Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Opiniuje Krzysztof Lisek

Elbląg, Opiniuje Krzysztof Lisek

Krzysztof Lisek, wybrany do Europarlamentu z naszego okręgu, jest tym deputowanym, który przygotowuje opinię na temat małego ruchu granicznego między naszym regionem a obwodem kaliningradzkim Rosji dla Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Opinia ma być gotowa w ciągu tygodnia, można więc podejrzewać, że wprowadzenie małego ruchu granicznego to kwestia kilku kolejnych tygodni.

Krzysztof Lisek przygotowuje opinię do sprawozdania dotyczącego „Małego Ruchu Granicznego na zewnętrznych granicach: włączenie obszaru Kaliningradu i niektórych polskich powiatów w wybranych obszarach przygranicznych”. Celem jest zmiana rozporządzenia (WE) nr 1931/2006.
     
     Poinformował nas o tym Łukasz Łukaszewski z olsztyńskiego biura Krzysztofa Liska, który pisze dalej:
     
     W efekcie zmiany przepisów znacząco więcej mieszkańców strefy przygranicznej będzie mogło łatwiej przekraczać granicę oraz podróżować po obszarze sąsiadującym. [...] Wizy zostaną zastąpione zezwoleniami wydawanymi w konsulatach, co ułatwi życie wielu mieszańcom strefy przygranicznej i znacząco zmniejszy koszty.
     Już w lipcu tego roku Komisja Europejska zaproponowała ułatwienia dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego przy codziennym przekraczaniu granicy z Polską i Litwą. Zmiana obowiązujących przepisów w zakresie małego ruchu granicznego przewiduje włączenie do obszaru uznawanego za strefę przygraniczną – całego obwodu kaliningradzkiego oraz określonego obszaru przygranicznego po stronie polskiej: w województwie pomorskim powiatów puckiego, gdańskiego, nowodworskiego, malborskiego oraz Gdyni, Sopotu i Gdańska, a w województwie warmińsko-mazurskim powiatów elbląskiego, braniewskiego, lidzbarskiego, bartoszyckiego, olsztyńskiego, kętrzyńskiego, mrągowskiego, węgorzewskiego, giżyckiego, gołdapskiego, oleckiego oraz Elbląga i Olsztyna.
     
     Opinie polityków
     Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas spotkania z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem na początku września br.: – Cieszę się, że wspólnie przekonujemy państwa UE do zmiany zarządzenia Unii o małym ruchu granicznym i że będziemy mogli podpisać i wdrożyć tę umowę tak, aby skorzystali na niej wszyscy mieszkańcy okręgu królewieckiego i województw granicznych.
     Eurodeputowany Krzysztof Lisek: – Jeżeli nadamy całemu obwodowi kaliningradzkiemu status obszaru przygranicznego, to będziemy mogli skończyć ze sztucznym podziałem tego regionu i przez to znakomicie polepszyć wymianę gospodarczą i kulturalną.
     Cecilia Malmström, komisarz ds. wewnętrznych UE: – Położenie enklawy kaliningradzkiej jest kwestią szczególną. Rozwiązanie, jakie proponuje Komisja, oznacza ułatwienia w kontaktach międzyludzkich oraz usprawnienie współpracy gospodarczej po obydwu stronach granicy, bez wpływu na kwestię bezpieczeństwa.
     
     Z blisko milionem mieszkańców obwód kaliningradzki jest częścią Federacji Rosyjskiej i od 2004 r. jedyną enklawą na terytorium UE.
     Trudno znaleźć instrument podobny do małego ruchu granicznego, który w tak istotnym stopniu ułatwiłby codzienne funkcjonowanie obywatelom w strefach przygranicznych. Jego główne założenia to przeprowadzanie kontroli na przejściach granicznych z mniejszą częstotliwością oraz bez konieczności stemplowania dokumentu, jak również wprowadzenie specjalnych przejść przeznaczonych tylko dla mieszkańców strefy przygranicznej.
     Na chwilę obecną weszły w życie cztery tego typu umowy: między Węgrami i Ukrainą (styczeń 2008 r.), Słowacją i Ukrainą (wrzesień 2008 r.), Polską i Ukrainą (lipiec 2009 r.) oraz Rumunią i Mołdawią (październik 2010 r.).
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Samochody używane HADM Gramatowski
Ubezpieczenia OC i AC
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski