UWAGA!

Pamiętamy o bohaterach

 Elbląg, Dziś 79. rocznica wybuchu II wojny światowej
Dziś 79. rocznica wybuchu II wojny światowej (fot. Michał Skroboszewski)

- To był słoneczny, ale i samotny wrzesień 1939. Najpierw Niemcy uderzyły na Polskę, a następnie Związek Radziecki zaatakował ze wschodu. Mimo tego Polacy bronili się bohatersko. Dziś oddajemy hołd tym, którzy nie poddali się i walczyli w czasie II wojny światowej - mówił wicewojewoda Sławomir Sadowski podczas uroczystości upamiętniających 79. rocznicę wybuchu największego w historii świata konfliktu zbrojnego. Zobacz zdjęcia.

Uroczystości odbyły się dziś (1 września) przed południem pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu Agrykola. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, parlamentarzyści, żołnierze, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci.
       O historii mówił wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski. Przypomniał początek konfliktu, atak Niemiec na Polskę, napaść Związku Radzieckiego i podkreślał smutną prawdę - Polska została sama, nikt - mimo wcześniejszych paktów - nie pospieszył jej z pomocą.
       - Anglicy nazywali ją "dziwną wojną", Francuzi "śmieszną wojną", ale Polacy bronili się bohatersko - mówił wicewojewoda Sadowski. - Dziś oddajemy im hołd.
       O tragicznych skutkach II wojny światowej dodał prezydent Elbląga Witold Wróblewski: - W kampanii wrześniowej zginęło ponad 70 tys. polskich żołnierzy. Był to początek naszej narodowej martyrologii. Największy w historii świata konflikt pochłonął 72 mln ludzkich istnień, a Polska poniosła największe straty wśród państw walczących.
       I gorzko odniósł się do tego, co było potem: - Walczyliśmy na wszystkich frontach II wojny światowej, choć nie dane nam było uczestniczyć w paradzie zwycięstwa, a prawdziwą wojnę przyszło nam jeszcze długo czekać.
       Witold Wróblewski podkreślał też aspekt lokalny: - Dla nas mieszkańców Elbląga ważne jest, że w wyniku traktatów pokojowych kończących II wojnę światową nasze miasto stało się ponownie częścią Rzeczpospolitej i zyskało nowych mieszkańców, którzy przybyli tu z różnych części Polski, także z utraconych kresów wschodnich - mówił prezydent Elbląga. - Wspólnie budujemy naszą tożsamość, przechowując wspomnienia i pamięć o dramatycznych losach zarówno swych małych ojczyzn, jak i Ojczyzny pisanej z dużej litery.
       Do historii lokalnej nawiązał również przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak, przywołując pamięć generała Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.
       Wszyscy zgodnie podkreślali, że trzeba zrobić wszystko, by do takiej tragedii, jaką była II wojna światowa, nigdy więcej nie doszło.
       - Stajemy w powadze i w zadumie nad naszymi wojennymi pomnikami, ku przestrodze i z nadzieją, że tak drastyczne i dramatyczne doświadczenia nie będą już udziałem dzisiejszych i kolejnych pokoleń - mówił prezydent Witold Wróblewski. - Cześć i szacunek tym, którzy przeżyli i nadal są wśród nas. Chwała bohaterom.
       Pod Krzyżem Katyńskim spoczęły kwiaty, zapłonęły znicze. Dla bohaterów.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Cieszmy się, że jest nam jeszcze dane znać historię i kto na kogo napadł, bo POPiS tworzy nową historię. Historię, w której sprawcami wszystkich nieszczęść świata są Polacy i Polacy muszą cały świat przepraszać za to, że istnieją.
  • Nieczuja-Ostrowski - Pruszak sobie gębę wyciera tym człowiekiem, inaczej tego nie można nazwać!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    15
    9
    Avatar(2018-09-01)
  • Nie wydziwiać w komentach. Świętować albo nie, ale nie wydziwiać, ok ?
  • a jurek motorowka był z koszulka konstytucja ?????
  • Owszem pamiętajmy o bohaterach bo to im się należy ale wojna też ujawniła tchórzy, byli mężczyźni którzy uciekali przed wcieleniem do wojska, byli nastolatkowie, którzy pozwolili zaciągnąć się do wojska wroga walcząc wraz z niemcami przeciwko innym narodom i były też kobiety, które ochoczo oddawały się ruskom
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    6
    Kobietta(2018-09-01)
  • A 200 000 POLAKÓW wyrżniętych jak zwierzęta przez UPA bez pamięci i grobów, a na kurhanach wypasają krowy. Tacy to, ,historycy, ,jak wicewojewoda pisowski o NICH nie pamięta. Bo nie pasują do, ,obrazka, ,pisowskiej układanki historycznej?
  • Chwała bohaterom ale nie tym wszystkim mordom którzy przed wyborami są wszędzie by tylko robić sobie autoreklame
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    0
    Wk wk wk (2018-09-01)
  • Nie oceniaj kto był tchórzem, jesli nie stanęłas przed ich wyborem
  • Gdybyśmy mieli takich w armi to, żadnej potyczki byśmy nie wygrali. Jedni oddają życie za ojczyzne a tymczasemi inni kombinują. Tym bardziej chylę czoła przed walczącymi poległymi a były pośród nich nawet młode dziewczyny.
  • @Kobietta - Dla kraju się pracuje, a jak kraj jest silny to żaden agresor na niego nie napada. Jak nasze rządy dały " d" w czasie Potopu Szwedzkiego to przez wszystkie zabory, powstania z kosami, dwie wojny światowe do dzisiaj nie możemy się pozbierać. Dzisiaj wyremontowane koszary świecą pustkami, czołgi i samoloty mamy tylko na parady, ku czci wybitych Polaków w tym czasie. Amen.
  • Nie na temat
Reklama