Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Obywatele RP: Opozycja się kompromituje, ratunkiem prawybory

 
Elbląg, Obywatele RP: Opozycja się kompromituje, ratunkiem prawybory Elbląg odwiedzil.: Paweł Kasprzak (z mikrofonem), Tadeusz Jakrzewski (drugi z lewej) i Piotr Pytlakowski (pierwszy z prawej) (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

- Całe to gadanie o zjednoczonej opozycji spełza na niczym, jest tylko serią katastrof. Stąd nasza propozycja w sprawie przeprowadzenia prawyborów – mówił dzisiaj w Elblągu Paweł Kasprzak, jeden z liderów ruchu Obywatele RP. Jego słów słuchało ponad 50 osób, które przyszły na spotkanie z Obywatelami RP. Zobacz zdjęcia.

„Legalnie wyłonionej większości nie podważamy i jesteśmy przekonani, że ma ona pełne prawo wykonać to, co obiecywała wyborcom. W granicach prawa wszakże. I z poszanowaniem praw mniejszości. O ten szacunek i o poszanowanie zdobyczy demokracji dzisiaj walczymy” - to dewiza Obywateli RP, którzy swoją działalność rozpoczęli w lutym 2016 roku. Wsławili się akcjami blokowania obchodów miesięcznic smoleńskich, teraz jeżdżą po Polsce, by promować ideę prawyborów – głosowania, które pomoże wybrać kandydatów szeroko rozumianej opozycji w wyborach samorządowych i parlamentarnych.
     - Całe to gadanie o zjednoczonej opozycji spełza na niczym, jest tylko serią katastrof. Stąd nasza propozycja w sprawie przeprowadzenia prawyborów. To jedyna realna propozycja, która leży na stole – mówił dzisiaj w Elblągu Paweł Kasprzak, jeden z liderów ruchu Obywatele RP. - Polscy politycy parlamentarni w swoich próbach tworzenia wspólnych list wyborczych raczej się kompromitują niż osiągają jakieś efekty. A to jest niebezpieczne dla kraju, bo ich klęska będzie klęską polskiej demokracji, samorządności.
     Obywatele RP za wzór podają Włochy, gdzie instytucja prawyborów istnieje od kilkunastu lat, przyczyniając się do wzrostu frekwencji w prawdziwych wyborach. Polskie prawybory miałyby połączyć szeroko rozumianą opozycję i pomóc wybrać kandydatów w najbliższych wyborach samorządowych i parlamentarnych.
     - Jeżdżąc po Polsce na takie spotkania zauważyłem, że jest takie oczekiwanie, że przyjadą Obywatele RP i je nam zrobią. A pomysł polega na tym, by mieszkańcy tych miejscowości, które odwiedzamy, się zaangażują i je przeprowadzą. My dajemy know-how z technologiczną stroną, oczekując społecznego zaangażowania – dodaje Piotr Pytlakowski z tygodnika „Polityka”, który również promuje ideę prawyborów. Dlaczego ten znany dziennikarz śledczy popiera Obywateli RP? - To jedno (praca dziennikarza – przyp. red.) z drugim nie ma nic wspólnego – stwierdził.
     - On tego sam nie powie, ale Piotr Pytlakowski to dziennikarz wybitny, znany z tego, że jest politycznie bezstronny. Jeśli on odważył się zaangażować w tego typu działania, to pewnie dlatego, że ma głębokie przekonanie, że nie chodzi o to, kto wygra w wyborach, ale o bardzo podstawowe wartości demokratyczne, kanon obywatelskich swobód. Jeśli tacy ludzie, troszczący się o własną dziennikarską bezstronność, są wynoszeni z ulicy, to znaczy, że są zagrożone bardzo podstawowe wartości – tłumaczył Paweł Kasprzak, odnosząc się do interwencji policji podczas miesięcznic smoleńskich.
     Jak przyznają obaj panowie, przeprowadzenie prawyborów nie będzie łatwe, po partie opozycyjne nie kwapią się do realizacji tego pomysłu. - Znaleźli odpowiedź wygodną – to jest interesujące, ale chyba nierealne, bo za późno, za mało czasu. Wy obywatele lepiej głosujcie na zjednoczoną opozycję. Ale jej nie ma! – mówi Paweł Kasprzak. - Dlatego chcemy zorganizować prawybory w kilku miejscach, by pokazać, że można. Niedopuszczalne jest takie zjednoczenie opozycji, które odbywa się kuluarach i tak naprawdę dotyczy dzielenia stołków. 

  W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób (fot. Michał Skroboszewski) W spotkaniu wzięło udział ponad 50 osób (fot. Michał Skroboszewski)


     - By prawybory były w miarę skuteczne, powinny się odbyć w czerwcu. Będę miał przekonanie o sukcesie, jeśli się je uda przeprowadzić w kilku ośrodkach. Nie do przecenienia jest znaczenie społeczne, ludzie zaczną czuć się podmiotami w tym procesie – dodaje Piotr Pytlakowski.
     W spotkaniu z Obywatelami RP, które odbyło się w czwartek w Elblągu, wzięło udział ponad 50 elblążan. Jak przyznał Paweł Kasprzak, w podobnych spotkaniach w innych miastach frekwencja rzadko przekracza setkę. - Zainteresowanie samym pomysłem prawyborów jest duże i pokazuje, jak bardzo ludzie są rozczarowani partiami politycznymi, nawet po stronie prawicowej – stwierdził Paweł Kasprzak, przyznając jednak, dopytywany przez dziennikarzy, że coraz mniej osób angażuje się w protesty przeciwko łamaniu zasad demokracji przez rządzącą większość. - Nie wierzą, że mobilizacja nastąpi – dodał.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Idea prawyborów bardzo mi się podoba, ale czy sprawdzi się w Elblągu ? Czy są ludzie zainteresowani i zaangażowani w działania obywatelskie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 34
  (2018-01-26)
 • A ja tam przeleciałem PO necie, np: Salon 24
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  (2018-01-26)
 • Macie o czym pisać!No chyba że popieracie tą zgraję!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  42 13
  (2018-01-26)
 • w wy za to macie poparcie sbków, czerwonej zarazy, wszlkiej maści bolków, stokrotek którym się koryto u Michnika kończy i dzieciorobów bez honoru
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51 12
  kreciol(2018-01-26)
 • Banda jelopow najpierw poparli po teraz im prawybory w glowie boja sie o stołki i nic wiecej do kopania rowow cala ta zgraje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  41 11
  Polak(2018-01-26)
 • Ale obciach słuchac bezzebnych jełopow, plujących jadem na polakow.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  42 9
  hannabela(2018-01-26)
 • OJ. .biedne elblongi i inne "pińcetplusy"-wypijcie lepiej browara i nie komentujcie, jak dla was za trudne. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 29
  fwtrj(2018-01-26)
 • Zebrało się towarzystwo wzajemnej adoracji. Musimy bronić naszej Polski przed łajdakami i lumpami politycznymi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35 8
  kalwaryjczyk (2018-01-26)
 • Średnia wieku na spotkaniu oceniając po zdjęciach 50+. Może Obywatele RP postarają się odpowiedzieć na proste pytanie. Dlaczego w wasz ruch nie angażują się młodzi ludzie a na spotkania przychodzą seniorzy. Jeżeli wpadniecie na właściwą odpowiedź to będziecie wiedzieć jak można pokonać PiS. Na pewno nie przyczynią się do tego prawybory czy demonstracje z dominującym udziałem dziadków i staruszek. Dziwne czasy. Role jakby się odwróciły. Kiedyś PiS miał wygrać dzięki moherowym beretom. Teraz opozycja chce wygrać dzięki podstarzałej społeczności nie będącej moherowymi beretami. W relacji zabrakło bliższego przedstawienia Obywateli RP. Kim są, kiedy utworzono ten ruch, kto ich finansuje, struktura organizacyjna itd. Podobno wsławili się akcjami blokowania obchodów miesięcznic smoleńskich. Sława głupia do bólu. Nie tędy droga. Czerwony
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39 8
  (2018-01-26)
 • Cie zrobil...kolejny zapomnial wziac pigulki,,po"..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 2
  ulala(2018-01-26)
 • W relacji zabrakło bliższego przedstawienia PIS. Kim są, kiedy utworzono ten ruch, kto ich finansuje, struktura organizacyjna itd. Podobno wsławili się akcjami obchodów miesięcznic smoleńskich. Sława głupia do bólu. Nie tędy droga. Też tak mozna?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 14
  (2018-01-26)
 • PIS 99% poparcia wśród 5500000 wyborców z 300000.To się nazywa większościowe poparcie? KPINY :) tak jak u PO, też tak się chwalili. Beka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 13
  (2018-01-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywki
Naszywka HERB ELBLĄGA
POLO z HAFTEM
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki