Niedziela 18-11-2018, imieniny Karoliny, Romana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Fabryczna w samo południe ... Fabryczna w samo południe ...

Obligacje miejskie za 107 milionów

 
Elbląg, Obligacje miejskie za 107 milionów fot. AD
Rek

We wtorek (14 lutego) radni mają przyjąć uchwałę w sprawie emisji przez Miasto Elbląg obligacji na łączna kwotę 107 mln zł. W zasadzie muszą ją przyjąć, bo niej opiera się tegoroczny budżet.

Wyemitowanych ma być sto siedem tysięcy obligacji o wartości nominalnej 1000 zł każda. Emisja obligacji będzie po prostu propozycją ich nabycia skierowaną do indywidualnych adresatów (będzie ich mniej niż 100). Będą to obligacje na okaziciela, nie będą posiadały formy dokumentu.
     Obligacje zostaną wyemitowane w następujących seriach:
– seria A12 o wartości 5 mln zł, wykup obligacji po 7 latach od daty, obligacje tej serii zostaną wprowadzone do zorganizowanego obrotu na rynku Catalyst
– seria B12 o wartości 5,5 mln zł, wykup obligacji po 8 latach od daty emisji,
– seria C12 o wartości 9 mln zł, wykup obligacji po 9 latach od daty emisji,
– seria D12 o wartości 15,5 mln zł, wykup obligacji po 10 latach od daty emisji,
– seria E12 o wartości 15,5 mln zł, wykup obligacji po 11 latach od daty emisji,
– seria F12 o wartości 16,5 mln zł, wykup obligacji po 12 latach od daty emisji,
– seria G12 o wartości 18 mln zł, wykup obligacji po 13 latach od daty emisji,
– seria H12 o wartości 22 mln zł, wykup obligacji po 14 latach od daty emisji.
     Wykup obligacji i związane z tym wydatki miasta przypadną na lata 2012-2026.
     Cena emisyjna obligacji będzie równa wartości nominalnej, obligacje zostaną wykupione również według wartości nominalnej.
     Zyskiem nabywców obligacji będzie ich oprocentowanie – zmienne, równe stawce WIBOR6M powiększonej o marżę dla inwestorów. Oprocentowanie obligacji wypłacane będzie w okresach półrocznych liczonych od daty emisji.
     
     Po co obligacje?
     
Z emisji obligacji ma być sfinansowany planowany deficyt budżetowy, zwłaszcza inwestycje oraz spłata wcześniej zaciągniętych kredytów i wyemitowanych obligacji. W uzasadnieniu uchwały czytamy:
„Aktualna sytuacja finansowa Gminy Miasta Elbląg sprawia, że zachodzi konieczność poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania, m.in. inwestycji. Rynek kapitałowy daje Gminie do dyspozycji dwa podstawowe instrumenty, tj. kredyt komercyjny oraz obligacje komunalne. Obligacje komunalne w swej istocie spełniają funkcję kredytu, jednak są dla Gminy bardziej korzystne niż tradycyjny komercyjny kredyt bankowy, przede wszystkim z uwagi na swoją elastyczność w zakresie ustalenia terminów spłaty odsetek i wykupu obligacji, jak i określenia celów emisji. Instrument ten daje możliwość określenia takich terminów wykupu, które zapewniają bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej budżetu.
     Z przeprowadzonej analizy wynika, iż Gmina Miasto Elbląg zachowa płynność finansową we wszystkich latach trwania emisji i gwarantuje bezpieczną spłatę całego zobowiązania. Notowanie na rynku Catalyst to znakomita promocja Gminy działającej nowocześnie, korzystającej z innowacyjnych instrumentów finansowych. Ponadto decydując się na upublicznienie swojej emisji, zwiększa wiarygodność jako dłużnika na rynku finansowym. Zwiększona wiarygodność, promocja i dostęp do inwestorów spowodują, że Gmina Miasto Elbląg w przyszłości będzie mogła pozyskiwać środki łatwiej, szybciej i na korzystniejszych warunkach.”
     
     Z pewnością, ale najpierw trzeba będzie wykupić wyemitowane w tym roku obligacje, a wcześniej zmniejszyć wydatki własne miasta – co będzie bardzo trudne – i zwiększyć dochody – co dziś wydaje się niewykonalne.
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Prezydent Elbląga chce ratować się naszą kasą :) Która wyda, a my będziemy ja spłacać w podwyżkach wprowadzonych przez miasto :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  hehehehe(2012-02-08)
 • Obligacje miejskie a NFI, czyli i tak cie dymną na kasę i powiedzą że dobrze zarobiłeś dodatkowo od zysku zapłacisz podatek dochodowy więc słodko nie będzie. ; ) z tym zarabianiem na obligacjach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-08)
 • z tą promocją na rynkach finansowych to nieco naciągana historia ale ok papier wszystko przyjmie więc piszą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-08)
 • W konstytucji powinien być zakaz zadłużania państwa czy samorządów. Dzisiejsze problemy budżetowe większości " demokratycznych" państw biorą się z rozpasania ekonomicznego wybrańców narodu, którzy aby utrzymać się na stołkach obiecają i sfinansują wszystko ale długi to już tylko nasz problem. Toć to nie ich prywatne pieniądze. Rząd powinien mieć prawo jedynie do rozpisywania pożyczek na konkretny cel i to od własnych obywateli. Jak miało to miejsce w okresie tworzenia się II Rzeczypospolitej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Antydemokrata(2012-02-08)
 • Czy pierwszeństwo nabycia obligacji miejskich bedą mieli mieszkańcy Elbląga?Tak, domniemam, powinno być. Bo inaczej majątek miejski, a więc nasz wszystkich Elblążan"rozpłynie się" i już nie bedziemy dumnymi Elblążanami we wlasnym mieście. Nowaczyk PO kawałku sprzedaje nasze miast?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Alojzy(2012-02-08)
 • ALojzy nie masz kasy na zapłatę za czynsz za mieszkanie komunalne, jak mnie mam. .. a chcesz kupować obligacje za miliony? Ot huncwot :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bleblebel....(2012-02-08)
 • Z tego ponad 30 melonów na utrzymanie UM
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-08)
 • polowa tej kasy pojdzie na wyplaty dla urzednikow i nauczycieli, a nasteona 1/3 na splate poprzednich dlugow. 107 mln a inwestycji ZERO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-08)
 • ty florek nie domniemuj, bo myślenie cię boli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-08)
 • A później aby odkupić obligacje trzeba będzie podwyższyć podatki w Elblągu :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  priok(2012-02-08)
 • pożyczone szybko się wydaje tylko z oddaniem będzie gorzej, ale co tam niech się martwi nowy prezydent który będzie po mnie czyż nie tak ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-08)
 • Dlaczego PO na swojej stronie www schowała słynne 10 zobowiązań ? Niech sobie chowają. Ja je mam. Proszę bardzo: W ostatnim dniu kampanii wyborczej Donald Tusk podpisał 10 zobowiązań partii, po wygranych wyborach. Są to kolejno: 1.Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy 2.Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty 3.Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic 4.Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ 5.Uprościmy podatki - wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych 6.Przyspieszymy budowę stadionów na Euro 2012 7.Szybko wypełnimy naszą misję w Iraku 8.Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce 9.Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet 10.Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  hrabia George(2012-02-08)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne GIANFRANCO FERRE
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI