Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Objawienie Pańskie

 
Elbląg, Objawienie Pańskie "Pokłon Trzech Króli" na późnogotyckim ołtarzu elbląskiej Katedry, fot. Witold Sadowski
Rek

Dzień Objawienia Pańskiego, nazywany w naszym kraju Świętem Trzech Króli, zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Tego dnia wspominane jest wydarzenie opisane w Ewangelii św. Mateusza, w którym mędrcy ze wschodu nazywani również królami lub magami, wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Jezusowi i ofiarować mu złoto, kadzidło i mirrę. Na pamiątkę tego wydarzenia dziś (6 stycznia) o godz. 13 wyruszy z Placu Jagiellończyka w kierunku katedry barwny orszak.

Kacper, Melchior i Baltazar
     Ewangeliczna historia według św. Mateusza (Mt 2, 1-12) opowiada o trzech cudzoziemcach ze Wschodu, którzy podążając za gwiazdą, wyruszyli w drogę do Betlejem, aby tam złożyć pokłon narodzonemu królowi żydowskiemu. Po drodze wstąpili na dwór Heroda, który w narodzonym dziecięciu upatrywał przeciwnika. Mędrcy, odnalazłszy stajenkę betlejemską, ofiarowali Dzieciątku swoje cenne dary - mirrę, złoto i kadzidło, po czym otrzymawszy podczas snu wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, wyruszyli z powrotem do swych krajów inną drogą. Tyle napisał ewangelista, który w ten sposób, przedstawił symbolicznie pokłon ludzi z wszystkich narodów przed Bogiem Wcielonym, przynoszącym zbawienie wszystkim, ponad wszelkimi podziałami.
     Autor ewangelii nazwał ludzi, którzy przyszli ze Wschodu oddać pokłon Jezusowi mianem magów. Przy czym św. Mateusz nie pisał o tym, że byli oni królami. Jako pierwszy nazwał ich „królami ze Wschodu” rzymski teolog, Tertulian na początku III wieku (ok. 160 – ok. 220). Tezę tę rozpowszechnił Cezary z Arles (zm. 542), co zbiegło się w średniowieczu z popularną wówczas koncepcją teologiczną, by traktować Trzech Króli jako trzech synów Noego, reprezentujących trzy rasy ludzkie i trzy części znanego wówczas ludziom świata. Melchior symbolizował zatem potomków Jafeta, czyli rasę białą z Europy, Kacper – Sema, czyli ludy semickie z Azji, a Baltazar – Chama, czyli Afrykańczyków. Przy czym na przełomie wieków wygląd magów ustalany był równie arbitralnie jak ich imiona. Beda Czcigodny pisał na początku VIII wieku, że Melchior miał siwe włosy i brodę, Baltazar śniadą skórę i czarną brodę, a Kacper, najmłodszy z nich, nie miał brody. Na początku XV wieku, autor „Żywotów świętych”, Petrus Natalibus określił z kolei, że Melchior miał lat 60, Kacper 40, a Baltazar 20. Niezależnie jednak od historycznych naleciałości, niepodważalny jest ewangeliczny fakt, że przeszło dwa tysiące lat temu, przybyli do dziecięcia w Betlejem uczeni, odnaleźli w stajence Jezusa Chrystusa, którego narodziny odmieniły świat.
     
     Orszak Trzech Króli w Elblągu
     Fundacja Orszak Trzech Króli, wzmacniając tradycję, organizuje w wielu miastach w Polsce barwny pochód postaci związanych z ewangelicznym przekazem dotyczącym pokłonu trzech mędrców. W tym roku orszak odbywa się pod hasłem „Rodzina i Dom”. Do tegorocznej akcji przyłączyły się aż 308 miejscowości. W naszym mieście barwny pochód przejdzie pierwszy raz. Trasa przemarszu: Plac Jagiellończyka – ul. Teatralna – Kościół pw. Bożego Ciała – ul. Robotnicza – ul. Królewiecka – ul. Stoczniowa – ul. Stary Rynek – Katedra Św. Mikołaja. Orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Pojadą oni na wierzchowcach, przebrani w świąteczne szaty i stosowne nakrycia głowy. Ich świtę stanowić będą dzieci ubrane w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Kolorowe pelerynki będą rozdawane na placu przed wymarszem. Za nimi podążą mieszkańcy miasta w kolorowych koronach na głowie, które także będą rozdawane na Placu Jagiellończyka. W trakcie pochodu będzie można obejrzeć scenki rodzajowe, m.in. spotkanie u króla Heroda i wizyta w gospodzie oraz wziąć udział w "Bitwie dobra ze złem".
     
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Bóg co miał powiedzieć, to powiedział i umarł, a księża od siebie gadają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 4
  (2015-01-06)
 • Miszkurka2000 Trzej mędrcy ze wschodu to inaczej trzej naukowcy którzy poszli zbadać dziwną gwiazdę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  Miszkurka2000(2015-01-06)
 • Jeszcze tylko koperta dla ksiedza, ktory przyjdzie po koledzie I swieta z glowy. Bedzie mozna spokojnie splacac bociana, vivusa i wonge. W PKO odsetki niskie to moze poczekac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 4
  Kazik.2000(2015-01-06)
 • Pokłon. Za oknem zimny mokry wiatr radosne myśli kłębią się w głowie na niebie Betlejemskiej gwiazdy blask idą z darami Trzej Królowie nad nimi anioł trzyma w ręku lirę niosą kadzidło złoto i mirę. Każdy na głowie koronę ma i zacne dary ze sobą dżwiga to dla Jezusa co przyszedł na ten świat dla Pana naszego ta fatyga. Nad nimi zastępy anielskie płyną wskazują drogę wśród przybyszy i głoszą że właśnie Bóg się narodził ziemia truchleje wśród nocnej ciszy. Hołd mu składają pastuszkowie zwierzęta pokłon składają mu na lirach grają aniołowie zastępy anielskie śpiewają mu. Henryk Siwakowski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-01-06)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
OKULARY PRZECIWSŁONECZNE,
Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
OKOWOKO s.c.