UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Piegusa w tym roku nie będzie

 
Elbląg, Czy Piegus powróci w przyszłym roku? To sprawa otwarta
Czy Piegus powróci w przyszłym roku? To sprawa otwarta (fot. AD, arch. PortEl.pl)

Festyn "W krainie króla Piegusa", który od lat 80. był organizowany regularnie w różnych, miejskich parkach, w tym roku nie odbędzie się. Potwierdzają to harcerze, a także miejscy urzędnicy. Przyczyny? Jest ich kilka.

Raz do roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, piegowaty król zasiadał na tronie i zaczynał władanie swoją krainą. Organizacją tego festynu co roku zajmowali się harcerze. Tego dnia dzieci mogły np. łowić książki na wędkę, zagrać w jengę, powalczyć na poduszki, strącić drewniane pachołki i wziąć udział w wielu innych, dopasowanych do wieku uczestników konkurencjach. Każde dziecko, które brało udział w tych zmaganiach, zdobywało "piegusy" i wymieniało je na nagrody.
       Elbląscy harcerze, zapytani o swoje stanowisko w lutym tego roku, podkreślali, że "Piegus to ponad 30 lat fenomenalnej tradycji", ale coraz trudniej jest im organizować ten festyn.
       - Pomimo ładnego stażu, jaki mamy w organizacji Piegusa, jest nam bardzo trudno uzyskać sponsorów zewnętrznych – wyjaśniali.
       Jednocześnie dodali, że impreza, początkowo organizowana "z dobroci serca i chęci harcerskiej służby", stała się "kolejną, komercyjną imprezą".
       - Z racji charakteru organizacji, która się nią zajmuje, nie ma szans na to, żeby przebić się na konkurencyjnym rynku – informowali.
       Problemem są też finanse. Jak wyjaśniała Magdalena Kasprowicz, komendantka elbląskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego, koszt takiego festynu to około 20 tys zł.
       - Tylko, że to jest koszt wykazany na fakturach. W zeszłym roku miasto dało nam 10 tys. zł, w poprzednich latach była to większa kwota – tłumaczyła komendantka. - Do tego wszystkiego dochodzi nasz sprzęt, czyli namioty, gry wielkoformatowe, koszty obsługi biura, materiały programowe harcerzy, transport, praca wolontariuszy i wiele innych tego typu rzeczy. To wszystko też jest wyceniane na około 10 tys. zł, ale nie jest to "bezpośredni" koszt, a amortyzacja sprzętu i wydatki, które wolontariusze ponoszą z własnej kieszeni. Nasza organizacja nie jest na tyle bogata, żeby wspierać działania hufców dla miasta.
       Sprawy organizacji tego festynu nie ułatwiają również zmiany, jakie zaszły wewnątrz harcerstwa. Wcześniej to hufce zarządzały swoim majątkiem, teraz zajmą się tym specjalnie do tego powołane fundacje, funkcjonujące przy każdej Chorągwi (czyli na terenie każdego województwa). Założenie jest takie, żeby odciążyć harcerzy i dać im się zająć działalnością statutową - wychowywaniem.
       - Piegusa na pewno nie będzie. Nasze stanowisko jest takie, jak wcześniej – potwierdziła pod koniec maja Magdalena Kasprowicz.
       Jak dodała Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta, również i samorząd nie będzie organizował "Krainy króla Piegusa" samodzielnie.
       - Jeśli harcerze podjęliby się organizacji festynu, to wtedy miasto wsparłoby ich finansowo – wyjaśniła Urbaniak.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • ZGROZA takiej imprezy nie będzie. Czy nie wstyd Prezydentowi i UM.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  51 2
  (2017-06-01)
 • Wstyd to raczej powinno być obecnym władzą hufca w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 16
  Fifi(2017-06-01)
 • Kto kłamie. Niby remont na pływalni ul. Robotnicza zakończony a w koło pływalni wre praca :wykopy, układają chodnik. A budynek nadal nie odnowiony. WSTYD.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 1
  (2017-06-01)
 • Jakie to smutne .....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 1
  krzychu7777(2017-06-01)
 • No kurka wodna to dzieci teraz tak jak by nie maja swojego dnia bo ktoś z urzędu żałował kasy brawo brawo brawo urzędasy byście z diety przez rok zrezygnowali i kasa by się znalazła ahhh szkoda słów marny ten ratusz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 3
  Już się śmieje bo szkoda łez (2017-06-01)
 • A ja dzieciom obiecałam że pójdziemy na piegusa i co teraz mam im powiedzieć. .. .. żenujące porostu brak slow już takiej imprezy nie można zorganizować, bez komercji. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 2
  OLA(2017-06-01)
 • Byłem jednym z tych którzy organizowali pierwszego piegusa. Nikt wtedy nie liczył na sponsorów. Poszczególne szczepy harcerskie organizowały własnymi środkami i wg pomysłów stacje tematyczne. Jak udało się przy tym zarobić parę złotych to były pieniążki na obozy letnie. Obecna sytuacja i tłumaczenia świadczą o nędzy organizacyjnej i mentalnej elbląskich harcerzy. Były członek drużyny reprezentacyjnej horągwi elbląskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  41 6
  PiotrM(2017-06-01)
 • A na doradcę z Iławy / przechowalnia - dobrze płatna / przez ileś tam miesięcy to p. Wróblewski miał? Kiedy raport z "wykonanej dobrze płatnej pracy" przez ów doradcę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 2
  wist(2017-06-01)
 • Piękne, magiczne święto zabite przez biurokracje i pazernych de.. Nie będzie niczego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 1
  (2017-06-01)
 • Skoro ich nie stać niby to czemu nie zorganizują jakiejś zbiórki odpadów makulatury butelek itp. lub pieniężnej wolontariuszy mają to czemu by w ten sposób nie zebrać funduszy? Resztę miasto doplaci i zrobią piegusa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 4
  Goodmiring Elbląg (2017-06-01)
 • Może dlatego że harcerze to nie służący. Od wielu lat pomagałam w organizacji Piegusa i z roku na rok było coraz gorzej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 5
  MarcoPolo(2017-06-01)
 • Z co na to radni - nieporadni, zwłaszcza Ci co lubią otwierać wszelkie imprezy i " sukcesy " ratusza ?? Czyżby temat za mało medialny ?? I nie dotyczył Okręgu wyborczego ?? Np : nr 1 ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  Niedlahejtu.(2017-06-01)
Reklama