UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

PIT-y czekają w sieci

 
Elbląg, - To proste i szybkie - tak o usłudze Twój e-PIT mowi Aneta Dziemidowicz z elbląskiej "skarbówki"
- To proste i szybkie - tak o usłudze Twój e-PIT mowi Aneta Dziemidowicz z elbląskiej "skarbówki" (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Nie trzeba już wypełniać PIT-ów na papierowych formularzach (to nie jest nowość), nie trzeba ich praktycznie w ogóle wypełniać (to jest nowość), bo Urząd Skarbowy przygotował już nasze rozliczenia roczne. Ma to być rozwiązanie wygodne, bezpieczne, takie, dzięki któremu zaoszczędzimy czas i szybciej odzyskamy nadpłacone pieniądze. Od północy do godzin porannych w całym kraju z systemu skorzystało ponad 10 tys. podatników. - Też już w ten sposób wysłałem swój PIT - mówi Maciej Maciejewski, naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu.

Twój e-PIT to usługa dla osób, które rozliczają PIT-37 lub PIT-38. Jak z niej skorzystać?
       - W serwisie podatki.gov.pl należy wybrać Twój e-PIT, dalej wpisać swoje dane: Pesel albo NIP i datę urodzenia, kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017, kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018 albo - jeśli mamy - użyjmy profilu zaufanego - instruuje Aneta Dziemidowicz, kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej w Urzędzie Skarbowym w Elblągu. - Teraz możemy zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru, zmienić sposób rozliczenia np. z indywidualnego na wspólne z małżonkiem, zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1 proc. podatku, a także dodać inne dane. Możemy także odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. Możemy też nie robić nic - zauważa Aneta Dziemidowicz. - Wówczas 30 kwietnia nasze rozliczenie zostanie uznane za złożone.
       Pracownicy "skarbówki" zapewniają, że ta forma rozliczenia jest wygodna i bezpieczna. Dodatkowo dzięki Twój e-PIT oszczędzamy czas i szybciej odzyskamy nadpłatę podatku (maksymalnie do 45 dni, w przypadku złożenia rozliczenia w formie papierowej - do 3 miesięcy).
       - Dodatkowo baza automatycznie się uaktualnia, jeśli chodzi o spis organizacji pożytku publicznego, jak również jeśli chodzi o wiek dzieci - dodaje Aneta Dziemidowicz. - Zachęcamy do skorzystania z tej usługi.
       - Pierwsze PIT-y już wpłynęły - mówi Maciej Maciejewski, naczelnik US w Elblągu. - Sam rano również wysłałem swój. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, by samodzielnie złożyć w ten sposób rozliczenie roczne, może przyjść do urzędu. Czekają tu trzy stanowiska, w razie wątpliwości pomogą nasi pracownicy.
       Teraz jest to usługa dostępna dla rozliczenia PIT-37 i PIT-38, ale w przyszłym roku zostanie rozszerzona o PIT-36, PIT-36L, PIT-28. "Skarbówka" zachęca do usługi Twój e-PIT, bo jest szybsza. No, może dzisiejszy dzień pokazał, że nie do końca.
       - Prosimy o wyrozumiałość. Weryfikujemy, co się dzieje. Zainteresowanie usługą Twój e-PIT jest duże - mówił w programie "Money. To się liczy" Przemysław Koch, pełnomocnik ds. informatyzacji Ministerstwa Finansów. - Jesteśmy przygotowani na każdą sytuację", jeśli chodzi o moc naszych serwerów, moc obliczeniową, w każdym momencie możemy ją zwiększyć - dodał. Wyjaśniał, że wydajność systemu była badana przy założeniu, że korzysta z niego 200 osób na sekundę. Jak mówił, do godzin porannych z systemu, który ruszył o północy, skorzystało ponad 10 tys. osób. Tyle wykorzystało zeznania przygotowane przez urzędników, by się rozliczyć z podatku.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama