Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Pamięci Ormian

Elbląg, Pamięci Ormian Genadij Martirosyan, prezes Stowarzyszenia Ormian w Polsce

Sesja upamiętniająca 89 rocznicę Genocydu - ludobójstwa dokonanego na Ormianach w Turcji - odbędzie się w piątek 23 kwietnia br. w elbląskim kościele Bożego Ciała.

Każdego roku w kwietniu Ormianie na całym świecie czczą pamięć ludzi, którzy zginęli w 1915 r. Podczas rozwiązywania w Turcji tzw. "kwestii ormiańskiej", która była pierwszą zakrojoną na masowa skalę eksterminacją w XX w. jednego narodu, zginęło ok. 1,5 mln ludności ormiańskiej. Wymordowano ich ze względu na odrębność etniczną i religijną.
     Podczas sesji w Elblągu w kościele Bożego Ciała głos zabiorą: prof. dr hab. Andrzej Chodubski ("Ormianie - ich przeszłość i teraźniejszość"), Zbigniew T. Szmurło ("Ludobójstwo Ormian w 1915 r.), Paweł Nieczuja - Ostrowski ("Ormianie w Polsce - dzieje i charakterystyka").
     - Organizujemy sesję dla upamiętnienia ludobójstwa, które jest naszą narodową tragedią. Oprócz tego pragniemy przybliżyć wielowiekową historię oraz bogatą kulturę Armenii elblążanom, mieszkańcom miasta, którego cząstkę stanowi nasza nieliczna społeczność - powiedział Genadij Martirosyan, prezes Stowarzyszenia Ormian w Polsce.
     Początek sesji o godzinie 17. Wstęp wolny.
     
     
***

     
     Organizatorami elbląskiej sesji są członkowie Stowarzyszenia Ormian w Polsce. Działające także w Elblągu stowarzyszenie skupia nie tylko Ormian mieszkających w naszym kraju, ale także Polaków, którzy interesują się historią oraz sztuką Armenii. W minioną sobotę elbląscy członkowie stowarzyszenia brali udział w uroczystości poświęcenia przez kardynała Franciszka Macharskiego na terenie parafii św. Mikołaja w Krakowie pierwszego w Polsce chaczkaru.
     „Ten chaczkar, czyli kamień krzyżowy z ormiańskim krzyżem kwitnącym, upamiętnia Ormian, którzy od XIV wieku mieszkali w Polsce i położyli wiele zasług dla Rzeczpospolitej. Monument jest poświęcony również ofiarom ludobójstwa dokonanego na Ormianach w Turcji w 1915 roku, Ormianom i Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów z UPA 19-21 IV 1944 w Kutach nad Czeremoszem oraz w innych miejscowościach kresowych, księżom ormiańskokatolickim aresztowanym, zabitym lub wywiezionym na Sybir przez sowieckie władze okupacyjne w latach wojny światowej” - głosi napis wyryty na krakowskim monumencie.
     W naszym kraju mieszka 5 - 10 tys. Ormian polskich, zaliczanych do tzw. starej emigracji, która zaczęła osiedlać się na terenach Rzeczypospolitej od XIV przez XVII po XX w. Oprócz tego mieszka w Polsce kilkadziesiąt tysięcy Ormian nowej emigracji, którzy przybyli do nas po roku 1989. Ormianie mieszkają również w Elblągu.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
  • szanowna Redakcjo-zapomnieliscie jeszcze na końcu dodać że "Podczas sesji w Elblągu w kościele Bożego Ciała głos zabiorą: prof. dr hab. Andrzej Chodubski ("Ormianie - ich przeszłość i teraźniejszość"), Zbigniew T. Szmurło ("Ludobójstwo Ormian w 1915 r.), Paweł Nieczuja- Ostrowski ("Ormianie w Polsce - dzieje i charakterystyka"). Początek sesji o godzinie 17. Wstęp wolny. "
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    maRio(2004-04-20)
  • Prof.A. Chodubski - człek tak wielkiej wiedzy jak i niebywałego wręcz chamstwa. Wiem bo zajęcia z nim mam. Ale z czysto naukowego podejścia napewno będzie miał wiele do powiedzenia więc zainteresowani nie stracą...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    student-folklor(2004-04-20)
  • Zapowiada się ciekawie! Szkoda, że nie będę mogła przyjść. Ormianie to WIELKI i niezwykle ciekawy naród, a tak niewielu o tym wie. Polecam wszystkim!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    ab(2004-04-20)
  • Prof. Chodubski chamem? Raczej człowiekiem o niesamowitym poczuciu humoru. Jego zachowanie nikogo nie obraża. A student naprawdę prezentujesz folklor pisząc ,,napewno'' w ten sposób. Gdzie studiujesz chłopie? W gimnazjum?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    MARECKI(2004-04-20)
  • a co nas obchodza ormianie??? oni swietuja wyzwolenie elblaga np. w erewaniu?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 1
    (2004-04-20)
  • Co nas interesują Ormianie, mało mamy swoich problemów. Czy w Erewaniu obchodzi się dzień pamięci ofiar powstania warszawskiego, czy inne ważne dla nas Polaków daty. Są emigrantami, a w naszym kraju i tak jest mało pracy, bezrobocie na szeroką skalę, niech spadają do siebie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2004-04-21)
  • Nie studiuję w gimnazjum tylko na Uniwersytecie Gdańskim.Na pewno. A poczuciem humoru nigdy nie określę nazywanie ludzi per"debilki gdyńskie" lub "buractwo kaszubskie". Również zwrot, w obecności całej sali, do kobiety w stylu : "rozpalona suka" tudzież "cycata landara" nie pretenduje, w moim mniemaniu do miana niezwykłego poczucia humoru.Ale to już indywidualna sprawa.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    Folklor(2004-04-21)
  • Folklor: jeżeli słowa ,które cytujesz sa prawdziwe, to widzę ze profesorowi żart się wyostrzył. W moich czasach(1996,1997) żartował sobie z kobiet, lecz w sposób bardziej subtelny i nigdy personalnie. Cóż, ludzie się zmieniają.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    MARECKI(2004-04-21)
  • Raczej mało Hisrorii znasz musisz wiecej czytac i wtedy zrozumiesz ile maja Ormianie wspolnego z Polakami. A po drugie każde stowarzyszenie czcia swoja Narodowa Rzesze.A jak cos wiecej chces dyskutowac zapraszam to moj e-mail war_uzan.o2.pl Bez Nicku
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    Waruzan(2004-04-22)
  • czy oni świętują naszych poległych ??? to dlaczego my mamy ich !!! co oni obchodzą nas /// tymbardziej mieszkają u nas i żle wypowiadają się o naszym narodzie ///
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    elblążanin(2004-04-22)
  • Elblążanin nikt sie nie wypowiada zle o twoim narodzie tylko że historie a nawet nikt sie Ciebie nie pyta czy mi wam obchodzymi czy nie!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    Warużan(2004-04-23)
  • Po pierwsze: Przez wieki Ormianie byli silnie związani z Polską, a zwłaszcza z częscią południowo-wschodnią tj kresami. Zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem, a ich obecność (jak i wielu innych nacji i wyznań) była dowodem na to, że Polska była tolerancyjnym państwem, a Polacy tolerancyjnym narodem (cecha ta sądząc po niektórych wypowiedziach zanika). Po drugie: Z tego co mi wiadomo to w Elblągu Ormianie dają pracę, a nie ją zabierają. Po trzecie: Nikt nikogo nie zmusza do udziału w tego typu imprezach.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2004-04-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED