UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

OPEGIEKA partnerem w realizacji projektu CENAGIS

 
Elbląg, OPEGIEKA partnerem w realizacji projektu CENAGIS
(fot. OPEGIEKA)

Z końcem minionego roku rozpoczęte zostały prace nad realizacją unijnego projektu CENAGIS - Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych wraz z laboratoriami testowania/certyfikacji produktów geomatycznych. Będzie on realizowany przez konsorcjum naukowo-przemysłowe w składzie: Politechnika Warszawska (Lider konsorcjum), Centrum Badawczo-Rozwojowe OPEGIEKA z Elbląga (Partner naukowy) oraz firmami Hexagon i Cloudferro (Partnerzy przemysłowi).

Celem projektu jest utworzenie ogólnopolskiego centrum geoprzestrzennych analiz naukowych na światowym poziomie, z wykorzystaniem najnowszych technologii, w szczególności geoinformatycznych i informatycznych, pozwalających na zdalny dostęp szerokiemu gronu naukowców i współpracujących innowacyjnych przedsiębiorstw technologicznych. Główną ideą prowadzonych geoprzestrzennych analiz naukowych będzie wypracowywanie nowych modeli i algorytmów analizy danych do wykorzystania w przemyśle, usługach oraz administracji publicznej.
     W ramach realizacji utworzone zostanie naukowe repozytorium danych geoprzestrzennych dla obszaru całej Polski oraz centrum obliczeniowe wraz z wirtualnymi laboratoriami badawczymi i dostępem do zgromadzonych danych przestrzennych. Dane przestrzenne zostaną poddane procesom harmonizacji, a użytkownicy zyskają unikalne możliwości konfiguracji na życzenie, wirtualnych maszyn z odpowiednią mocą obliczeniową, wybranym oprogramowaniem GIS, odpowiednią przestrzenią dyskową, a przede wszystkim ze skonfigurowanym dostępem do odpowiednich zestawów danych przestrzennych. Platforma analityczna będzie tworzona pod kątem zapewnienia jej otwartości, tak by mogła być rozwijana w kolejnych latach użytkowania CENAGIS przez naukowców współpracujących z Centrum i realizujących różnorodne projekty naukowe.
     Poza infrastrukturą informatyczną powstaną również laboratoria fizyczne, umożliwiające testowanie zarówno sprzętu pomiarowego (np. laboratorium kalibracji skanerów laserowych i kamer cyfrowych) jak i aplikacji geoinformatycznych (np. nawigacyjnych).
     CENAGIS ułatwi współpracę różnych środowisk w zakresie badań naukowych związanych z harmonizacją i analizą danych geoprzestrzennych z wielu źródeł i instytucji. Działania te pozwolą na zwiększenie integracji środowiska naukowego w celu prowadzenia interdyscyplinarnych badań na światowym poziomie w oparciu o dane przestrzenne.
     Rolą elbląskiego Centrum Badawczo-Rozwojowego OPEGIEKA będzie prowadzenie prac merytorycznych związanych z architekturą informatyczną całego projektu oraz jego wykonalnością techniczną.
     
     
------ artykuł promocyjny ----
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl