Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Oni wiedzą, jak się przeciwstawiać cyberprzemocy

 
Elbląg, Oni wiedzą, jak się przeciwstawiać cyberprzemocy fot. policja
Rek

Prace plastyczne dzieci i młodzieży traktujące o cyberprzemocy zostały zaprezentowane w sali kina Światowid. To tam odbyła się trzecia edycja konkursu „Cyberprzemoc - jak się jej przeciwstawić”. Laureatami zostali uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Elbląga. Działania odbyły się w ramach miejskiego programu „Bezpieczny Elbląg”.

Organizatorami przedsięwzięcia był Zespół Szkół Technicznych w Elblągu, Urząd Miejski i Komenda Miejska Policji w Elblągu. Wszystkie prace dotyczyły przemocy internetowej, której może doświadczyć każdy, jednak twórcy skupili się głównie na rówieśnikach, a więc na młodzieży gimnazjalnej. Finał konkursu to także czas na podsumowanie badań dotyczących diagnozy stanu bezpieczeństwa uczniów elbląskich szkół gimnazjalnych, które przedstawiła Hanna Mierzejewska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu. Wynika z nich, że aż 39 proc. badanych było ofiarami przemocy. Najczęstsze formy przemocy w elbląskich gimnazjach to poniżanie (36 proc.) i ośmieszanie (38 proc.). Aż 34 proc. badanych przyznało się do rozsyłania kompromitujących filmików. Na pytanie - czy byłeś obiektem zdjęć i filmików wbrew swojej woli? – 38 proc.  badanych odpowiedziało – tak. Dyrektor podkreśliła, że najbardziej daje do zastanowienia sytuacja, w której 58 proc. ankietowanych nie szukało u nikogo pomocy, w tym również u nauczycieli.
     Kolejnym prelegentem była Marzena Szlitter, psycholog SP Nr 15, która przedstawiła mechanizmy związane z powstawaniem cyberprzemocy, w tym motywacje do stosowania cyberprzemocy przez młodych ludzi oraz doświadczenia przemocy rówieśniczej w życiu dziecka.
     Podsumowanie konkursu było także okazją do omówienia zagadnień prawnych odpowiedzialności osób nieletnich, które przybliżył podinspektor Marek Cieślak z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Policjant mówił o umyślności działania nieletnich sprawców przemocy, a także odpowiedzialności prawnej w związku z przemocą rówieśniczą, którą ponoszą również rodzice lub opiekunowie prawni, na gruncie prawa karnego, prawa cywilnego jak i prawa administracyjnego.
     Przedsięwzięcie odbyło się pod patronatem prezydenta Elbląga, a wśród nagród znalazły się m.in. tablety. Nagrody laureatom wręczyli Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Elblągu, Hanna Mierzejewska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Elblągu, inspektor Robert Muraszko, komendant miejski policji w Elblągu.
     
     Nazwiska nagrodzonych w konkursie

     1. Matylda Domżał - Szkoła Podstawowa Nr 21
     2. Aleksandra Szarłat - Szkoła Podstawowa Nr 21
     3. Klaudia Juśko - Szkoła Podstawowa Nr 19
     4. Anna Chrościcka - Szkoła Podstawowa nr 12
     5. Igor Kaźmierczak - Szkoła Podstawowa nr 12
     6. Magdalena Puzio - Szkoła Podstawowa nr 12
     7. Kornelia Piotrowska - Szkoła Podstawowa Nr 15
     8. Justyna Kanownik - Gimnazjum Nr 4
     9. Praca zbiorowa:
     Laura Baran
     Paweł Cywiński
     Jerzy Kowalski
     Patrycja Kubera
     Weronika Ulężałka - Szkoła Podstawowa Nr 14
     10. Praca zbiorowa:
     Vesna Majczyna
     Kamila Ołdakowska
     Izabela Tyfert
     Weronika Szpakowska
     Nikola Prokurat
     Aleksandra Gross - Szkoła Podstawowa Nr 9
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne EVA MINGE
Bezpłatne badanie wzroku