Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Obchody rocznicy. Oświadczenie Prezydenta Elbląga Jerzego Wilka

 
Elbląg, Obchody rocznicy. Oświadczenie Prezydenta Elbląga Jerzego Wilka Krzyż Katyński jest symbolicznym miejscem, gdzie odbywa się większość uroczystości upamiętniających tragedie narodowe Polaków, fot. (arch. portEl.pl)
Rek

W ostatnich dniach przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Platformy Obywatelskiej przypuścili niezrozumiały atak, dotyczący obchodów 4. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Dla mnie, jako Prezydenta Elbląga jest to bardzo przykre, że w imię doraźnych interesów, lokalni politycy starają się podzielić mieszkańców. Być może przedstawiciele obu ugrupowań nie mieli dostatecznych informacji na temat przebiegu tej uroczystości. Chciałbym wierzyć, że opublikowane przez Janusza Nowaka z SLD i Jerzego Wcisłę z PO listy otwarte, to po prostu wynik niedoinformowania i ich troski o należyte uszanowanie ofiar tej katastrofy, a nie cyniczna gra polityczna obliczona na osłabienie wizerunku władz miasta.
     W tej bezprecedensowej katastrofie obok Prezydenta RP zginęli ludzie reprezentujący różne poglądy polityczne, także przedstawiciele PO i SLD. I ciężko zrozumieć, dlaczego oba ugrupowania są przeciwne uczczeniu ich pamięci w atmosferze jedności.
     Chciałbym poinformować i podkreślić, że uroczystości upamiętniające rocznicę tragedii, do której doszło pod Smoleńskiem, odbywają się po raz czwarty - za każdym razem pod Krzyżem Katyńskim. To jest symboliczne miejsce naszego miasta, gdzie odbywa się większość uroczystości upamiętniających tragedie narodowe Polaków – m.in. rocznica wybuchu II wojny światowej, obchody Światowego Dnia Sybiraków– choć nie mają bezpośredniego związku ze zbrodnią katyńską.
     Analogicznie na Placu Kazimierza Jagiellończyka odbywają się np. uroczystości 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, choć miejsce te poza nazwą patrona naszej Dywizji nie ma żadnego związku z wojskiem. Mam nadzieję, że kolejna rocznica 16 Dywizji nie będzie się odbywała w atmosferze protestów polityków PO i SLD.
     W tym roku głównym organizatorem uroczystości w dniu 10 i 13 kwietnia jest 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana. Przypomnę, że od zawsze na wszystkie uroczystości patriotyczne odbywające się w Elblągu są zapraszani przedstawiciele różnych organizacji z terenu Elbląga, stowarzyszeń kombatanckich, poczty sztandarowe szkół. Tak jest i w tym roku. Udział w obchodach jest dobrowolny. Podobnie jak składanie kwiatów żołnierzom radzieckim, co w rocznicę zdobycia Elbląga od lat czynią politycy SLD.
     Mam nadzieję, że politycy PO i SLD potrafią wznieść się ponad podziały funkcjonujące na ogólnopolskiej scenie politycznej. Apeluje o zaprzestanie ataków, które deprecjonują powagę tej uroczystości i burzą atmosferę jedności mieszkańców. Nic nie usprawiedliwia polityków, którzy w imię własnych, partykularnych korzyści, próbują niszczyć powagę takich obchodów. Chciałbym, abyśmy zarówno 10 jak i 13 kwietnia mogli wspólnie oddać hołd poległym bohaterom.
Prezydent Elbląga Jerzy Wilk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Jeśli naród (obywatele, rodacy) zapomni o swojej historii (=przeszłości), to ta przeszłość tak naprawdę zaniknie, naród straci swoją historię, wręcz można spróbować i. .. " przestanie istnieć" . .Niestety, wolność nie jest nam dana na zawsze, przykład mamy ze wschodu teraz. Wonośc krzyżami się mierzy, więc trzeba przekazywać następnym pokoleniom o tym, co wydarzyło się kiedyś w Polsce i na Świecie, byśmy MY POLACY przetrawli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 4
  /Alojzy/(2014-04-04)
 • Niewinni znowu. Dlaczego tak na siłę chcecie utrwalić połączenie katastrofy w Smoleńsku ze zbrodnią Katynia, Ostaszkowa. Co ma wspólnego katastrofa samolotowa z celowym wyniszczaniem narodu przez strzały w tył głowy. Strzały w tył glowy tysięcy inteligencji polskiej: nauczycieli, wojskowych, ochrony pogranicza itd. Celowym, podkreślam. W rozumku ćwierćinteligenta ma się to zlać w jedno; Katyń, Smoleńsk. I Tusk winien. Wstyd
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 6
  (2014-04-04)
 • mnożą się, ,katyńskie świeta, ,. .. .a 200 000 POLAKÓW wyrżniętych jak zwierzęta przez UPA. .. od 71 lat bez pamięci, pomników, uroczystości. .. a na kurhanach gdzie ich kości. .. wypasaja krowy. To dopiero hucpa! Może choć jeden złamany krzyzyk obok katyńskiego wielkigo krzyża i krzyża katastrofy tutki. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  klm(2014-04-04)
 • Panie Wilk, to nie byli bohaterowie a ludzie którzy zginęli w katastrofie lotniczej. Cześć ich pamięci. Robienie z największego nieudacznika (brata Jarosława) bohatera uwłacza niektórym którzy zginęli. Niech PiS robi obchody za swoje pieniądze a te z organizacji uroczystości (ok. 75 000,zł) odda potrzebującym np. chorym dzieciom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 13
  Elblązaninzzawody(2014-04-04)
 • W ani jednym akapicie oświadczenia prezydenta Wilka nie było slowa, że Ci, którzy zginęli w Smoleńsku to bohaterowie. Czytaj ze zrozumieniem, człowieku zza wody. Ale faktem jest, że była to zbrodnia bez precedensu w skali świata. Nie ważne czy profesor Lech Kaczyński w twoim odczuciu był udacznikiem czy też nieudacznikiem. To nie ma nic do rzeczy. Był prezydentem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, tak jak teraz jest bul Komorowski, a wcześniej Kwaśniewski czy Bolek Wałęsa. Na tle prof. Kaczyńskiego te indywidua wypadają mizernie. Naprawdę uważasz, że nie należy pamiętać tej zbrodni na 96 osobach? No cóż, przecież nie musisz, ale czemu się tak zżymasz, gdy inni chcą ją pamiętać. Tam, człowieku zza wody, oprócz prezydenta, zginęli A. Walentynowicz, S. Skrzypek, gen. Gągor, admirał Karweta, gen. Błasik, A. Protasiuk i wieku innych ludzi. Jeśli nie czujesz potrzeby pochylenia sie nad tą rocznicą, to twój problem. Są jednak w naszym mieście ludzie, dla których taki gest jest ważny. Nie wypominaj nie swoich pieniędzy, oczywiste jest, że każdą uroczystość finansuje partia rządząca. I nareszcie doczekaliśmy się, że ktoś nada tej uroczystości odpowiednią rangę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 8
  (2014-04-04)
 • a może kapitan rezerwy WP. .miłośnik Kresów Południowo-Wschodnich da głos w sprawie wyrżnietych przez UPA sąsiadów, czy nadal będzie milczał aż do śmierci. .. czy tylko uważa Katyń za jedyne miejsce męczenstwa Polaków?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  (2014-04-04)
 • " Samolot" . Polecieli samolotem, " samowybieralni" , na wycieczkę " za frico" do smoleńskiej każni. Polecieli by uczcić tych co przywieziono, bez pagonów, zciśniętych w bydlęcych wagonach. Choć jedni i drudzy zginęli we trwodze, to nie jechali po tej samej drodze. Morał z tego wiersza ciśnie się na usta : pociąg bezpieczniejszy, samolot rozpusta. .. Kandydat na prezydenta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 7
  (2014-04-04)
 • Po raz pierwszy zgadzam się z panem klm. Rzeczywiście, nigdzie nie ma tablicy upamiętniającej ludobójstwo OUN-UPA na Polakach zamieszkujących Wołyń i Małopolskę wschodnią. Ale jednak nie odrobił pan lekcji, polecone przeze mnie książki nie przeczytane. A warto zapoznać się z pozycją E. Prusa Atamania UPA. Tragedia Kresów. Lektura porażająca, w której autor wskazuje na 500 tys. wymordowanych Polaków. Proszę więc nie zaniżać liczby ofiar. A jeśli chodzi o tablicę tzw. smoleńską to nie ma na niej krzyża!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  (2014-04-04)
 • A Grześ Motyka jeszcze bardziej zawęził liczbe ofiar. .. do 69 000 tysiecy i ma tytuł profesora, i pracuje również w IPN. .. czyli instytucie niepamięci narodowej. .. co Pan na to????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  klm(2014-04-04)
 • Na kogo pam się powołuje? Proszę zerknąć tutaj: www.kresykedzierzynkozle.home.pl/page90.php, może to spowoduje refleksję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2014-04-04)
 • IPN pod aktualnym zarządem rzeczywiście spełnia rolę instytutu niepamięci. Nie może być inaczej skoro prezes został wyznaczony przez bula Komorowskiego. Dlatego znajdują tam zatrudnienie tacy profesorowie jak Grzegorz Motyka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2014-04-04)
 • Tak z przekąsem napisałem o, ,Grzesiu, ,. .. prawie jak Tołdi. .. a tak na poważnie jest to bardzo przykre takie przeciaganie historii przez, ,aktualną wadze, ,. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  klm(2014-04-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia, a aneks kuchenny
Kuchnia klasyczna
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna II