Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pamięć o tych, którzy bili się o Polskę

 
Elbląg, Pamięć o tych, którzy bili się o Polskę Na grobach aliantów spoczęły kwiaty, zapłonęły znicze (fot. Anna Dembińska)
Rek

- Wspominamy dziś (8 maja) 72. rocznicę zakończenia największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości, w którym zginęło kilkadziesiąt milionów ludzi – mówił wiceprezydent Elbląga Jacek Boruszka podczas obchodów rocznicy zakończenia II wojny światowej. Na grobach aliantów spoczęły kwiaty, zapłonęły znicze. Zobacz fotoreportaż.

II wojna światowa rozpoczęła się w Elbingu od startu niemieckich samolotów mających zbombardować Tczew. 8 maja 1945r. na gruzach niemieckiego Elbinga powoli powstawał polski Elbląg. W tzw. międzyczasie przez świat przeszedł największy konflikt w dziejach ludzkości.
     - Wojna miała charakter totalny: toczyła się na morzu, w powietrzu i na lądzie. Polacy zapłacili cenę ogromną: przyjmuje się, że zginęło około 6 mln obywateli polskich. Jeżeli chodzi o straty na wschodzie, od okupanta radzieckiego, to nie są one oszacowane – mówił Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko - mazurski podczas uroczystości na cmentarzu Agrykola.
     - W Polsce II wojna światowa oznaczała niemiecką i sowiecką okupację, wyniszczenie polskiego społeczeństwa, eksterminację Żydów i ogromne, niemożliwe do oszacowania straty materialne - dodał wiceprezydent Elbląga Jacek Boruszka.
     Warto przypomnieć, że Polska z II wojny światowej wyszła okrojona terytorialnie o 312 tys. km kw. Kresy Wschodnie zostały przyłączone do Związku Radzieckiego, a niejako w zamian Polska otrzymała ziemie nazwane później odzyskanymi (w tym Elbląg). 8 maja 1945 r. nie oznaczał spokoju i końca walk zbrojnych w naszym kraju. W latach czterdziestych w lasach walczyli „żołnierze wykleci”, przebywały też pospolite bandy rabunkowe.

  (fot. AD) (fot. AD)

Jak co roku na cmentarzu Agrykola, przy grobach aliantów delegacje władz miejskich i wojewódzkich oraz szkół i organizacji społecznych złożyły kwiaty.
     - Dzisiaj oddajemy cześć tym wszystkim obywatelom polskim, którzy poczynając od września walczyli zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie. Oni też się bili o Polskę, nie wiedzieli, jaka ona będzie - wspominał Sławomir Sadowski.
     - W ciągu najbliższej dekady odchodzić będą ostatni świadkowie II wojny światowej, którzy przekazali nam swoje świadectwo, którzy tę wojnę znają z doświadczenia. Teraz to na nas będzie spoczywać głoszenie prawdy historycznej, pielęgnowanie pamięci i budowanie pojednania – mówił wiceprezydent miasta Jacek Boruszka.
     Uroczystość zakończył apel poległych.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • " Uroczystość zakończył apel poległych" - chyab raczej apel smolenski. .. .ktory nie ma nic wspolnego z tymi wydarzeniami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 6
  (2017-05-08)
 • AL, GL, Rosjanie nie walczyli tylko pewnie mordowali w przeciwieństwie do Żołnierzy Wyklętych. Historia i polityka jest jak k. .wa zmienna. Ci pierwsi niestety nie oddali swojego życia, jest to przykre.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 4
  objektywny(2017-05-08)
 • Rozumiem, że o apelu smoleńskim nie zapomniano?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  (2017-05-08)
 • Dziś (8 maja) 72.rocznicę zakończenia największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości ??? W Maju nie było końca II WS
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  (2017-05-08)
 • ja tam będę świętować jutro razem dziećmi i wnukami tych Żołnierzy którzy de facto przepędzili hitlerowców z Elbinga i uczynili że Elbing znowu jest polskim miastem, przynależnym do M. B. Królowej Polski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 4
  (2017-05-08)
 • Drobna nieścisłość - teraz Polska ma 312 tys. km2 a przed wojną 386 tys. km2 - to o ile została okrojona?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  aaa(2017-05-08)
 • i myślę że biskupi elbląscy jutro powinni odprawić uroczystą Mszę Dziękczynną w intencji Zbawienia Wiecznego tych żołnierzy co polegli wyzwalając Elbing z niemieckiego panowania, bo gdyby nie Oni to w elbląskich kościołach nie modlono by się po 1945 roku po polsku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 4
  (2017-05-08)
 • aaa. Demagogia wystąpienia władz. , Okrojone zostały "laski piaski i karaski" - tereny benzdziejne gospodarczo dla Polski. Ciesz się że żyjesz, na ziemi i cywilizacji, które" dzięki" Adolfowi: przypadły nam. .. tu w Elblągu. Zginęło tysiace naszych chłopaków na Zachodzie za przegraną sprawę. Cześć i szacun AL !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  (2017-05-08)
 • No to kto na bramie w Berlinie zawiesił polska flage, no kto? Odpowiadam: jarosław Kaczyński jako żołnierz wyklety! To jest bohater!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  Siasiustasiu(2017-05-08)
 • Ruskie cwoki. .podpisano porozumienie o zakonczeniu wojny 8 maja 1945 w Berlinie tylko ruskie ziemie leza w strefie azjatyckiej +3 h i u nich byl juz 9 maj. .KOD, PO itp popaprance macie czas azjatycki czy europejski ??? odpowiedz swieta Unio Ewroppejsko :PPPPP i tu sie pogubiliscie kołchozy :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 7
  Bolo9887(2017-05-08)
 • Nie jestem wielbicielem ZSRR. Ale idźcie na cmentarz żołnierzy radzieckich i zobaczcie jacy tam leżą chłopcy. Młodzież wzięta z łapanki bo nie było żadnej dyskusji. ( + - 20 lat ) Więc miejcie więcej godności !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  tamleżąchłopcy(2017-05-08)
 • pytanie do mądrych i kompetentnych: ile kosztował państwo polskie 1 dzień okupacji rosyjskiej w Polsce po 9 maja 1945 roku, ile kosztuje 1 dzień okupacji amerykańskiej w Polsce po 6 stycznia 2017 roku ? Pytanie drugie: czy to nie jest tak że "doświadczeni generałowie" odesłani przez ministra Antoniego Macierewicza na emerytury nie mają obowiązku, gdyby pozostawali w służbie, zgodnie ze złożoną Przysięgą Wojskową strzelać do amerykańskiego okupanta "do ostatniej kropli krwi" ? Ostatecznie, łatwiej wysłać generała na emeryturę niż zmienić złożoną przed kilku laty przysięgę. Hero (Heronim Zabiełło)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2017-05-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED