Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pierwsza łopata wbita

 
Elbląg, Pierwsza łopata wbita
Wiceminister kultury, Piotr Żuchowski, wbija pierwszą, symboliczną łopatę na terenie budowy (fot. AD)

 Przyznam szczerze, że dziś, kiedy przecinałam fragment wstęgi, naprawdę się wzruszyłam. Przede wszystkim dlatego, że przypomniałam sobie ten początek, pierwszy telefon do wiceministra, który mówił, że właściwie żadnych szans na pieniądze dla Elbląga nie mamy – mówiła Bożena Sielewicz, dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Ponad rok temu wykonała telefon, dzięki któremu nastąpił pewien przełom, a projekt, który widniał na papierze staje się faktem. Dziś (12 czerwca) odbyło się symboliczne otwarcie rozbudowy Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Zobacz więcej zdjęć. 

Początki elbląskiej szkoły muzycznej sięgają lat 50. XX wieku. Przez wiele lat placówka nie miała swojej bazy lokalowej, dopiero w 1977 roku, po wieloletnich staraniach do użytku oddano ówcześnie nowy budynek, który służy do dziś. W miarę upływu czasu szkoła wymagała coraz większego remontu, a także rozbudowy, jednakże projekt istniał jedynie na papierze.
– Dokumentacja rozbudowy tej szkoły istnieje od 1989 r. Niestety, zmiana ustroju spowodowała, że dalej nic się nie toczyło – wspomina Bogusław Stolarski, były dyrektor placówki. – Warunki szkoły i warunki służące dla popularyzacji kultury muzycznej były trudne. Wiadomo jak wyglądało budownictwo w latach 70., cudem jest to, że ta szkoła istniała. Wymagała gruntownego remontu oraz dobudowy sali kameralnej, więc ta rozbudowa to spełnienie marzeń.
     Dziś (12 czerwca) wbito pierwszą łopatę na placu budowy. 
– To projekt, który dzisiaj otwieramy symbolicznie. Jest on wyjątkowy nie tylko ze względu na jego merytoryczną zawartość i to, co zostanie w ramach owych 11 mln zł zrealizowane, ale jest on dla mnie wyjątkowy ze względu na to, jak ten pomysł się rodził – mówił Piotr Żuchowski, wiceminister kultury. – Najlepszą rzeczą, która powoduje, że zainwestowane pieniądze publiczne mają sens jest taka sytuacja, gdy widoczny jest dobry pomysł i ludzie, którzy wiedzą jak wydać te środki, aby jak najlepiej służyły społeczeństwu. Tutaj mamy doskonały przykład takiego działania, bo pomysł, aby w elbląskim Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wilkomirskiego przeprowadzić remont, zmienić infrastrukturę tej szkoły narodził się w gronie ludzi, którzy od lat tworzą kulturę muzyczną Elbląga i nie tylko, zajmują się przestrzenią artystyczną, ale także szeroko pojętą przestrzenią menedżerską.
     Jak podkreślał obecny dyrektor placówki, Andrzej Korpacki, realizacja tego projektu nie obyłaby się bez zaangażowania bardzo wielu osób oraz instytucji, w tym byłego dyrektora placówki, Bogusława Stolarskiego, a także Bożeny Sielewicz, dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
– Przyznam szczerze, że dzisiaj, kiedy przecinałam fragment wstęgi, naprawdę się wzruszyłam. Przede wszystkim dlatego, że przypomniałam sobie ten początek, pierwszy telefon do wiceministra, który mówił, że właściwie żadnych szans nie mamy na pieniądze dla Elbląga. Odbyło się wiele rozmów, spotkań i tworzenie projektu inwestycyjnego. Trudno sobie to wyobrazić, ale został on napisany w dwa tygodnie, to było prawie niemożliwe. Siedzieliśmy nad tym dzień i noc, nikt by nie uwierzył, że w ciągu dwóch tygodni możliwe jest zrobienie studium wykonalności. Tak jak wspomniał pan wiceminister, ważne jest to, że ta inicjatywa wyszła stąd, on natomiast pomógł nam w ministerstwie, bez jego wsparcia nie byłoby tego projektu. Wszyscy, którzy znają te procedury wiedzą, czego musiał dokonać – opowiadała Bożena Sielewicz. – Kiedy zobaczyłam ten projekt, jego możliwości i priorytety wymarzyłam sobie, aby nasza Orkiestra wreszcie miała godną salę, a nie taką, w której jest za zimno albo nie ma odpowiedniej akustyki czy krzeseł lub taką, gdzie trzeba budować całą infrastrukturę przez dwa dni, aby mógł odbyć się koncert, który potrwa półtora godziny. Stąd pomysł na salę kameralną, która pomieści 120 osób. Ta szkoła musi dobrze wyglądać również i dlatego, aby mogli tu normalnie funkcjonować uczniowie, bo tutaj naprawdę rodzą się talenty.

  Tak będzie wyglądała szkoła już po zakończeniu prac (projekt)
Tak będzie wyglądała szkoła już po zakończeniu prac (projekt)


     Wartość projektu to 11 mln zł, z czego 85 proc. to pieniądze unijne, a resztę pokrywa budżet państwa. Zakłada on m.in. budowę nowego dwukondygnacyjnego skrzydła szkoły, w tym między innymi: sali koncertowej kameralnej, sal do nauki muzyki, sali rytmiki, przebudowę istniejącej sali koncertowej, w tym m.in. wykonanie szybu windowego, przebudowę holu szatniowego, sanitariatów, zaplecza sali koncertowej, wykonanie robót z wiązanych z akustyką sali koncertowej oraz jej nagłośnieniem, wykonanie wentylacji i klimatyzacji sali koncertowej, przebudowa wejścia i schodów zewnętrznych do sali koncertowej. Ponadto powstanie m.in. parking na 59 miejsc postojowych, zostanie wykonane nowe zagospodarowanie terenu. Prace rozpoczną się lada dzień.
– Dokładnie 21 czerwca, tydzień wcześniej niż inne szkoły, kończymy rok szkolny, na co oczywiście mamy zgodę. W tym momencie niemalże całościowo oddajemy szkołę wykonawcy, który może spokojnie prowadzić front robót – mówił Andrzej Korpacki, dyrektor szkoły. – Wszelkie prace, które mogą powodować zakłócenia w funkcjonowaniu szkoły będą prowadzone tylko i wyłącznie w okresie feryjno- wakacyjnym, wszystkie inne będą prowadzone równolegle z życiem szkoły, ale z takim zabezpieczeniem, aby nie ingerowały w realizację naszych statutowych obowiązków oraz aby nie zagrażały bezpieczeństwu. Wykonawca zdaje sobie z tego sprawę, opracowana została koncepcja prowadzenia tych prac, również termin zakończenia inwestycji nie jest zagrożony. Mało tego, wykonawca deklaruje wcześniejsze zakończenie prac.
     
     
     

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • widze na zdjęciach dwóch najwięszych nieudaczników elbląskich, tak wiec gwarantuję wam, że rozbudowa nie będzie udana, czego się ci ludzie nie dotkną to idzie na marne, patrzcie na zarastającą krzakami i zielskiem modrzewinę, ją tez hucznie otwierali i co mamy teraz ? katastrofę całkowitą, ze szkoła też tak będzie, ci ludzie niosą ze sobą nieszczęścia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jasnowidz z zawady(2013-06-12)
 • Bożena Sielewicz dostałaś kase i gadasz bzdury Wiadomo że ci nie wyjdzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-06-12)
 • Tu nic nie może zacząć się normalnie? Jeszcze budowy nie rozpoczęli a już się bawią na jej koszt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-06-12)
 • Panowie ! Takie fotki to teraz obciach :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  STARYDINO(2013-06-12)
 • O Boże! PRL!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Bogdan_(2013-06-12)
 • nnhnn
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nfgnfn(2013-06-12)
 • Komentujący, jesteście żałośni. Trzeba się cieszyć, że po tylu latach w końcu będzie remont i dobudowa drugiego skrzydła muzyka. A wy jak zawsze niezadowoleni, z czym macie teraz problem? Że byli przy tym byli radcy miasta, którzy przyczynili się realizacji tej inwestycji, że był element tradycji z wbiciem tej łopaty co jest miłe i sympatyczne? Hahaha, jesteście żałośni. Można byłym radcom zarzucić wiele, ale to jest spóźniony plus dla Nowaczyka i ekipy, bez której by nie było tego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mr I(2013-06-12)
 • A ja się cieszę, mam nadzieje że się uda. Chodziłem tam z synem na lekcje gitary - standard klas żenujący, o zapachu starego baraku z GSu nie wspomnę. Brak widy - syn nie chodzi więc trzeba było wnosić nawet na 2-gie piętro. Jest perspektywa że będzie lepiej. Młodzi muzycy wreszcie mają szansę na fajne warunki do pracy. To tak jak z drogami w mieście, ludzie narzekają że jest wszystko rozkopane ale nikt się nie cieszy że za rok będzie po czym jeździć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Bąbel(2013-06-12)
 • od pewnego czasu jako komentujący piszą ludzi po partii zatrudnieni jako tzw słupy aby pokierować społeczeństwo na swoją stronę typu tvn i obrażać przeciwników nazywając ich kibolami pod każdym negatywnym podejściem. Portel też był pod panowaniem UM i nie pisał długo o referendum a wręcz przeciwnie aż nie mogli tego przekopać i opcje sie zmieniły
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-06-12)
 • Suuuuuper!! W końcu zmieni się wygląd tej szkoły. Uczyłam się w niej, uczyła się w niej moja córka i wyobraźcie sobie, że nic się tam nie zmieniło przez lata nauki moje i córki, te same stare graty, te same ściany, mury, i cała reszta. W końcu jednak doczekała się zasłużonej rewitalizacji. I mimo, że minęło wiele lat od kiedy skończyłam tam edukację, to do dziś wspominam spędzone tam godziny z ogromną sympatią. Jak ukończą zasłużony remont to z pewnością wybiorę się z córką obejrzeć szkołę po metamorfozie :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  s-ko(2013-06-12)
 • Pan z PO bez. .. .. sami sobie dopowiedzcie, wszędzie pcha się na afisz,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wiselaw(2013-06-12)
 • To jedna z niewielu rzeczy, która się udała w okresie ostatnich 2,5 roku w Elblągu, bo nie zależała od prezydenta Nowaczyka. Tylko ta koszmarna elewacja nie daje mi spokoju, ale pewnie nie znam się na sztuce nowoczesnej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-06-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia, a aneks kuchenny
RTV + SZAFA
Kuchnia klasyczna