Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Oświadczenia z korektami

Od kilku tygodni mieszkańcy Elbląga mogą się zapoznać z oświadczeniami majątkowymi miejskich radnych, prezydentów i kierownictwa Urzędu Miejskiego, w tym podległych gminie szefów placówek samorządowych.

W oświadczeniach osoby, których dotyczy ustawa muszą złożyć deklaracje o własnym majątku, w tym o posiadanych mieszkaniach, nieruchomościach, samochodach, jak i o zgromadzonych zasobach pieniężnych. Wszyscy podlegający tej ustawie muszą to uczynić każdego roku (do 30 kwietnia).
     Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Jerzy Wilk z Klubu Radnych Centroprawicy "Czas na Elbląg" skierował na ręce Prezydenta Miasta i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu interpelację dotyczącą złożonych oświadczeń majątkowych. Jerzy Wilk stwierdził, iż w jego ocenie "spora część oświadczeń majątkowych jest sporządzona w nieprawidłowy sposób". Radny Jerzy Wilk wystąpił z wnioskiem o przygotowanie "informacji o osobach, które nie złożyły oświadczenia majątkowego lub złożyły go po terminie, o nieprawidłowościach stwierdzonych w analizowanych oświadczeniach wraz z ich opisem i wskazaniem osób, które złożyły je w nieprawidłowy sposób oraz o działaniach podjętych w związku z ewentualnymi nieprawidłowościami stwierdzonymi w analizowanych oświadczeniach majątkowych".
     Każdy mieszkaniec, zaglądając na internetową stronę Urzędu Miejskiego w Elblągu www.umelblag.pl bez większego trudu zauważy, że oprócz pierwotnych, wcześniejszych oświadczeń pojawiły się korekty. Najczęściej zostały one dodane pod koniec wakacji, ale są też przypadki zamieszczenia sprostowania już po interpelacji Jerzego Wilka. Można się z nich dowiedzieć, ile tak naprawdę zarobili w roku ubiegłym wybrani przez społeczeństwo radni, prezydent miasta i osoby przez niego mianowane.
     Korekty oświadczeń majątkowych złożyło wielu radnych. Nie zabrakło ich także u osób ze ścisłego kierownictwa elbląskiego Urzędu Miejskiego. Dotyczą one najczęściej punktu VIII deklaracji o treści: "Inne dochody osiągane z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej lub zajęć z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu". Właśnie to w tej rubryce nagminnie stawiano kreski lub pisano "nie dotyczy". Zaszła przez to bardzo poważna nieścisłość. Z jednej strony osoba składająca deklarację podała, iż posiada przykładowo na własność mieszkanie (a nierzadko jeszcze dom o sporej wartości), działki rekreacyjne, obligacje, samochody i oszczędności w banku, ale nie wskazała, jakie dochody uzyskała w roku ubiegłym. Tak więc wynikało z tych oświadczeń, iż radni oraz wysokiej rangą urzędnicy miejscy w ciągu ostatniego roku pracowali dla dobra miasta za darmo, nie osiągając z tego tytułu jakichkolwiek korzyści materialnych.
     Korekty swoich wcześniejszych oświadczeń złożyli nawet dwaj wiceprezydenci Elbląga, skarbnik i sekretarz miasta. Wcześniej w tejże rubryce VIII napisali "nie dotyczy".
     Z kolei w oświadczeniu majątkowym prezydenta Elbląga nie ma co prawda dodatkowego pliku z korektą, ale za to zawiera ono nie 5 (jak w większości oświadczeń na podobnych drukach), ale aż 6 stron. Okazało się, że w załączonej deklaracji zostały zdublowane kartki z tymże niefortunnym punktem VIII. Najpierw prezydent Elbląga w tej rubryce postawił jedynie kreskę. W następnym punkcie IX (składniki mienia ruchomego o wartości ponad 10 tys. zł) gospodarz Elbląga wpisał markę posiadanego samochodu. Kolejna kartka zawiera już podaną kwotę dochodu "z tytułu zatrudnienia". Nie ma jednak w następnym (IX) punkcie wzmianki o posiadanym aucie.
     Radny Jerzy Wilk, po złożeniu interpelacji, czeka (do 30 października) na stosowną odpowiedź na piśmie. Liczy na uzyskanie obszernej informacji, jak też na kolejną bardziej rzetelną korektę deklaracji majątkowych wszystkich zainteresowanych osób.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Dziwne, że kłopoty z wypełnieniem prostych oświadczeń miała sama ,,wierchuszka,, Urzędu i dyrektorzy firm. Mam wątpliwości, czy nieprawidłowości wynikaly z niewiedzy, raczej z lekceważenia prawa i chęci ukrycia wynagrodzeń. A niektóre, okazały się w korektach bardzo interesujące, np. po 10.000 zł miesięcznie, a nawet więcej. Brawo Wilk ! Tylko co dalej ? - kary będą czy rozejdzie się po kościach ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kierowca bombowca(2003-09-17)
 • Poczytajcie sobie korektę pana wiceprezydenta Gliszczyńskiego, który musiał podać, że pobiera rentę (ciekawe na jaką chorobę ? ), której wysokość (oczywiście brutto i kwota w skali roku) jest znaczna, a oprócz tego otrzymuje normalne pobory z kasy Urzędu Miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Gucio(2003-09-17)
 • Zobaczcie, kogo wybraliśmy w wyborach samorządowych. Powierzamy, jako podatnicy, pieniądze osobą, które przy swoich, różnych wykazanych dochodach, nie potrafią normalnie nimi gospodarować, nie mają oszczędności i innych związanych z nimi dóbr. Analizując ich zeznania, zarobione pieniądze muszą przeciekać Im przez palce. Może, dlatego, nasza gospodarka wygląda, tak jak ich ubogie majątki? Oczywiście nie dotyczy to wszystkich, ponieważ kilka osób, prawidłowo zarządza swoim kapitałem i dzięki temu coś w życiu osiągają. Tacy ludzie są potrzebni!! Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Podatnik(2003-09-17)
 • Pan Gliszczyński uległ ciężkiemu wypadkowi w trakcie podróży służbowej do Gdańska.Pamiętam,że pojechał na rozpoczęcie roku akademickiego jako przedstawiciel samorządu elbląskiego. Bardzo długo trwała rehabilitacja i niewykluczone, że skutki odczuwa do dziś. Poza tym to kompetentny,wykształcony i kulturalny Pan.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Iga(2003-09-17)
 • Ciekawe oświadczenie też z korektami zamieściła Kosecka o dziwo wiceprzewodnicząca Komisji Kultury RM. No cóż, powiedzieć o pani Marii K.osoba kuturalna to niewątpliwie przesada . Zarobki jakie osiąga w Elzamie to jest dwukrotnie wyższe od ciężko pracujących robotników otworzy oczy naiwnych niedowiarków.Pora na zmiany panowie...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elzamowiec(2003-09-18)
 • Iga, nie podlizuj się. Facet zarabia rocznie 160.000 zł, jego żona też pracuje, ma więc łącznie ok. 200.000 zł, czyli ok. 16.000 zł brutto miesięcznie i co najdziwniejsze NIE MA ŻADNYCH OSZCZĘDNOŚCI. A odpowiada za trudną ,,działkę,, - pomoc społeczną i oświatę. Jeśli to prawda, to nie wysłałbym go do sklepu, bo bałbym się, że zgubi forsę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elblążanin(2003-09-18)
 • Przedmówca nie powinien zaglądać do cudzych kieszeni, chociaż wnioski wyciągnął ciekawe... Co się stanie z tymi korektorowiczami ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zatroskany(2003-09-18)
 • Jak można zauważyć to nie wszyscy złożyli swoje oświadczenia. Brakuje niektórych kierowników czy naczelników wydziałów ( referató), a przecież oni niejednokrotnie mają bezpośredni wpływ na toczące się sprawy w urzędzie. Ciekawy jestem jakie kroki podejmie Pan Prezydent ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-09-18)
 • Faktcznie, i jeden Maciek i inny Waldek oraz kilka Krysiek nie złożyło. Może są biedni ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-09-18)
 • Jak większość ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-09-18)
 • A kto oni są - może tylko zwykłymi urzędasami. A jak nie to jaki wydziałem kierują - kto wie ?????????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zainteresowany(2003-09-19)
 • Ludzie mówcie wszystko co wiecie,może przy nastepnych wyborach społeczenstwo bedzie bardziej świadome kogo wybieraja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-09-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Zabudowy w hostelu w Gdańsku
Promocja RATY 0%
AMK Szkło ozdobne 1
AMK Szafa z drzwiami suwanymi 3