UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Obchody 70. rocznicy Sprawy Elbląskiej

 
Elbląg, Obchody 70. rocznicy Sprawy Elbląskiej
fot. nadesłana

30 maja prelekcją i pierwszą wystawą z ponad stu zdjęciami, które dotyczą tych tragicznych wydarzeń, rozpoczną się obchody 70. rocznicy Sprawy Elbląskiej.

Program obchodów 70. rocznicy Sprawy Elbląskiej
     17 lipca odbędzie konferencja naukowa, zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku, połączona z premierą nagrania wideo wywiadu z zamieszkałą we Francji, wdową po skazanym w Sprawie Elbląskiej.PTTK 20 lipca zorganizuje Sobotę z Przewodnikiem - „Śladami Sprawy Elbląskiej”.
     
     Pierwsza wystawa zdjęć Sprawy Elbląskiej

     W lipcu tego roku minie 70 lat od tragicznych wydarzeń, które zapoczątkowały Sprawę Elbląską. Rozegrały się w Zakładach Mechanicznych im. gen. K. Świerczewskiego (Zamech). Dzisiejsze GE Power czując się spadkobiercą Zamechu chciałoby przypomnieć elblążanom ten ważny fragment historii Elbląga. Pożar hali produkcyjnej A20 oraz represje jakie w jej następstwie spadły na pracowników Zamechu i elblążan były najcięższym doświadczeniem powojennego Elbląga.

  fot. nadesłana
fot. nadesłana


     
     Otwarte spotkania odbędą się w Ratuszu Staromiejskim (Stary Rynek 25) w dwóch terminach do wyboru:
     30 maja (czwartek) w godzinach od 18.00 do 20.00
     18 czerwca (wtorek) w godzinach od 18.00 do 20.00
     Grażyna Wosińska, autorka „Pożaru i szpiegów” jedynej publikacji popularno-naukowej o Sprawie Elbląskiej oraz Daniel Lewandowski z Biura Konstrukcyjnego Turbin parowych GE Power, poprowadzą spotkania wzbogacone o prezentację multimedialną oraz zaproszą do obejrzenia pierwszej wystawy: „Sprawa Elbląska. Galeria zdjęć”. Zawiera ona ponad 100 fotografii, większość jeszcze niepublikowanych, tym zdjęć: hali po pożarze, strażaków, skazanych, obrazujących życie reemigrantów z Francji oraz dokumentów dotyczących m.in. śmierci osób, które w więzieniu straciły życie. Autorką wystawy jest Grażyna Wosińska, a koordynatorem - Daniel Lewandowski.
     
     23 czerwca (niedziela) w godz.10 - 14 w ramach „Drzwi otwartych Zakładu Produkcji Turbin” GE Power zaprasza również do zwiedzania hali produkcyjnej A20, która była areną wspomnianych wydarzeń sprzed 70 lat. Będzie można obejrzeć wystawę: „Sprawa Elbląska. Galeria zdjęć”.
     
     Konferencja naukowa IPN

     W rocznicę wybuchu pożaru hali turbinowej - 17 lipca w godz. 9-16 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się konferencja naukowa „W poszukiwaniu szpiegów i dywersantów. Urząd Bezpieczeństwa w gospodarce lat stalinowskich na przykładzie Sprawy Elbląskiej”. Organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku. Jednym z prelegentów będzie dr Witold Bagieński, laureat naukowej książki historycznej roku 2018 oraz nagrody Tomasza Strzembosza. Losy reemigrantów z Francji przybliży dr Aneta Nisiobęcka, której rozprawa doktorska na ten temat otrzymała wiele wyróżnień.
     Dr Daniel Czerwiński, koordynator konferencji: „Oprócz wysłuchania sześciu referatów naukowych, będzie można obejrzeć nagranie wideo wywiadu z 93-letnią Marii Pawlik, wdową po skazanym w Sprawie Elbląskiej”.
     Grażyna Wosińska: „Skontaktowała się ze mną autorka nagrania wideo Maryna Pawlik, wnuczka jednego ze skazanych ze Sprawy Elbląskiej. Na stałe mieszka w Montrealu. Zapewniła mnie, że 17 lipca będzie w Elblągu. Żyje jej 93 - letnia babcia Maria Pawlik, która mieszka we Francji. Niestety ze względu na stan zdrowia nie przyjedzie do Elbląga”.
     
     Sobota z przewodnikiem

     20 lipca o godz. 10 Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego przy PTTK Elbląg zaprasza na „Sobotę z przewodnikiem PTTK”; śladami Sprawy Elbląskiej poprowadzi Grażyna Wosińska.
     Leszek Marcinkowski, prezes PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej: „Soboty z Przewodnikiem PTTK prowadzimy od 9 lat. Przekazujemy nie tylko wiadomości o historii miasta, ale także o tragicznych losach mieszkańców. Nie mogło zatem zabraknąć dramatycznej przeszłości reemigrantów z Francji. Cieszę się, że możemy się włączyć w obchody 70. rocznicy Sprawy Elbląskiej”.
     

Grażyna Wosińska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • GE jako spadkobierca Zamechu powinien dbać o pomnik i wokół pomnika bo jest troszkę zaniedbany (nowy polbruk ładne drzewka ozdobne stojaki na znicze) to nie jest duży koszt dla zakładu jaki jest GE proszę pana Lewandowskiego z biura konstrukcyjnego o pozytywne zajęcie się sprawą bo tym osobom którzy zmarli i byli torturowani w sprawie Sprawy Elbląskiej popostu się należy szacunek i pamięć!!!!!!!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  Młodość(2019-05-22)
 • Kocham lewice !!! Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 4
  Zbyszek1(2019-05-22)
 • GE w wersji Elbląg to by pomnik łysemu Świerczewskiego postawilo, gdzie im tam czcić ofiary represji stalinowskich, to jest pokolenie ludzi wywodzących się z tej krzywdy i mimo zmian ekonomiczno ustrojowych to ofiary sprawy elbląskiej rodła nich szpiedzy i wywrotowcy, to widać i czuć, nic nie zrobili aby tym skrzywdzonym ludziom oddać pamięć , minimum max wysiłku,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  Thule(2019-05-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia inna niż inne
Kuchnia klasyczna
RTV + SZAFA
Kuchnia nowoczesna III