UWAGA!

Opowiedzą o historii Elbląga

 Elbląg, Opowiedzą o historii Elbląga

Rocznica 777-lecia Elbląga zapowiada się oryginalnie i ciekawie. Szczegółów dowiemy się 11 kwietnia, kiedy uroczystą konferencją naukową rozpoczną się jubileuszowe obchody. Chętni do spotkania z przeszłością miasta w najlepszym wydaniu już powinni pomyśleć o zarezerwowaniu sobie miejsca.

Rok 2014 jest dla Elbląga szczególny, bo dokładnie 777 lat temu pojawiła się pierwsza wzmianka, mówiąca o istnieniu grodu. I jest to okazja do specyficznego jubileuszu, bo zbiór trzech szczęśliwych siódemek jest oryginalnym akcentem, mogącym zbliżyć elblążan i dać okazję do lepszego poznania miasta.
       11 kwietnia znajdzie się czas na naukę, jak i na zabawę. Elbląscy muzealnicy przygotowują konferencję naukową z udziałem sław, badających przeszłość Elbląga. O dawnym mieście opowiadać będą najlepsi w kraju naukowcy, z profesorem Henrykiem Samsonowiczem na czele. Najmłodsi elblążanie przejdą tego dnia przez Stare Miasto w historycznym korowodzie, zaś młodzież będzie miała okazję zmierzyć się w premierowych rozgrywkach gry planszowej, opartej na przeszłości miasta. W tym czasie otwarte też zostaną dwie wystawy. Jedna w plenerze, na planszach ustawionych wzdłuż Starego Rynku, druga zaś w Ratuszu Staromiejskim - pokazywać będą fotografie Elbląga.
       Również w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się otwarcie obchodów i rozpoczęcie uroczystej konferencji naukowej. Dokona tego o godz. 9.00 prezydent miasta, Jerzy Wilk. W referatach, prof. dr hab. Henryk Samsonowicz omówi "Elbląg na europejskich szlakach handlowych w średniowieczu", dr Monika Jakubek-Raczkowska zależność "Sztuka a religijność w średniowiecznym Elblągu". Prof. dr hab. Edmund Kizik przybliży "Elbląg versus Gdańsk w 2 połowie XVI i XVII w. Z dziejów trudnego sąsiedztwa", dr hab. Jacek Tylicki "Malarstwo złotego wieku w Elblągu". Prof. dr hab. Józef Arno Włodarski wyjaśni, jak wyglądała "Okupacja Elbląga przez wojska rosyjskie w pierwszym okresie Wielkiej Wojny Północnej (1707-1712)"
       W drugiej części konferencji prof. dr hab. Andrzej Groth przedstawi "Pierwsze lata panowania pruskiego w Elblągu (1772-1806)", dr hab. Mirosław Golon przypomni część historii najnowszej - "Elbląg w latach 60. XX wieku. Wybrane problemy." Ks. dr hab. Wojciech Zawadzki omówi "Charakterystykę zasobów Archiwum Diecezji Elbląskiej", zaś dr Mirosław Marcinkowski z Muzeum Archeologiczno-Historycznego przypomni o wykopaliskach w referacie "Archeologia Elbląga. Osiągnięcia i potrzeby."
       Ze względu na ograniczoną pojemność sali w Ratuszu Staromiejskim, organizatorzy proszą chętnych do uczestniczenia w konferencji, by wcześniej zgłaszali rezerwację miejsc: mailowo na adres t.gliniecki@muzeum.elblag.pl lub telefonicznie pod numer 55 232 40 68.
      
Tomasz Gliniecki, Muzeum Archeologiczno-Historyczne

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • inaugurację mieliśmy już 21 lutego przez PTTK :-)
  • Uf!!! Aż dziewięcioro wybitnych znawców historii Elbląga będzie nam opowiadało na konferencji o naszym mieście. Istny wielogodzinny maraton! Kto to wytrzyma? Ile ta nauka historii będzie kosztowała nasze zadłużone miasto? Ale co się nie robi dla gawiedzi, a właściwie dla siebie - organizatora, za budżetowe pieniądze. Czy wśród elblążan nie ma ludzi mogących opowiedzieć historię własnego miasta. Czy koniecznie muszą być to " zaciężni" wykładowcy, z których każdy oddzielnie za 30 minutowy wykład pobierze wynagrodzenie, a do tego miasto pokryje koszty ich przyjazdu i pobytu? Czy my elblążanie, musimy sami spychać się do zaścianka, mając na miejscu wyższe uczelnie, a nawet Departament Kultury w UM i Muzeum Archeologiczno-Historyczne? To wstyd, że forujemy innych, a swoich nie znamy lub też, nie chcemy ich pokazać.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    3
    myslącyinaczej(2014-03-16)
  • A może warto by podać o której godzinie rozpocznie się ta konferencja?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn(2014-03-16)
  • Zwracam honor, podali :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn(2014-03-16)
  • Wzięcie będzie zapewne równie wielkie jak konsultacje społeczne. Panie Wilk trzeba już mobilizować urzędników i niech pan nie zapomni torebeczki z suwenirami.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    1
    mieszczuch(2014-03-17)
Reklama