powiedzą że nic nie robisz, nic się nie dzieje. pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 5
  fajnyfacet(2014-01-21)
 • taka prawda o mieszkańcach naszego miasta. Proponuję ronda nazwać Kajkiem i Kokoszem- ale pewnie znajdą się zwolennicy Tytusa i będzie kolejna debata :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 5
  wieśniak(2014-01-21)
 • Brawo kibice. Great deal. Stadion za skwerek w parku. Jak to się nazywa?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 3
  coralGOL(2014-01-21)
 • Rondo ma być rondem niech swoje siedziby nazywają jak chcą, nie mam nic przeciwko ty żołnierzom poległym radni niech myślą o przyszłości ale widać nic nie potrafią tylko gierki polityczne prowadzić, a gdzie inwestorzy, dokończenie ulic itp.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  Jużnieidęnawybory(2014-01-21)
 • Spadł śnieg, dopóki jest można stawiać pomniki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  (2014-01-21)
 • Skoro jest taki problem, to może rondo im. Adolfa Hitlera. To dzięki jego paranoi umysłowej przez psikus historii i polityki Prusy Wschodnie są nasze i Elbing, stał Elblągiem, naszym miastem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 3
  (2014-01-21)
 • Kto to te wyklęte żołnierze?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 9
  Jadziulka(2014-01-21)
 • Aby wszystkich pogodzić proponuje postawić pomnik największego polityka odrodzonej Polski Kaczynskiego w Łęczu stoi tam postument po Bismarku wystarczy tylko postawić figurę mam nadzieje że p. Wilk będzie zadowolony.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 3
  hekra(2014-01-21)
 • " Jadziulka" to te co się sami wyklęli :wojna się skończyła, a oni pod znakiem wyzwolenia Polski spod ustaleń Jałty ( sikanie pod wiatr ) mordowali braci, milicjantów, żołnierzy KBW, kradli, no i gwałcili, bo jak tu nie " walczyć" siedząć w lesie bez sexu. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2014-01-21)
 • " Jadziulka " to są ci co mordowali Polaków w imieniu ich " słusznej sprawy. No i gwałcili, bo jak tu żyć w lesie bez kobiety. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 7
  (2014-01-21)
 • Podobno wysoko w Tatrach jest ukryta jaskinia, gdzie drzemią polscy rycerze. Obudzą się wówczas, kiedy naszemu krajowi zagrozi jakieś nieszczęście. Ja wierzę, że razem z rycerzami drzemią tam wszyscy zapomniani, oszukani i przeklęci żołnierze Nie wyklęci. Bo nie ma wyklętych żołnierzy. Bo wykląć człowieka może tylko dostojnik kościelny. Biskup lub papież. Nikt nie wyklinał Tych, co nie chcieli pogodzić się z rzeczywistością, tak dotkliwą dla wielu. Cena jaką zapłacił naród Polski za wygraną wojnę nie była uzgadniana z narodem. Wielcy ówczesnego świata nie mieli ani ochoty ani potrzeby czegokolwiek uzgadniać. Wszak zwycięzcy nikt o zdanie nie pyta. Ale należy się zapytać własnego sumienia, czy Ja mam prawo zabraniać czegokolwiek poległemu, zabitemu lub zakatowanemu mojemu rodakowi. A jeśli jestem katolikiem, to czy nie postępuję wbrew przykazaniom Bożym i naukom kościoła. A jeśli jestem ateistą, człowiekiem nie wierzącym, to czy ot tak z odruchu człowieczeństwa, z czystej ludzkiej przyzwoitości nie warto zamilczeć. Mimo odrębnego zdania na temat żołnierzy, którzy są tak kontrowersyjni dla innych nie szargajmy Ich pamięci. Proszę, szanujmy poległych. Szanujmy siebie wzajemnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  ck(2014-01-21)
 • Rondo Światowida !!!! To rycerze spod znaku Świętej Panienki ( Krzyżacy) wycięli w pień setki tysięcy Prusów, Jedżwinów i inne ludy które żyły na tych terenach i zlikwidowali bogów przez nich uznawanych. Dlatego tzw św Wojciecha skrócili o głowę bo zbeszcześcił ich miejsce kultu religjnego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 5
  (2014-01-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czapka z nadrukiem
Ręcznik z haftem
Naszywka GODŁO
Naszywki