Poniedziałek 12-11-2018, imieniny Renaty, Witolda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

idzie zima pamiętajmy.... idzie zima pamiętajmy....

Ostrzeżenie nie tylko dla alergików

Elbląg, Ostrzeżenie nie tylko dla alergików Szara smuga, to chmura popiołów wulkanicznych. Fot. NASA
Rek

W związku z erupcją wulkanu Eyjafjoell na Islandii i przemieszczającą się masą pyłu wulkanicznego w chmurze o szerokości ok. 1 km, pacjenci ze schorzeniami dróg oddechowych powinni ograniczyć przebywanie na otwartej przestrzeni. Zamknięta została też przestrzeń powietrzna dla samolotów, których silniki nie funkcjonują w chmurze pyłu.

Jak informuje Instytut Meteorologii, w wyniku wybuchu w nocy z 13 na 14 kwietnia wulkanu Eyjafjoell na Islandii i panujących w Europie warunkach atmosferycznych oraz kierunkiem napływu mas powietrza z północnego zachodu, nad Polskę dotarła już chmura pyłu wulkanicznego, który stanowi jeden z produktów wybuchu wulkanu. W jego skład wchodzą mikroskopijne cząsteczki szkła, sproszkowanych skał i krzemianów, które mogą długo utrzymywać się w powietrzu i powodować dodatkowe podrażnienia dróg oddechowych dla chorych na alergie, astmę, rozedmę płuc i zapalenia oskrzeli.
     Według Światowej Organizacji Zdrowia, najbardziej szkodliwe dla człowieka są cząsteczki pyłu o średnicy poniżej 10 mikronów, które wnikają głębiej do płuc, co może powodować przejściowe utrudnienia w oddychaniu. Wstępna analiza pyłu wykazała, że cząsteczek takich jest w chmurze ok. 25 procent. Dlatego w przypadku zwiększonego zanieczyszczenia powietrza osobom narażonym na trudności oddechowe zaleca się zwykłe środki ostrożności, takie jak pozostanie w domach, unikanie wysiłku fizycznego przez osoby z astmą, przemywanie oczu roztworem soli fizjologicznej podczas wystąpienia podrażnienia lub świądu.
     Według zdjęcia satelitarnego z godz. 18. maksymalna koncentracja pyłów występuje nad Polską południową i południowo-wschodnią. Według prognozy norweskiego Instytutu Meteorologii oraz prognoz uzyskanych z angielskiego biura Met Office, do północy przestrzeń powietrzna nad całym krajem będzie pokryta pyłem wulkanicznym o zróżnicowanej gęstości i strukturze. Jutro koncentracja pyłu będzie się stopniowo zmniejszała, wyraźnie osłabnie pod koniec dnia.
     Jak informują meteorolodzy, jutro (17 kwietnia) nad Skandynawią nadal będzie się utrzymywał niż, a wyż rozbuduje się nad Europą centralną. Taki układ ciśnienia spowoduje utrzymanie się cyrkulacji północno-zachodniej i dalszy napływ powietrza do Polski znad północnego Atlantyku. Rozwój klina wyżowego będzie przyczyną osłabnięcie siły wiatru w wyższych warstwach atmosfery, konsekwencją czego będzie spowolnienie przemieszczania się chmury pyłowej nad naszym krajem.
     W niedzielę (18 kwietnia) centrum wyżu znajdować się będzie nad Karpatami, a nad Skandynawią nadal będzie się utrzymywał niż. Nad Polskę będzie wolno napływać powietrze wraz z chmurą pyłów wulkanicznych znad Morza Północnego i Europy zachodniej.
     Na początku przyszłego tygodnia pogodę na kontynencie europejskim kształtować będzie rozległy niż z ośrodkiem nad Skandynawią. Dlatego, zarówno w górnej, jak i dolnej troposferze utrzyma się cyrkulacja północno-zachodnia, która sprowadzać będzie nad Europę masy powietrza znad północnego Atlantyku, a więc również znad Islandii. Na podstawie aktualnych prognoz średnioterminowych zmiana cyrkulacji atmosferycznej przewidywana jest pod koniec przyszłego tygodnia. O zmianach związanych ze wzmożoną obecnością pyłów wulkanicznych i ewentualnymi konsekwencjami dla zdrowia będziemy informować na bieżąco.
     
     Źródła: WHO i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
     
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z Italią
Fototapety z Paryżem
Obraz na alupanelu 300x60 - Panorama
Fototapety ze sportami