Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pierwszy śnieg, więc czas na „akcję zima”

 
Elbląg, Pierwszy śnieg, więc czas na „akcję zima” fot. Anna Dembińska
Rek

Za „Akcję Zimową”, czyli m.in. zimowe utrzymanie ulic i chodników w mieście, odpowiada Departament Rozwoju, Inwestycji i Dróg Urzędu Miejskiego. Utrzymaniem w dobrym stanie elbląskich ulic i chodników zajmuje się Skanska S.A. Oddział PUDiZ w Gutkowie. Ale są też tereny spółdzielni mieszkaniowych i prywatnych właścicieli, którzy odpowiadają za ich odśnieżanie.

Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego poinformowało, że do obowiązków tej firmy należy utrzymanie całodobowego dyżuru zimowego, zapobieganie i zwalczanie ślizgawicy i gołoledzi, zgarnianie śniegu i błota pośniegowego, posypywanie piaskiem i środkami uszorstniającymi nawierzchnię jezdni i chodników, wywóz nadmiernej ilości śniegu oraz pozimowe podczyszczanie jezdni i chodników planowane na marzec i kwiecień 2014 r.
     Wykonawca zobowiązany jest do odśnieżenia jezdni zaliczonych do I kolejności zimowego utrzymania w czasie do trzech godzin od momentu ustania opadów śniegu i dwóch godzin od stwierdzenia wystąpienia zjawiska atmosferycznych powodujących śliskość, czyli lodowicy i gołoledzi. Czas odśnieżania jezdni zaliczonych do II kolejności odśnieżania i likwidacji śliskości zimowej nie może przekraczać sześciu godzin od ustania opadów śniegu lub wystąpienia zjawisk powodujących śliskość.
     Natomiast czas odśnieżania i likwidowania śliskości na chodnikach zaliczonych do I kolejności zimowego utrzymania nie może przekroczyć trzech godzin od chwili ustania opadów śniegu lub wystąpienia zjawisk atmosferycznych: gołoledzi, ślizgawicy, lodowicy, śliskości śniegowej i pośniegowej. Chodniki zaliczone do II kolejności odśnieżania mają być odśnieżone w czasie sześciu godzin od chwili ustania opadów śniegu.
     Wszystkie pojazdy odśnieżające jezdnie i chodniki będą oznakowane.
     Skanska S.A. Oddział PUDiZ w Gutkowie uruchomił punkt informacyjno-dyspozycyjny z całodobowymi dyżurami telefonicznymi: 89 757 97 60 i 797 229 315.
     
     Nie tylko Urząd Miejski
     
„Akcję zima” prowadzić będą również właściciele, użytkownicy wieczyści i zarządcy nieruchomości, m.in. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.
     Za egzekwowanie obowiązków zimowego utrzymania przez wszystkich właścicieli nieruchomości odpowiedzialna jest Straż Miejska. Straż Miejska przyjmuje także interwencje dotyczące niewywiązywania się właścicieli nieruchomości z obowiązków w zakresie zimowego utrzymania i prowadzi postępowania wyjaśniające.

 

Za uprzątnięcie błota, piachu, śniegu i lodu oraz innych zanieczyszczeń z chodników miejskich położonych wzdłuż nieruchomości – niezależnie, czy to jest nieruchomość gruntowa, czy budynek – odpowiadają właściciele tych nieruchomości (to znaczy właściciele, współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, jednostki organizacyjne, osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną oraz inne podmioty władające nieruchomością). Obowiązek taki nakłada na właścicieli ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r., poz. 391 j.t.).
     Nawet w przypadku, gdy Skanska udrażnia i częściowo odśnieża chodniki (zwłaszcza na głównych ciągach komunikacyjnych), nie zwalnia to właścicieli z obowiązku systematycznego odśnieżania i usuwania śliskości.
     Wszelkie uwagi należy zgłaszać do Straży Miejskiej, tel. 55 239 30 34. Mieszkańcy mogą również kontaktować się z osobą sprawującą nadzór i kontrolę nad przebiegiem „akcji zima”ze strony Miasta i zgłaszać swoje uwagi oraz wnioski pod numerem telefonu 55 239 32 95.
     

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Czy ZBK jest gotowe do odśnieżania? Zadzwońcie, usłyszeć :-"nie mamy pieniędzy".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  lokatorrr(2013-12-06)
 • Bzdury! Ustawa mowi jasno kto odpowiada za czystość w mieście. Urząd Miejski, to ich zasrany obowiązek, biorą ss to pieniądze. Sie, k. .. biurwy nauczyli wałach wszystko na mieszkańców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  lokatorur(2013-12-06)
 • Super w końcu spadł śnieg !!! mmm jak ja się cieszę teraz to dopiero będę mógł dawać upust swojej nienawiści, frustracjom teraz to dopiero sobie poużywam na służbach miejskich he he he - chodniki nie odśnieżone !!! co to ma być !!! ulice śliskie !! co to ma być !! wszędzie leży ten paskudny śnieg !! co to ma być !!! Kto temu jest winny ? znaleźć! opluć ! skopać ! ukarać ! zwolnić ! mmmmm :) :) :) super się teraz czuję mmmm :) :) :) gdyby nie ta zima to. .. jak żyć ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 7
  sprzedawcapapryki(2013-12-06)
 • Witam, mam mieszane uczucia bo z jednej strony każdy chciałby aby drogi i chodniki były suche z drugiej zaś naturalną rzeczą jest że w Polsce śnieg pada a potem się rozpuszcza i być może wzorem norwegów zamiast biadolić na to że śnieg pada w zimie powinniśmy się do tego przyzwyczaić i zamiast lansować się w trampeczkach i szpileczkach powinniśmy założyć porządne zimowe buciory i wszystko będzie git. Zapraszam do Oslo tam dopiero będziecie mogli sobie ponarzekać na nieodśnieżone chodniki bo tam to. .. NORMALNOŚĆ ! Pozdrawiam Waldi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  (2013-12-06)
 • A ja zapraszam ciebie waldi do afryki tam zawsze chodniki są odśnieżone. W tym roku nie popuszczę i jeżeli nie będzie odśnieżana, tak jak to miało miejsce w zeszłym roku, droga i chodnik do szkoły nr 19 regularnie będę zgłaszał do odpowiednich władz. Sprzątaczki robią fuchy po domach a dzieci przewracają się na nieodśnieżonych chodnikach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 4
  piotr123(2013-12-06)
 • sprzedawcapapryki, w okresie letnim możesz dalej męczyć swoją matke:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 5
  /?/(2013-12-07)
 • piotr123 porównanie afryki do polski nieco chybione, co do skandynawi zgadzam się tam się nikt śniegiem nie przejmuje a do kolesia /?/ jesteś obrzydliwy i chamski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2013-12-07)
 • Drugi już artykuł bez rzetelnej informacji i próba zwalenia obowiązku na obywatela więc wrzucam i w tym. Niestety, artykuł nierzetelny bo sugeruje bezwarunkową odpowiedzialność właściciela nieruchomości sąsiadującej z jakimkolwiek chodnikiem. Dodaję więc aby władza czy choćby SM nie wykorzystywały nieznajomości przepisów zwykłego Kowalskiego. Przytoczona ustawa w rozdziale 3,dotyczącym obowiązków właścicieli nieruchomości, w art. 5.podpunkt 4) definiuje, iż uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodnika należy do właściciela nieruchomości, z którą chodnik sąsiaduje ale tylko w przypadku bezpośredniego przylegania tego chodnika do granicy działki nieruchomości. Oznacza to, że jeśli między granicą działki a chodnikiem znajduje się pas zieleni, to właściciel nieruchomości obowiązku utrzymania chodnika w czystości nie ma, a jest to wówczas obowiązkiem gminy, miasta czy zarządcy drogi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  przeczytałemustawę(2013-12-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Trodat
Kalendarz Książkowy z Grawerem