Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pierwsza w Europie, druga na świecie

 
Elbląg, Pierwsza w Europie, druga na świecie Z okazji tego święta zaprezentowała się Orkiestra Wojskowa z Elbląga (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Konstytucja 3 Maja to dokument, który wniósł szereg nowoczesnych, jak na tamte czasy zmian. I choć nie uratowała potęgi Rzeczypospolitej Obojga Narodów, na zawsze stała się symbolem, do którego odnoszono się w trudnych czasach. W Elblągu również świętowano 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – uroczystości odbyły się na placu katedralnym. Zobacz zdjęcia.

- To dla nas dowód na to, że w chwilach próby Polacy mogą się porozumieć, umiejętnie rozgrywać sprawy na arenie politycznej, a przede wszystkim dostrzegać wspólne dobro – tak o Konstytucji 3 Maja mówił w swoim przemówieniu Witold Wróblewski, prezydent miasta.
     Włodarz przypomniał również, że dokument wprowadził szereg zapisów, które miały odmienić upadającą Rzeczpospolitą – trójpodział władzy, znosił liberum veto, powiększał liczebność armii i chronił chłopów.
     - Jak wiemy z historii konstytucja nie na długo uratowała naszą niepodległość. Kilka lat później, w wyniku rozbiorów, Polska przestała istnieć, ale siła Konstytucji była ogromna, także w czasach niewoli – opowiadał Witold Wróblewski.
     Jak wspomniał święto obchodzono również podczas zaborów czy w czasach totalitaryzmu, co zawsze było dowodem patriotyzmu.
     - Dziś, w życiu publicznym, pozostaje nam czerpać z tej tradycji. Wskazywać obywatelskie wzorce młodym pokoleniom, szanować prawo, zawierać kompromisy tam, gdzie one służą obywatelom – dokończył prezydent.
     Witold Wróblewski zachęcał również do tego, by odwiedzić plac Konstytucji, gdzie kilka dni temu pojawiła się ścieżka edukacyjna dotycząca tego ważnego dokumentu.

  Wystawę poświęconą Konstytucji 3 Maja można oglądać przy placu Konstytucji (fot. arch. MS) Wystawę poświęconą Konstytucji 3 Maja można oglądać przy placu Konstytucji (fot. arch. MS)

 Po oficjalnych przemówieniach przyszedł czas na musztrę paradną elbląskiej Orkiestry Wojskowej. Całość dopełniła krotochwila w jednym akcie pt.: „Jak Gniewomir Krwitocki Konstytucyję w dom przyjmował” w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie z Katowic, mini wykład historyczny pt.: „O tym jak sejm czteroletni obradował" oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca Malbork 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • i co to dało ?, jak mówi staropolskie przysłowie Polak mądry po szkodzie i nadal tak jest !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  zrywna(2016-05-03)
 • I co z tego?Po co świętujecie-lepiej zróbcie coś, żeby ekipa rządząca szanowała obecną konstytucję, a nie łamała jej przepisy w świetle dnia i przy milczeniu więlu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 5
  rth(2016-05-03)
 • Lider Nowoczesnej zamieścił w Internecie wpis, w którym stwierdził, że PiS zamierza przymusowo zmienić Konstytucję 3 maja, obowiązującą w Polsce już 225 lat. „Nasza Konstytucja ma już 225 lat. Druga na świecie, pierwsza w Europie. Trzyma się świetnie, choć PiS uparł się by przeszła przymusowy lifting” – napisał Ryszard Petru na Facebooku. „Wierzę, że mimo przejściowych "niedogodności" będzie nas chronić przez kolejne stulecia” – dodał. Po pewnym czasie wpis został edytowany. - Kto na niego głosował goscia od Rubikonia, święta 6ciu Króli, opłatka na Wielkanoc !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  (2016-05-03)
 • Nie ma się po co ekscytować. .. .Metoda pisowską wprowadzono konstytucje 3 maja. .. .. Nie wszystkich powiadomiono, część uwięziono no i chwalono. .. .. Teraz będzie powtórka z, ,rozrywki, ,. .. pisowi zrobia kolejny plagiat. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  klmn(2016-05-03)
 • kilka lat temu w centrum Berlina poszedłem na wystawę pod dumnym tytułem ( w tłumaczeniu na polski) "Unia Europejska - historia demokracji w Europie" i powiem Wam, że ku mojemu zdumieniu Polska jako kraj tam nie istniał, nie było dosłownie nic o Polsce, nic o Konstytucji 3 Maja, za to bardzo dużo żenujących, wręcz prymitywnych elementów z historii narodów niemieckich z ich nieudacznych prób wprowadzenia demokracji, gdy zapytałem obsługę dlaczego nie mu chocby wzmianki o pierwszej Konstytucji w Europie to mi po polsku jeden volksdeutsch opowiedział, że to jest wystawa o EUROPIE
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  dsdsa(2016-05-03)
 • i tego bronią KODowcy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  (2016-05-03)
 • Czy ktoś z was przeczytał tekst konstrukcji 3 maja? Nie wiem czym tu się zachwycać. O jakiej demokracji tu mowa? Chłopa od pańszczyzny dopiero car uwolnił. Polska właściwie została rozebrana przez tę konstytucję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  Inżynier (2016-05-04)
 • Pierwszą na świecie była Konstytucja Korsyki z roku 1755,przed konstytucją amerykańską z 1787 roku i Konstytucją 3 Maja z 1791 r.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  cogito(2016-05-04)
 • To była pralnia brudnych pieniędzy Najwyższa Izba Kontroli opublikowała właśnie raport pokontrolny dotyczący spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe, która miała być – według jego pomysłodawcy ówczesnego premiera Donalda Tuska – swoistą dźwignią rozwojową polskiej gospodarki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2016-05-04)
 • przeczytałeś cos na Wikipiedii ale nie do końca wiesz o czym piszesz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2016-05-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)