UWAGA!

Objawienie Pańskie

 Elbląg, "Pokłon Trzech Króli" na późnogotyckim ołtarzu elbląskiej Katedry,
"Pokłon Trzech Króli" na późnogotyckim ołtarzu elbląskiej Katedry, fot. Witold Sadowski

Dzień Objawienia Pańskiego, nazywany w naszym kraju Świętem Trzech Króli, zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Tego dnia wspominane jest wydarzenie opisane w Ewangelii św. Mateusza, w którym mędrcy ze wschodu nazywani również królami lub magami, wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Jezusowi i ofiarować mu złoto, kadzidło i mirrę. Na pamiątkę tego wydarzenia dziś (6 stycznia) o godz. 13 wyruszy z Placu Jagiellończyka w kierunku katedry barwny orszak.

Kacper, Melchior i Baltazar
       Ewangeliczna historia według św. Mateusza (Mt 2, 1-12) opowiada o trzech cudzoziemcach ze Wschodu, którzy podążając za gwiazdą, wyruszyli w drogę do Betlejem, aby tam złożyć pokłon narodzonemu królowi żydowskiemu. Po drodze wstąpili na dwór Heroda, który w narodzonym dziecięciu upatrywał przeciwnika. Mędrcy, odnalazłszy stajenkę betlejemską, ofiarowali Dzieciątku swoje cenne dary - mirrę, złoto i kadzidło, po czym otrzymawszy podczas snu wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, wyruszyli z powrotem do swych krajów inną drogą. Tyle napisał ewangelista, który w ten sposób, przedstawił symbolicznie pokłon ludzi z wszystkich narodów przed Bogiem Wcielonym, przynoszącym zbawienie wszystkim, ponad wszelkimi podziałami.
       Autor ewangelii nazwał ludzi, którzy przyszli ze Wschodu oddać pokłon Jezusowi mianem magów. Przy czym św. Mateusz nie pisał o tym, że byli oni królami. Jako pierwszy nazwał ich „królami ze Wschodu” rzymski teolog, Tertulian na początku III wieku (ok. 160 – ok. 220). Tezę tę rozpowszechnił Cezary z Arles (zm. 542), co zbiegło się w średniowieczu z popularną wówczas koncepcją teologiczną, by traktować Trzech Króli jako trzech synów Noego, reprezentujących trzy rasy ludzkie i trzy części znanego wówczas ludziom świata. Melchior symbolizował zatem potomków Jafeta, czyli rasę białą z Europy, Kacper – Sema, czyli ludy semickie z Azji, a Baltazar – Chama, czyli Afrykańczyków. Przy czym na przełomie wieków wygląd magów ustalany był równie arbitralnie jak ich imiona. Beda Czcigodny pisał na początku VIII wieku, że Melchior miał siwe włosy i brodę, Baltazar śniadą skórę i czarną brodę, a Kacper, najmłodszy z nich, nie miał brody. Na początku XV wieku, autor „Żywotów świętych”, Petrus Natalibus określił z kolei, że Melchior miał lat 60, Kacper 40, a Baltazar 20. Niezależnie jednak od historycznych naleciałości, niepodważalny jest ewangeliczny fakt, że przeszło dwa tysiące lat temu, przybyli do dziecięcia w Betlejem uczeni, odnaleźli w stajence Jezusa Chrystusa, którego narodziny odmieniły świat.
      
       Orszak Trzech Króli w Elblągu
       Fundacja Orszak Trzech Króli, wzmacniając tradycję, organizuje w wielu miastach w Polsce barwny pochód postaci związanych z ewangelicznym przekazem dotyczącym pokłonu trzech mędrców. W tym roku orszak odbywa się pod hasłem „Rodzina i Dom”. Do tegorocznej akcji przyłączyły się aż 308 miejscowości. W naszym mieście barwny pochód przejdzie pierwszy raz. Trasa przemarszu: Plac Jagiellończyka – ul. Teatralna – Kościół pw. Bożego Ciała – ul. Robotnicza – ul. Królewiecka – ul. Stoczniowa – ul. Stary Rynek – Katedra Św. Mikołaja. Orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Pojadą oni na wierzchowcach, przebrani w świąteczne szaty i stosowne nakrycia głowy. Ich świtę stanowić będą dzieci ubrane w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Kolorowe pelerynki będą rozdawane na placu przed wymarszem. Za nimi podążą mieszkańcy miasta w kolorowych koronach na głowie, które także będą rozdawane na Placu Jagiellończyka. W trakcie pochodu będzie można obejrzeć scenki rodzajowe, m.in. spotkanie u króla Heroda i wizyta w gospodzie oraz wziąć udział w "Bitwie dobra ze złem".
      
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Bóg co miał powiedzieć, to powiedział i umarł, a księża od siebie gadają.
  • Trzej mędrcy ze wschodu to inaczej trzej naukowcy którzy poszli zbadać dziwną gwiazdę.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    Miszkurka2000(2015-01-06)
  • Jeszcze tylko koperta dla ksiedza, ktory przyjdzie po koledzie I swieta z glowy. Bedzie mozna spokojnie splacac bociana, vivusa i wonge. W PKO odsetki niskie to moze poczekac.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    4
    Kazik.2000(2015-01-06)
  • Pokłon. Za oknem zimny mokry wiatr radosne myśli kłębią się w głowie na niebie Betlejemskiej gwiazdy blask idą z darami Trzej Królowie nad nimi anioł trzyma w ręku lirę niosą kadzidło złoto i mirę. Każdy na głowie koronę ma i zacne dary ze sobą dżwiga to dla Jezusa co przyszedł na ten świat dla Pana naszego ta fatyga. Nad nimi zastępy anielskie płyną wskazują drogę wśród przybyszy i głoszą że właśnie Bóg się narodził ziemia truchleje wśród nocnej ciszy. Hołd mu składają pastuszkowie zwierzęta pokłon składają mu na lirach grają aniołowie zastępy anielskie śpiewają mu. Henryk Siwakowski.
Reklama