Wtorek 23-04-2019, imieniny Wojciecha, Jerzego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

PESEL czy NIP?

Do końca kwietnia musimy rozliczyć się z fiskusem. Na co musi zwrócić uwagę podatnik? Jedną z kluczowych zmian, jakie może napotkać podczas wypełniania formularza PIT jest zmiana związana z identyfikatorami podatkowymi.

Numerem Identyfikacji Podatkowej (NIP) posługują się osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby fizyczne zarejestrowane jako podatnicy podatku od towarów i usług, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, płatnikami podatków lub płatnikami składek ubezpieczeniowych.
     Numerem PESEL posługują się natomiast osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej, a także osoby fizyczne niebędące zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług (np. pracownicy zatrudnieni na podstawie: umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej).
     Zmiany te są istotne z punktu widzenia rozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. W formularzach zeznań i załączników do nich trzeba wpisać właściwy identyfikator podatkowy. Podatnicy sami muszą o tym pamiętać. Jedynie formuła druków PIT-28/B, PIT-36L, PIT/B oraz PIT/Z narzuca podanie NIP-u, a nie numeru PESEL.
     Przypominamy również, że w rejestrze PESEL nie są ewidencjonowane wszystkie informacje wymagane lub przydatne w kontaktach z urzędnikami skarbowymi. Mowa o adresie zamieszkania innym niż adres zameldowania, numerze rachunku bankowego oraz danych kontaktowych. Informacje te podatnicy zgłaszają i aktualizują samodzielnie. Nowy adres zamieszkania wystarczy podać w składanej deklaracji lub innym dokumencie związanym z obowiązkiem podatkowym, np. w zeznaniu rocznym. Jest to traktowane jako dokonanie aktualizacji. Osoba, która chce wcześniej zgłosić zmiany w tym zakresie, może tego dokonać na formularzu ZAP-3. Z tego druku należy również skorzystać, aby podać aktualny numer rachunku bankowego.
Sławomir Tymuszkin, Urząd Skarbowy w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Stronger
Clinex Grill
Clinex Glass
Płyn do mycia i dezynfekcji