Środa 21-11-2018, imieniny Janusza, Konrada
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Od ponad 20 lat w policji. Zna ludzi i ich problemy (SMS 33)

Elbląg, Od ponad 20 lat w policji. Zna ludzi i ich problemy (SMS 33) Mł. asp. Janusz Ławrynowicz (fot. KMP Elbląg)

Ojciec bije małą córeczkę, bo ta płacze. Sprawa trafia do sądu. Jest wyrok, ale nic w rodzinie nie zmienia się na lepsze. Dzielnicowy podejmuje decyzję o poinformowaniu sądu rodzinnego. Jest możliwość eksmisji sprawcy i zasądzenia alimentów. Jednak matka raz chce, raz nie chce takiego rozwiązania. – Niezaradność życiowa tej kobiety i to, że pozwala by sprawca bił i ją i dziecko sprawia, że sytuacja się ciągnie – mówi mł. asp. Janusz Ławrynowicz.

Z wykształcenia technik mechanik, kiedyś myślał, że będzie pracował w warsztacie samochodowym. Jednak 24 lata temu podjął decyzję o wstąpieniu do policji (wówczas jeszcze milicji). Niemal przez cały okres służby jest dzielnicowym. Przyznaje, że swoją pracę bardzo lubi, ale denerwuje go biurokracja.
     - Według przepisów dzielnicowy powinien być cały czas na jednej dzielnicy, ale zmieniają się rozporządzenia w Komendzie Głównej i policjanci zmieniają teren – mówi mł. asp. Janusz Ławrynowicz. – Moim zdaniem powinni być cały czas na jednym. Wtedy mają najlepsze rozpoznanie posesyjne, osobowe. Ja 3 czy 4 lata temu zostałem przeniesiony z terenu miejskiego Pasłęka na wiejski. Jednak niektóre wioski znałem już wcześniej.
     Przez 23 lata służby wiele widział, zna problemy społeczne, zna też ludzi.
     - Gdy wpisałem się do milicji to dzieci się rodziły – mówi mł. asp. Ławrynowicz. - W trakcie odwiedzin obserwowałem jak się rozwijały i dochodziły do dorosłości.
     Z jakimi problemami mieszkańcy zgłaszają się do dzielnicowego?
     - Przede wszystkim są to sprawy rodzinne, nieporozumienia sąsiedzkie – wymienia dzielnicowy. – Zgłaszają nawet tak prywatne sprawy, które w zasadzie powinny zostać w kręgu rodziny. Szereg interesantów przychodzi ze sprawami czysto cywilnymi, np. spadkowymi – dodaje mł. asp. Ławrynowicz. – Informuję wówczas, że mają prawo dochodzić swoich racji w sądzie z powództwa cywilnego. Tylko pouczam, bo nic zrobić nie mogę.
     Przemoc w rodzinie to poważny problem społeczny, który dotyka zarówno mieszkańców miast, jak i wsi.
     - Na mojej dzielnicy też występuje, mam założonych kilka Niebieskich Kart – przyznaje mł. asp. Janusz Ławrynowicz. – Są to przeważnie rodziny patologiczne. Nie mają środków do życia, jest alkohol. Ostatnio, w styczniu tego roku, w jednej z wsi była taka sprawa. Dziecko, małoletnia dziewczyna, była bita przez ojca. Aż się trzęsła, gdy go widziała. Ze strachu. Czynności zostały bardzo szybko podjęte, sprawca skazany, ale mimo tego musiałem dalej interweniować. Wyrok został wydany w trybie nakazowym, ale w tej rodzinie nic się nie zmieniło na lepsze. Wysłałem informację, że ojciec nadal bije małoletnią córeczkę. W porozumieniu z pracownikami opieki społecznej podjęliśmy decyzję o poinformowaniu sądu rodzinnego. Tu istotnym czynnikiem jest niezaradność życiowa matki, która godzi się na to, że mąż bije ją i dziecko. Radca prawny z opieki społecznej napisał pismo o eksmisję sprawcy i alimenty. Jednak małżonka raz chce, raz nie chce takiego rozwiązania.
     Mł. asp. Janusz Ławrynowicz przez lata służby napatrzył się na krzywdę ludzką, spotykał się z różnymi problemami mieszkańców, jednak najbardziej utkwiło mu w pamięci wspomnienie zabójstwa sprzed 15 lat.
     - To było w Pasłęku, w czasie, gdy tu pracowałem jako dzielnicowy – przypomina. - Matka zabiła syna, ale to jego zachowanie doprowadziło do tragedii.
     W czasie wolnym mł. asp. Janusz Ławrynowicz lubi chodzić na spacery i pływać.
     
     Mł. asp. Janusz Ławrynowicz, Gmina Pasłęk - miejscowości:
  Anglity, Aniołowo, Bądy, Borzyno, Dawidy, Gołąbki, Gulbity, Gryżyna, Kajmy, Kawki, Kopina, Kupin, Kwitajny, Leszczyna, Leżnica, Łukszty, Marianka, Nowy Cieszyn, Robity, Rogajny, Rogowo, Rzędy, Sałkowice, Skolimowo, Stegny, Surowe, Wikrowo, Zakrzewko, Zielno, Zielony Grąd.
     
     Nr SMS-owy: 33
     
     Trwa plebiscyt na Najbardziej Przyjaznego Dzielnicowego Roku - z terenu miasta i powiatu elbląskiego. Przez 40 dni na łamach portElu będą publikowane sylwetki funkcjonariuszy. Czytelnicy będą mogli na nich głosować za pomocą SMS-ów, wysyłanych na nr 7116. W treści należy wpisać DPOLICJAxx, gdzie xx to numer wybranego dzielnicowego, np. DPOLICJA33. Koszt SMS-a to 1,22 zł brutto. Numery dzielnicowych można znaleźć w dziale fotoreportaży, są też dostępne na stronie Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Głosowanie przeprowadzamy dzięki uprzejmości serwisu przelewy24.pl.
     Komenda Miejska Policji w Elblągu chce przekazać dochód uzyskany z głosowania SMS-owego na cel charytatywny. Natomiast osoby, które zagłosują na wybranego dzielnicowego wezmą udział w losowaniu atrakcyjnej nagrody, jaką jest skuter wart ok. 3 tys. zł zakupiony w firmie SEMAX. (fot. niżej) Uhonorowanie dzielnicowego zapowiedzieli Prezydent Elbląga oraz Starostwa Powiatu Elbląskiego.

 


     
     Inni:
     Asp. Jarosław Pietrzykowski (DPOLICJA32)
     Mł. asp. Zbigniew Rudziński (DPOLICJA35)
     Mł. asp. Piotr Pawlikowski (DPOLICJA31)
     Mł. asp. Adam Klonowski (DPOLICJA26)
     Mł. asp. Radosław Rudawski (DPOLICJA18)
     Asp. Krzysztof Fidor (DPOLICJA23)
     Asp. sztab. Leszek Baniecki (DPOLICJA15)
     Mł. asp. Daniel Różański (DPOLICJA27)
     Mł. asp. Rafał Roczkowski (DPOLICJA29)
     Mł. asp. Jacek Zgórzyński (DPOLICJA22)
     Sierż. sztab. Rafał Żylis (DPOLICJA24)
     Asp. Mariusz Ślusarski (DPOLICJA16)
     Mł. asp. Waldemar Głodnicki.(DPOLICJA19)
     Sierż. Jakub Sawicki (DPOLICJA14)
     Sierż. Łukasz Olejarz (DPOLICJA21)
     Asp. Dariusz Szczepkowski (DPOLICJA13)
     St. sierż. Paweł Myszk (DPOLICJA17)
     Asp. Włodzimierz Koszelow (DPOLICJA11)
     Mł. asp. Sylwester Kamecki (DPOLICJA10)
     Mł. asp. Rafał Gorczyński (DPOLICJA08)
     Asp. sztab. Paweł Osiadacz (DPOLICJA07)
     Mł. asp. Paweł Kazimierczak (DPOLICJA06)
     mł. asp. Michał Szymański (DPOLICJA05)
     Mł. asp. Cyprian Leszczyński (DPOLICJA03)
     Mł. asp. Arkadiusz Deja (DPOLICJA 02)
     Asp. sztab. Andrzej Adamowski (DPOLICJA01)

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena .pl
Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Czytnik kart kryptograficznych Mini