UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pierwsze remonty po powodzi

 
Elbląg, Pierwsze remonty po powodzi
(fot. Anna Dembińska)

Dziewięć miesięcy – tyle musiały czekać elbląskie szkoły na rozpoczęcie procedury przetargowej w sprawie naprawy szkód po ubiegłorocznej powodzi. Na odbudowę mostku elewów w Bażantarni i uregulowanie Srebrnego Potoku trzeba będzie niestety poczekać. Na razie prezydent znalazł 350 tys. złotych na pierwsze prace na czerwonym szlaku wzdłuż potoku.

14 milionów złotych – tyle według miejskich urzędników należy wydać, by naprawić szkody po ubiegłorocznej powodzi w mieście oraz wzmocnić newralgiczne miejsca, zagrożone podtopieniami.
     Tymczasem wojewoda warmińsko-mazurski przyznał Elblągowi zaledwie 1,6 mln zł.
     - Nie wszystko, co zostało zgłoszone przez samorządy, kwalifikuje się do dalszego procedowania zgodnie z wytycznymi MSWiA w sprawie uruchamiania środków z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych – mówił nam kilka miesięcy temu Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.
     Przyznany 1,6 mln złotych ma być w głównej mierze wydany na remonty w szkołach: nr 12 (przy ul. Zajchowskiego), nr 15 (przy ul. Modlińskiej), nr 16 (przy ul. Sadowej), przedszkolach: nr 4 (przy ul. Szczecińskiej), nr 23 (przy ul. płk. Dąbka), nr 29 (przy ul. Andersa), a także Gimnazjum nr 6 (przul. Rawskiej) oraz Zespole Szkół Technicznych (przy ul. Grottgera). Chodzi o wydatki na gruntowne odgrzybianie, zamontowanie izolacji przeciw wilgoci i innych elementów ułatwiających walkę z wodą. Tam, gdzie jest to konieczne, wykonane zostaną roboty rozbiórkowe i ziemne, zamontowane zostaną nowe posadzki, wymieniona stolarka drzwiowa i okienna.
     Jaki będzie faktyczny koszt remontu w placówkach oświatowych, powinniśmy się dowiedzieć 6 lipca. Wówczas zostaną otwarte oferty wykonawców zainteresowanych udziałem w przetargu na ten cel. Co ważne, pieniądze od wojewody muszą być wykorzystane do końca roku.
     Pozostaje pytanie: co z Bażantarnią, w której – jak twierdzą urzędnicy – trzeba wydać około 7 mln złotych, by naprawić szkody i ograniczyć ryzyko powtórnej powodzi. Na razie prezydent znalazł w budżecie 350 tys. zł na pierwsze prace związane z naprawą czerwonego szlaku. By można było je zrealizować, zmiany w budżecie muszą przegłosować radni na czwartkowej sesji.
     Niestety, na razie nie ma pieniędzy na odbudowę mostku elewów czy regulację Srebrnego Potoku, poza tym są to zadania spółki Wody Polskie, która administruje rzekami i potokami w imieniu Skarbu Państwa. Prezydent Elbląga zapewnia, że doprowadzi do porozumienia samorządu z Wodami Polskimi i Nadleśnictwem Elbląg w sprawie wspólnego rozwiązania tego problemu.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Ciekawe czy wiecie że w UM na polecenie wróbla trwa przygotowanie dokumentacji do budowy sadzawek o max głębokość 1,30 m w miejscu części byłego odkrytego basenu .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 10
  Jamaleg(2018-06-26)
 • Może by tak wpierw kilka głównych ulic doprowadzić do porządku, przejazdy tramwajowe niczym ścieżki w małpim gaju. A i dziur przybywa. Poraża fachowość naprawy przejazdu przez tory tramwajowe na Bema i z Bema w ulicę Żeromskiego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  gallAnonim(2018-06-26)
 • A moim zdaniem Bazantarnia to jest las nie park więc powinniśmy zostawić to naturze zamiast tego wylać beton na basenie na spacerowej i wody napuscic
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 11
  Z i e l a r z (2018-06-26)
 • Co to za fantasmagorie o sadzawkach. To chyba jakieś głupoty, które zrodziły się w zawistnych umysłach. Stwierdzam, że w ostatnim czasie na elbląskich forach dominują skrajne emocje prezentowane przez fanatycznych zwolenników bądź przeciwników poszczególnych ugrupowań politycznych. Ten kierunek prowadzi do dezorientacji przeciętnego mieszkańca, a w konsekwencji nakręca spiralę zła i niezadowolenia. A tak na marginesie bardzo łatwo jest wytykać błędy, natomiast trudno proponować sensowne i realne rozwiązania. Przecież mogę napisać, że elbląski magistrat na byłym basenie zamierza budować tor wyścigowy formuły1,ale nie mam pojęcia jak podnieść poziom intelektualny niektórych mieszkańców miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 10
  fistek(2018-06-26)
 • Wal si. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 6
  (2018-06-26)
 • Zapytaj u źródła czyli w um zanim zaczniesz kogoś oskarżać o kłamstwo . Wtajemniczeni wiedzą że w tym tygodniu muszą złożyć dokumenty o dofinansowanie a składają dokumenty o dofinansowanie bubla którego w Elblągu nikt nie che . I to nie jest nagonka polityczna .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 5
  Jamaleg(2018-06-26)
 • 9 miesięcy na załatwienie kasy za szkody oczywiście wyrządzone przez powódź . Brawo nieudolny wróbel , brawo ty
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 7
  (2018-06-26)
 • Odpier ol się o wróbla on też musi odpocząć tzn zjeść golonkę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 2
  (2018-06-26)
 • redaktor @Jamaleg - Tak wiemy, już o tym pisaliśmy www.portel.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 1
  redaktor(2018-06-26)
 • 350 000.. .. na umocnienie i uzupełnienie ok 200mb linii brzegowej z ścieżką. .. to z robocizną czy bez? Oczywiście prace wykona miejska spółeczka córka? Będziemy wam mocno patrzeć na ręce podczas tych prac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 3
  (2018-06-26)
 • Co za chamskie wulgarne słownictwo wstydź się tego na pewno Cię rodzice nie nauczyli w jakim ty środowisku się obracasz taka będziesz miał opinie żenada
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  Zgelblag (2018-06-27)
 • Co to granica w piaskach?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2018-06-27)
Reklama