UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pamiętaj o odśnieżaniu

 
Elbląg, Pamiętaj o odśnieżaniu
fot. Anna Dembińska, arch. PortEl.pl

Straż Miejska przypomina o obowiązkach właścicieli, administratorów, zarządców nieruchomości związanych z zimowym utrzymaniem dróg na terenie miasta Elbląg. Obowiązek taki nakłada Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwała Nr VII/78/2015 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 28 maja 2015 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg.

Art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 13 września 1996 r. wskazuje, że właściciele nieruchmości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.
       § 4. 1. Uchwały Nr VII/78/2015 w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg wskazuje, że właściciele nieruchomości, do których przylegają chodniki stanowiące część drogi publicznej zobowiązani są do uprzątnięcia z tych chodników błota, śniegu i lodu zgodnie z poniższymi wymaganiami:
       1) chodniki w centrum Miasta – w czasie 3 godzin od chwili ustania opadów,
       2) pozostałe chodniki – w czasie 6 godzin od chwili ustania opadów.
       2. Uprzątnięte błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczenia należy pryzmować przy krawędzi chodnika, w celu uprzątnięcia przez zarządcę drogi. Pryzmy muszą być oddalone minimum 1 m od pni drzew i nie mogą utrudniać ruchu pieszych.
       3. Obowiązek uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszceń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, stanowiących część drogi publicznej oraz z części nieruchomości służących do użytku publicznego należy wykonać w sposób niezakłócający ruchu pieszego.
       4. Zabrania się usuwania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników na jezdnie.
       Ten, kto uchyla się od wykonywania ustawowych obowiązków musi liczyć się z konsekwencjami karno – administracyjnymi. Za nieuprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników grozi mandat karny w wysokości 100 zł. (art. 10 ust. 2 u.u.c.p.g.).
Karolina Wiercińska, Straż Miejska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem (od najstarszych opinii)
Pokazuj od
najnowszych
Pokazuj od budzących
największe emocje
 • szkoda, że na Ogrodowej 10A nikt nie sprząta, leżą jeszcze liście z jesieni, można się przejechać. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec_e-g(2019-01-29)
 • Szarwark, teoretycznie, zniesiono w 1958 r. Przetrwała jednak do dziś jego namiastka w postaci obowiązku naprawy przez właścicieli gospodarstw rowów przechodzących przez ich pola. W mojej ocenie do tej kategorii należy również przymus odśnieżania chodników. Niech no tylko odśnieżający spróbuje odśnieżać ?swój? chodnik popijając piwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  SPS(2019-01-29)
 • Karolinko, postraszyłaś, już drugi raz w nowym roku, (cała się trzęsę ze strachu) i cztery litery grzejesz w foteliku przy komputerze. O ulicach jakoś nie wspominasz, ile czasu jest na uprzątnięcie błota z jezdni -posypanie solą nie załatwia sprawy. Wstałam dziś o 4 i zgodnie z wytycznymi Art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 13 września 1996 r. -odskrobałam chodnik, który po godzinie, w całości został zasypany błotem przez pług. Pozdrawiam i miłego dłubania w zębach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  Frajerka(2019-01-29)
 • Super bo opady nie ustają od 3 dni (nie było przerwy dłuższej niż 6 godzin) więc nic nie zrobiłem. .. zgodnie z prawem :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2019-01-29)
 • Szokkk ZBK tez ma wszystko w d, ,e
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mieszkaniec.(2019-01-30)
Reklama