UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pamiętaj, domowy piec nie jest przeznaczony do spalania śmieci

 
Elbląg, Pamiętaj, domowy piec nie jest przeznaczony do spalania śmieci
fot. arch.portEl

W związku z rozpoczęciem okresu grzewczego Straż Miejska przypomina wszystkim mieszkańcom miasta, że obowiązuje ustawowy bezwzględny zakaz spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych. Jest to związane nie tylko z regulacjami prawnymi i ochroną środowiska, lecz przede wszystkim z troską o zdrowie i życie mieszkańców Elbląga.

Nie wolno spalać:
       - plastikowych pojemników i butelek po napojach,
       - zużytych opon,
       - innych odpadów z gumy,
       - przedmiotów z tworzyw sztucznych,
       - elementów drewnianych pokrytych lakierem,
       - sztucznej skóry,
       - opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
       - opakowań po farbach i lakierach,
       - pozostałości farb i lakierów, plastikowych toreb z polietylenu,
       - papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.
      
       W gospodarstwach domowych można spalać tylko poza opałem: 
       - papier, tekturę i drewno,
       - opakowania z papieru, tektury i drewna,
       - odpady z gospodarki leśnej, ale nie chemikalia i opakowania z tworzyw sztucznych,
       - odpady kory i korka,
       - trociny, wióry i ścinki,
       - mechanicznie wydzielone odrzuty z przeróbki makulatury.
      
       Nieprzestrzeganie zakazu spalania odpadów, zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach, podlega karze aresztu albo grzywny. Za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi mandat w wysokości do 500 zł lub kara grzywny do wysokości 5 tys.zł, gdy sprawa zostanie skierowana do sądu.
       Od 1 września Straż Miejska otrzymała 20 zgłoszeń dotyczących spalania odpadów, czego konsekwencją miało być duże i drażniące zadymienie. Większość interwencji nie potwierdziła się. W trzech przypadkach natomiast zostały wystawione mandaty karne, a w czterech zastosowano pouczenia osób popełniających czyn z art. 191 ustawy o odpadach.
      
Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • Straż miejska niech ruszy d. i pofatyguje się koło G. E. i Na Stare Miasto ulica na wprost Bramy. TU ŁAMANE JEST PRAWO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2017-10-09)
 • Mam to w d. .pie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  Palacz.wyborowy(2017-10-09)
 • to może Geniuszka Karolina dopłaci komuś kto nie ma na wykupienie leków by zakupić węgiel, koks !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2017-10-09)
 • Ja codziennie po nocy spalam prezerwatywy i leci czarny dym ale przez chwilę, ,, dajcie ludziom godne warunki do zycia złodzieje to nie będą palić śmieciami jak podwyżki chamy to sobie po 1000 zl a emerytom 2 zł poczekajcie do wyborów rozliczymy was i rydzyk wam nie pomoże
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2017-10-09)
 • Głupoty piszecie, bo najczęściej właśnie ludzie majętni palą śmieciami !!! Po drugie, nic nie piszę się o rozpalanych ogniskach i spalaniu wszystkiego, co da się spalić w mieście jak i poza nim. A ci co piszą o lekach, bo nie stać na wykupienie, to palą w domach śmieciami, a nie zastanawialiście się nad tym, że powodem chorób u tych ludzi może być właśnie trucie się poprzez właśnie takie spalanie, nie mówiąc o tym, że inni są również zatruwani?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2017-10-10)
 • Kary nie są adekwatne do zagrożenia jakie stwarzają tacy truciciele! Jak również nie są bodźcem to prawidłowego zachowania się w temacie ochrony środowiska jak również nas obywateli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2017-10-10)
 • Idioci palą syfem a potem wszyscy chorują na raka i jęczą nad swoim losem. Jeśli nie będzie skutecznej kampanii informacyjnej, że właśnie zanieczyszczone powietrze ma decydujący wpływ na rozwój chorób doputy będziemy liderem na świecie w zachorowalności na raka. Pierwsze powinny zrozumieć to władze i walczyć z trucicielami. Nie może być przyzwolenia na ciche zabijanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  niedlagłupoty(2017-10-10)
Reklama