UWAGA!

Panie Karolu, do zobaczenia w Elblągu?

 Elbląg, Od 8 lat Karol Wyszyński jest przewodnikiem turystycznym PTTK w Elblągu
Od 8 lat Karol Wyszyński jest przewodnikiem turystycznym PTTK w Elblągu (fot. Michał Skroboszewski)

Brama Targowa w Elblągu została zbudowana w XIV wieku jako element miejskiego systemu fortyfikacji. Budowę jej dolnej części rozpoczęto w roku 1319, natomiast górną część nadbudowano do wysokości obecnej w latach 1420-1430. Wdrapujemy się na górę... Ile tu stopni?! - Nigdy nie liczę stopni - mówi Karol Wyszyński, przewodnik PTTK. - Nawet w swoim bloku, a mieszkam na czwartym piętrze (śmiech). Wolę liczyć wysokości. Z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego opowiada o swojej pracy i poleca ciekawe miejsca do zobaczenia.

Dziś (21 lutego) w Bramie Targowej na elblążan i turystów czekają przewodnicy PTTK. Z okazji swojego święta opowiadają o historii miasta i okolic, zachęcają do pieszych wycieczek i zmotoryzowanych wędrówek.
       Karol Wyszyński przewodnikiem turystycznym został 8 lat temu: - Z nudów - przyznaje ze śmiechem. - Przeszedłem na emeryturę i chciałem jakoś zająć czas. Ukończyłem kurs, zdałem egzamin. Interesowałem się historią Elbląga już wcześniej - kontynuuje - a zaczęło się od mojego starszego hobby - filatelistyki. Jak zbierałem elementy pocztowe z dawnego województwa elbląskiego to zacząłem przybliżać sobie historie tych miejsc. Dziś to pasja i zajęcie czasu.
       Jak przyznaje przewodnik PTTK, Elbląg ma dość mały ruch turystyczny: - To mnie boli, bo mamy wiele ciekawych miejsc do zwiedzania - mówi Karol Wyszyński. - Najbardziej znana jest nasza starówka, najnowsza w Polsce, a zdaje się, że i w Europie. Zbudowana od postaw. Turyści przyjeżdżają tu na 2 godziny i w tym czasie nie można im za dużo pokazać, nawet na starówce.
       A co pan Karol poleca do zobaczenia tak "na szybko"?
       - Zaczynamy od Ratusza Staromiejskiego, gdzie można zobaczyć makietę miasta z XVII wieku, dalej Stary Rynek i jego główny zabytek Dom Królów - obecnie jest to hotel. Dalej - kontynuuje przewodnik - katedrę z najwyższą wieżą po prawej stronie Wisły - wys. 97 m. Ciekawy jest też dawny Zamech (z czasów Polski Ludowej), a przedtem były to zakłady Schichaua. Można wejść na Nowe Miasto, gdzie też są ciekawe obiekty, chociażby obecny Urząd Miejski, czyli dawne Gimnazjum Realne dla Chłopców z 1912 r.; budynek sądu z 1914 r. i stojąca obok jedyna lampa gazowa, kiedyś zasilana gazem koksowniczym, a obecnie gazem ziemnym.
       A na dłuższe wycieczki?
       - Bażantarnię, którą nazywają Małymi Bieszczadami, Kadyny - siedzibę letnią cesarza, Kanał Elbląski - jedyny taki zabytek - działający - na świecie, Jezioro Druzno, które jest rezerwatem ptactwa lęgowego, Mierzeję Wiślaną - wymienia Karol Wyszyński.
       Czy dla przewodnika, który pokonał już setki kilometrów, przemierzając miasto i okolice są jeszcze miejsca zagadkowe, zaskakujące albo takie, które lubi szczególnie?

  Elbląg, W Bramie Targowej - opowieści o Elblągu
W Bramie Targowej - opowieści o Elblągu (fot. MS)

- Jest wiele takich miejsc, które odnajduję, bo dużo robię zdjęcia więc dużo chodzę - przyznaje Karol Wyszyński. - Na al. Grunwaldzkiej jest bardzo ciekawy Dom pod Orłami, o którym mało kto wie, choć mieszkańcy przechodzą bądź przejeżdżają obok bardzo często. Dalej - obecnie w remoncie dawny Hotel Miasto Elbląg - róg Żeromskiego/Grunwaldzkiej. W pobliżu znajdowała się fabryka pędzli Neufeldta. W Elblągu mieliśmy i drugi zakład Neufeldta - panowie nie byli ze sobą skoligaceni - który zajmował się wyrobami emaliowanymi. Do dziś obok znajduje się pałacyk z pięknym wnętrzem, dziś jest to obiekt prywatny.
       Historie okolic Elbląga opowiadane przez Karola Wyszyńskiego można czytać na portElu, nowe odcinki publikujemy w niedziele.
       A dziś, z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, do godziny 16 zwiedzać można Bramę Targową. Z przewodnikiem oczywiście.
      

A

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • apropos bażantarni: obecnie cała bażantarnia jest zdewastowana przez cięzki sprzęt do wywozu drewna. Niedawno zniszczono szlak prowadzący od parasola go green velo. Nikt tego nie naprawia, prezydent też ma to w nosie. reszta szlaków także zniszczona po nawąłnicy w 2017 roku od dwoch lat zamkniety czerony szlak, zniszcozny most elewow. wstyd! i to maja ogladac turysci? a jeszcze ci ktorzy niszcza ten las dostali nagrody prezydenta mowie tu o nadlesnictwie. nagroda za co? co na to senator Wcisła tak mocno tupiacy w podloge nozkami jesli chodzi o wycinke lasu na mierzeji a tak bierny w stosunku do wycinki bazantarni?
  • RobertKoliński Wszystkiego dobrego i kolejnych długich lat niesienia kaganka oświaty kolejnym pokoleniom elblążan/ek - zarówno Karolowi, jak i wszystkim przewodni(cz)kom elbląskiego PTTK:)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    21
    3
    RobertKoliński(2019-02-21)
  • Ten pan to wygląda jak milicjant.
  • I tak będzie to wyglądało do póki będzie wicia rządził ,żadnej wizji rozwoju Elbląga ,kompletnie nic ,jako rodowity mieszkaniec miasta nie czuję żeby ta władza miała na celu dobro i rozwój regionu na sercu,oni są ,nie czują więzi z nami mieszkańcami.
  • @yataman - Niestety to prawda, najsmutniejsze jest to, że nie widać prawdziwych kandydatów, którym można zaufać i wierzyć. I nie chodzi mi tutaj o konkretne partie tylko osoby. .. Wszyscy praktycznie z jednego worka.
  • Bo nim kiedyś był,chyba dzielnicowym,ale czy to istotne?
  • Bo to dawny komuch i piewca dawnego systemu. Wystarczy poczytać jego fascynacje Polska Ludową. Nie dajcie się zwieść.
  • Przy Grunwaldzkiej, niedaleko rzeźni była fabryka pędzli i szczotek Th. Neumann'a ) a nie Neufeldt'a. To spory błąd, panie Karolu.
  • Niestety, Pan Karol robi bardzo dużo błędów historycznych. Jego artykuły często Ktoś poprawia. Rasowi przewodnicy zaczynają uczestnictwo w PTTK w młodości. Mieli od Kogo uczyć się historii. Kiedyśbyło niedopuszczalne, żeby przewodnik robił błędy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    2
    12
    Miłośnikhistorii.(2019-02-21)
  • Faktów jest bardzo dużo, a literówki się zdarzają nawet wytrawnym znawcom. Pamięć bywa absolutna, ale do czasu. .. .każdy z tym się będzie borykał. Chyle czoła przed Panem Karolem, a młodym, ,pistoletom, ,zalecam wstrzemiężliwość i szklankę zimnej wody.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    2
    troll2018(2019-02-21)
  • @Historyk - Żeby nie Polska Ludowa to by cię nie było! Każdy kiedyś był młody, a teraz Polska kaczyńska to nie polska czy tylko imaginacja?
  • Jasne,nie mieliśmy wyboru,nikt z nas nie stworzył PRL u tylko wjechał do Polski na sowieckich tankach wraz z NKWD.Zachwalanie tego zgniĺego systemu,który upodlił Polaków i Polskę to nienormalność.
Reklama