Wtorek 25-09-2018, imieniny Władysława, Aurelii
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ostrożnie z petardami

Przed nami Sylwester, podczas którego w niebo wystrzelą setki petard i rakiet. O wypadek wtedy jest bardzo łatwo.

Każda petarda i każda raca to środki pirotechniczne i należy się z nimi odpowiednio obchodzić. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak je przechowywać.
     - Na pewno powinny leżeć w miejscu ukrytym, gdzie temperatura nie przekracza 30 stopni i jak najdalej od źródeł ciepła np. grzejników, kuchenek - mówi Ryszard Baran, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.
     Przypadki zaprószenia ognia przez petardy i race niezbyt często, ale jednak się zdarzają. Dlatego podczas zabawy warto przestrzegać pewnych zasad. Petardy należy odpalać na wolnej przestrzeni, gdzie nie ma budynków wykonanych z drewna czy pokrytych papą.
     - Mieliśmy taki przypadek niedawno - tłumaczy Ryszard Baran. - Przypuszczalną przyczyną powstania pożaru garażu przy ul. Słonecznej mogło być właśnie użycie środków pirotechnicznych. Jakiś czas temu raca wywołała też pożar balkonu, na którym składowano materiały palne.
     Znacznie częściej niż pożary petardy powodują jednak obrażenia u osób, które nieodpowiednio się nimi posługują. Strażacy radzą, aby szczególną ostrożność zachować w Sylwestra na bulwarze Zygmunta Augusta.
     - Na środkach pirotechnicznych jest instrukcja, do której trzeba się stosować - dodaje rzecznik strażaków. - Osoba, która zapala lont powinna pozostać sama w obrębie przynajmniej dwóch metrów. Środek pirotechniczny po odpaleniu należy jak najkrócej trzymać w dłoni. Nie wolno sobie żartować np. kierować petardy w stronę innych osób, bo można komuś zrobić krzywdę.
     Te rady mogą się wydawać banalne. Jednak każdego roku do szpitali trafiają ludzie z obrażeniami rąk i oczu spowodowanymi przez środki pirotechniczne. Co robić, kiedy już zdarzy się wypadek?
     - Jeżeli rana ręki jest bardzo krwawiąca, trzeba się położyć, a rękę trzymać wyżej i po prostu zadzwonić po pomoc - radzi doktor Grzegorz Niedźwiedź, kierownik elbląskiego Pogotowia Ratunkowego. - Z obrażeniami oczu zaś natychmiast jechać do szpitala. Jeżeli do wypadku dojdzie w domu, to w trakcie oczekiwania na pomoc należy oczy przemywać dużą ilością ciepłej wody.

OP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia nowoczesna III