Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Oświata: Podwyżki i zachęta do odejścia z pracy

 
Elbląg, Oświata: Podwyżki i zachęta do odejścia z pracy (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)
Rek

Ponad 800 pracowników administracji i obsługi szkół otrzyma podwyżki wynagrodzeń. Większe otrzymają te osoby, które zadeklarują przejście na emeryturę. To efekt porozumienia prezydenta ze związkami zawodowymi w oświacie.

Treść protokołu uzgodnień z 14 kwietnia między władzami miasta a związkami zawodowymi otrzymaliśmy od jednego z Czytelników. Wynika z niego, że podwyżki z wyrównaniem od 1 kwietnia otrzymają osoby z administracji i obsługi szkół, które dotychczas były najsłabiej wynagradzanymi pracownikami.
     - Z podwyżek może skorzystać około 830 osób. Środki finansowe na podwyżki wynagrodzeń są ujęte w planach finansowych w tak zwanych paragrafach płacowych – wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
     Protokół uzgodnień zakłada, że decyzje o podwyżkach dla poszczególnych osób będzie podejmował dyrektor danej placówki. Minimum 130 złotych brutto mają otrzymać osoby z najniższym wynagrodzeniem i jednocześnie z najdłuższym stażem pracy, pozostali – od 50 do 100 zł brutto, z tym że podwyżki dla pracowników administracji mają wynieść do 130 zł.
     O wiele wyższe podwyżki dostaną osoby, które uzyskały lub wkrótce uzyskają prawa emerytalne. Jeśli rozwiążą umowę o pracę z powodu przejścia na emeryturę, będą otrzymywać najdłużej przez rok dodatkowo 500 lub 600 złotych (w zależności od czasu, jaki im pozostał do emerytury). W ten sposób władze miasta chcą zmniejszyć liczbę pracowników administracji i obsługi szkół.
     - Osób z uprawieniami emerytalnymi bądź nabywających prawa emerytalne w roku szkolnym 2016/2017 i zatrudnionych w placówkach oświatowych jest obecnie 122. Obecnie nie jesteśmy w stanie podać liczby osób zainteresowanych propozycją złożoną przez pana prezydenta – dodaje Joanna Urbaniak.
     Czy podwyżka w ostatnim roku pracy w zamian za decyzję o odejściu z pracy jest zgodna z prawem i nie oznacza swego rodzaju dyskryminacji osób, pracujących na tych samych stanowiskach?
     - Sytuacja jest spowodowana nadwyżką pracowników administracji i obsługi. W placówkach oświatowych od lat sukcesywnie wzrastało zatrudnienie mimo oczywistego niżu demograficznego – a co za tym idzie – mniejszą liczbą dzieci w placówkach publicznych. Biorąc pod uwagę zasady solidaryzmu społecznego samorząd podjął działania, w obliczu zwolnień pracowników, zredukowania przerostu zatrudnienia i zaproponował rozwiązanie zachęcające pracowników do odejść dobrowolnych – dodaje Joanna Urbaniak. - Zatem nie jest to podwyżka w zamian za decyzję odejścia, ale zachęta, która może zminimalizować skutki ewentualnych zwolnień. Podkreślamy, że prezydent Elbląga poprzez proponowane rozwiązanie próbuje zminimalizować skutki przerostu zatrudnienia.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem