Wtorek 17-07-2018, imieniny Anety, Jadwigi, Bogdana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Sianokosy Nad Jarem Sianokosy Nad Jarem

Pies to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek!

 
Elbląg, Pies to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek! Straż Miejska przypomina właścicielom psów o ciążących na nich obowiązkach (fot. nadesłana)
Rek

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Jest twoim towarzyszem, częścią rodziny. Musisz odpowiednio się o niego troszczyć: karmić, poić, dbać o zachowanie zwierzęcia w czystości oraz o zachowanie czystości po nim. Dbać o stan zdrowia psa i zapewnić mu odpowiednią opiekę weterynaryjną. Obowiązkowe jest coroczne szczepienie psa przeciwko wściekliźnie.

Zdarza się, że straż miejska sporządza wnioski o ukaranie do sądu rejonowego w Elblągu w sprawach dotyczących nie dopełnienia obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Właściciele nie zdają sobie sprawy, że pogryzienie przez nie zaszczepionego psa może spowodować zagrożenie zdrowia i życia.
     Obowiązek szczepienia psów:
     Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342, z 2010 r. Nr 47, poz. 278, Nr 60, poz. 372, Nr 78, poz. 513, z 2013 r. poz. 1287, z 2014 r. poz. 29), w art. 56 ust. 1 nakłada obowiązek na właścicieli psów (powyżej 3 miesiąca życia) ochronnego szczepienia ich przeciwko wściekliźnie.
     
     Art. 85 ust. 1a ustawy mówi: Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie – od tego obowiązku – podlega karze grzywny.
     
     Ponadto:
     Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku określa rozdział 5 § 13 uchwały Nr XXVIII/814/2014 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 6 marca 2014 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg.
     
     Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391, 951, z 2013 r. poz. 21, 228, 888) w art. 10 ust. 2a wskazuje: Kto nie wykonuje obowiązków określonych w regulaminie podlega karze grzywny.

Karolina Wiercińska, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Szczególnie damulki ze szczurami na smyczy zwanymi jorkami. Ni to pies, ni to kot, ni nietoperz. Takie wrzeszczące nie wiadomo co i do tego te sweterki i kubraczki. ŻAL PL Żadna się nie schyli aby gów. .. .zebrać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 9
  (2014-03-20)
 • i jeszcze idzie z jednej strony chodnika a ten pies z drugiej i jak tu ku. .. przejsc ?? skakać nad smyczą ? Karać za te gówienka na trawnikach i chodnikach, a nie tylko mandaty wypisywac za zle parkowanie !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 6
  jacieżniepier(2014-03-20)
 • psy już były, powtarzacie się. .. .proszę o artykuł : papuga to bajka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 5
  jajajaeeje(2014-03-20)
 • znowu autor się nudzi. .. pewnie ten sam od psich gówien. .. ja mam amstafkę i jej nie szczepie. .. bo moj pies się nie szlaja nigdzie wiec wscieklizna jest mu obca. .. nie ma stycznosci tez z innymi psami. .. a na dodatek nie jest agresywny, ,, redaktorku od psich kup. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 8
  (2014-03-21)
 • Mam propozycje zróbmy ranking najbardziej obsranych dzielnic przez kundle w Elblagu! Ja na pierwszym miejscu proponuje Zyrardowską. Ładne nowe stosunkowo nowe osiedle, a na nielicznych trawnikach poligon kup. .. Najśmieszniejsze jest to, że sąsiedzi robią sobie wycieczki z kundlami nie pod swoim blokiem, a pod blok sąsiada. Co gorsze przypadki maja po dwa kundle! Na tym osiedlu straz miejsca powinna bywać częściej a grzywne za nie posprzątanie po swoim psie byłyby większe niż z fotoradarów. .. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  skąpanywkupach(2014-03-21)
 • A może by tak szanowna straz miejska zabrala sie za tych śmierdząco kopcących palaczy ,ktorzy nie zważajäc na obowiązujace przepisy o niepaleniu w miejscach publicznych wcale sie nie kryją gdy idä iągnie sie za nimi siwy dym i okrutny smród! A do tego rzucajä obrzydliwe pety gdzie popadnie!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  se(2014-03-21)
 • Żeby nie było....sprzätam po swoim psie od 11 lat ( od kiedy go mam)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  se(2014-03-21)
 • Naprzeciwko przychodni Jasminowa jest taka gorka ktora jest tak gesto obsrana , ze kupy spadaja na chodnik to jest cos.Ja mam pomysł żeby ten kupy na wycieraczke sasiada rzucac z powrotem to by sie oburzyl co...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2014-03-21)
 • A moim zdaniem sprawa jest prosta wystarczy wzorem miast USA albo skandynawskich za posiadanie psa wprowadzić odpowiednie opłaty (nie oszukujmy się pies w mieście to luksus co innego na wsi) ale nie 50 czy 100 zł na rok ale co najmniej 300 zł, wystarczy to przemnożyć przez ilość czworonogów a odpowiednia suma na oczyszczanie miasta od razu się znajdzie. " Chcesz mieć psa to płać bo pies. .. s. r. a" Pozdrawiam wszystkich właścicieli - zacznijcie myśleć o innych którzy nie chcą brudzić sobie butów o kupy waszych pociech !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  (2014-03-21)
 • to prawda płacimy na tą nieużyteczną policje wysokie podatki a ona jeszcze nakłada na nas mandaty. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  spokobabcia(2014-03-21)
 • Karać, Karać i jeszcze raz KARAĆ !!! i to porządnie nie po 20 zł, 50 zł. minimum 200 zł za nieposprzątanie po swoim psie. Ja zawsze kiedy idę z moim psem do parku Kajki to mam dwa woreczki, bo pies jak wchodzi to się załatwia, a później jak pobiega to tez się załatwia. I zawsze sprzątam. Nasze społeczeństwo uczy się tylko z batem nad głową. I taki bat powinien wisieć. Nic nie da podatek od psa, bo skoro pies narobi o 10.00 a dziecko wejdzie w to g. .. o 10.30 to służby porządkowe nie nadążą tego sprzątnąć, bo zapewne sprzątać będą raz dziennie np. rano, a nie będą pełnić dyżurów 24 h/dobę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  Spidi(2014-03-21)
 • Gadacie, gadacie, a ile razy wlepiliście mandat za nie sprzątanie po psach? Ja sprzątam, bo potem wyprowadzam dziecko na tę trawę, a przynajmniej bym chciała, ale nie mam jak, bo nikt z sąsiadów nie sprząta. To po co ja to robię?? I Jeszce może ktoś by się wziął za te stada kotów, czy ci wszyscy nawiedzeni dokarmiacze szczepią te zwierzęta???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  itaknicsieniezmienia(2014-03-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Plecaki i tornistry
Clinex Grill
Powrót Do Szkoły
Pieczątki Firmowe