Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Oni popierają Wróblewskiego

 
Elbląg, Oni popierają Wróblewskiego
Od lewej: Janusz Nowak, Jerzy Wcisła, Witold Wróblewski, Jadwiga Król oraz Cezary Balbuza (fot. WS)

Dwóch kandydatów na prezydenta oraz kandydatka do sejmiku wojewódzkiego ogłosili, że ich zdaniem to właśnie Witold Wróblewski, który w najbliższą niedzielę zmierzy się z obecnie urzędującym Jerzym Wilkiem, jest najlepszą osobą do tego, by pokierować miastem. Cezary Balbuza, Janusz Nowak oraz Jadwiga Król podkreślali, że zadecydowało o tym doświadczenie, jakie ma za sobą Wróblewski, a także jego podejście do wielu spraw.

Trzy razy "tak"
     - Podczas tegorocznej kampanii Elbląska Koalicja Obywatelska startowała  z różnymi, konkretnymi pomysłami. Chcemy, by były one realizowane - mówił Cezary Balbuza, kandydat z ramienia Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej i dodał, że za kandydatem przemawia "otwartość na pomysły pozostałych komitetów i na współpracę z organizacjami pozarządowymi". - Poza tym Witold Wróblewski ma największe doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy unijnych oraz bardzo dobre kontakty z władzami wojewódzkimi, czego nie można powiedzieć o Jerzym Wilku.
     Z kolei Janusz Nowak, kandydat SLD Lewica Razem, podkreślił, że jego ugrupowanie popiera Wróblewskiego, bo "nie jest nam obojętne, kto będzie rządził miastem" oraz dlatego, że widzi wiele wspólnych punktów w programie. Nowak wspomniał również o tym, że oddział pulmonologii i geriatrii to pomysł Sławomira Kuli, byłego radnego, członka SLD, odniósł się również do połączenia z Zatorzem, o którym w obietnicach wyborczych mówi prezydent Jerzy Wilk.
     - W projekcie budżetu, który został przedłożony przez prezydenta Wilka nie ma ani złotówki na skomunikowanie Zatorza z centrum miasta, podobnie w wieloletniej prognozie finansowej, która mówi, co będzie finansowane w kilkunastu kolejnych latach. Tak naprawdę prawie wszyscy, jak nie wszyscy, szumnie zapowiadali, że pieniądze na to się znajdą - mówił tuż po konferencji prasowej Janusz Nowak. -  Rozmawiałem z Witoldem Wróblewskim i uzgodniliśmy, że znajdziemy te pieniądze przez przesunięcie ich z innych wydatków, z oszczędności w wydatkach bieżących, a prezydent złoży zmodyfikowany projekt budżetu na 2015 r., gdzie będzie wiele zmian i m.in. będzie ta, która mówi o skomunikowaniu Zatorza.
     Z kolei Jadwiga Król, kandydatka do sejmiku województwa warmińsko- mazurskiego z ramienia PO, członkini rady programowej Kongresu Kobiet, pełnomocniczka wojewody ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, podkreślała, że Witold Wróblewski jest człowiekiem wrażliwym społecznie, potrafi znaleźć rozwiązanie w wielu sytuacjach i że za każdym razem, gdy prosiła o pomoc zawsze ją otrzymywała.
     
     Dwa style, jedna władza
     Z kolei sam kandydat w dużej mierze skupił się na tym, że w niedzielę elblążanie będą wybierali pomiędzy dwoma sposobami sprawowania władzy w mieście.
     - Jeden to propozycja PiS, monopartyjna, taka, gdzie pozostali nie mają nic do powiedzenia. Myślę, że niepokój może budzić fakt, że będzie decydowała jedna siła polityczna – mówił Witold Wróblewski, kandydat na prezydenta miasta. - Mamy też drugą koncepcję, czyli merytoryczne dyskusje nad problemami. Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że będę współpracował ze wszystkimi. Pokazałem kierunki, w jakich miasto może upatrywać rozwoju i są one poparte przez różne ugrupowania.
     W dalszej części konferencji Wróblewski wytykał Jerzemu Wilkowi błędne informacje, jakie według niego rozpowszechnia obecny prezydent.
     - Pan Jerzy Wilk manipuluje faktami. Jeżeli mówi, że 85 proc. inwestycji zapisanych w kontrakcie terytorialnym pokrywa rząd, to nie jest przejęzycznie – mówił Witold Wróblewski odnosząc się chociażby do ostatnich materiałów wyborczych kandydata PiS i zarzucił obecnie urzędującemu prezydentowi brak wiedzy na ten temat.
     W tym miejscu warto przypomnieć czym jest kontrakt terytorialny. Według definicji Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego to instrument do uzgadniania przedsięwzięć pomiędzy rządem a samorządem wojewódzkim, koordynuje działania obu tych podmiotów na jednym terenie. Środki na kontrakt pochodzą m.in. z pieniędzy publicznych, którymi dysponuje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (w tym m.in. środki unijne), czy z tych, którymi zarządzają inni ministrowie (w tym również i te, które pochodzą z Unii Europejskiej), ale dofinansowanie ze strony rządu nie powinno być większe niż 60 proc.
     Wróblewski podkreślił również, że to prezydent składa projekty do kontraktu i  przy okazji dodał, że Jerzy Wilk zrezygnował z projektów, które miały już dofinansowanie, np.  z tego, który dotyczył projektu budowy ulicy Wschodniej bis czy rewitalizacji parku Planty. Odniósł się również do zadłużenia miasta, przyznał, że jest to problem, ale jak mówił te ponad 300 mln zadłużenia dało inwestycje o wartości 700 mln zł.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Wiadomo kto wygra, czy juz sa wyniki fałszywki ? Bez sensu chodzic jak juz jest wygrany.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 9
  (2014-11-27)
 • pomyscie ludzie ile razy już glosowaliscie i jakie efekty tego byly. od 10 lat elbląg robi się dziura coraz większą i cudów nie będzie. będzie daleko coraz gorzej, wybranie jednego czy drugiego nic nie da.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 5
  group(2014-11-27)
 • no a Jerzy Urban - to co ? Niby PIS popiera?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  AMalejużniekoniecznie(2014-11-27)
 • osoby z tego zdjecia miały juz szansę na zmiany w Elblagu- NIE ZROBIŁY NIC!!!!! LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY ICH CZAS JUZ MINĄŁ. będę głosować na Wilka!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 13
  MISIA77(2014-11-27)
 • Każdy, ale nie Wilk. To nie porażka, ale skandal i wstyd !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 23
  wyborca(2014-11-27)
 • Brawo Balbuza. .jest pan przyszłością Elbląga. .precz z Wilkiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 24
  mańka24(2014-11-27)
 • Wybierzmy Wilka. Do następnej kadencji zamiast witaczy będą banery "do wynajęcia" jak na Warszawskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 7
  (2014-11-27)
 • Ci panowie ponownie zastaną zawiedzeni, elblazanie im dziękują a oni znowu do koryta sie pchają głosuje na Wilka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 11
  (2014-11-27)
 • Kto to jest balbuza? Skad to sie wzielo, czy to sie zjada?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 4
  (2014-11-27)
 • "Poza tym Witold Wróblewski ma największe doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy unijnych" - boże co za naiwność, przecież Wróbel jak nawet zostanie prezydentem - to i tak nie będzie osobiście pisał wniosków o dofinansowanie! Napisał 1 wniosek 12 lat temu i to jeszcze w okresie przedakcesyjnym i już ekspert wielki od siedmiu boleści.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 8
  yhy(2014-11-27)
 • same Towarzystwo Wzajemnej Adoracji - CWANIACTWO i kolesiostwo - na tym foto są ci co niszczą Elbląg
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 5
  (2014-11-27)
 • Dla mnie to autorytet z nich żaden. Mogą popierać kogo chcą i ja mam ich poparcie gdzieś, bo mam swój rozum
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 4
  phi(2014-11-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK meble biurowe
AMK Szkło ozdobne 2
AMK Kuchnia 7
AMK Szkło ozdobne 7