Niedziela 24-06-2018, imieniny Jana, Danuty
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Plac Schichaua

Radny Janusz Lassmann zaproponował, by plac pomiędzy ulicami Stoczniową i Robotniczą w okolicy Banku Gdańskiego nazwać imieniem XIX-wiecznego elbląskiego przemysłowca i filantropa Ferdynanda Schichaua. Radny mówi, że już nastał czas, by po kilku latach, kiedy to propozycja nie zyskała uznania, ponownie poruszyć tę kwestię.

- Już jest na to najwyższy czas. Skoro mówimy o perspektywach rozwoju Elbląga, nie możemy zapomnieć o tych, którzy budowali w przeszłości ten wizerunek - powiedział Janusz Lassmann.
     Jego zdaniem, w tym przypadku należy odrzucić wszelkie ksenofobie, że był to Niemiec z niemieckiego wówczas miasta.
     - To właśnie Schichau zbudował potęgę, był właścicielem największej fabryki w mieście i najbogatszym człowiekiem. To był elblążanin i żył w określonym czasie historycznym, więc argumenty, że ówczesnych elblążan - Niemców nie należy uhonorować, są nie do przyjęcia - stwierdził.
     Pomysł podoba się Markowi Pruszakowi, członkowi Komisji Nazewnictwa przy Radzie Miejskiej.
     - Ta propozycja jest zasadna, bo nie ulega wątpliwości, że Schichau przyczynił się do "otwarcia Elbląga w świat ". A ta propozycja nie pociąga za sobą żadnych kosztów. Plac dotychczas nie ma nazwy - powiedział Marek Pruszak.
     Radny zapowiada, że komisja zajmie się propozycją najprawdopodobniej jeszcze na posiedzeniu w kwietniu.

J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Brawo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bluselka(2002-04-17)
 • To sie nadaje do "Hit czy kit"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2002-04-17)
 • Jestem za . Dzięki niemu Elbląg jest tym czym jest , po latach kryzysu gospodarczego z XVII i XIX wieku. Można , by jeszcze postawić na nowo pomnik jego imienia w miejscu gdzie stał przed wojną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Piotr były elblążanin(2002-04-17)
 • Ryszard Ochódzki zgłasza swój głos poparcia! W Elblągu konieczne jest ożywienie + upowszechnienie bogatej i różnorodnej tradycji naszego miasta. W szczególności, w świadomości mieszkańców i życiu miasta silniej powinny być obecne twórcze dokonania związane z Elblągiem na przestrzeni dziejów, jak też tradycje kulturalne miejsc, z których pochodzą dawni mieszkańcy Elbląga: polscy i niemieccy mieszkańcy naszego miasta! Zacznijmy od tego pomysłu. Do portelu wchodzą też młodzi sportowcy zatem może w ramach komentarza przypomnienie kim był Schihau i co robił w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ryszard Ochódzki(2002-04-17)
 • BRAWO ! Najwyższy czas przestać myśleć: "Polak czy Niemiec", a zacząć myśleć: "Europejczyk".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pimpf(2002-04-17)
 • Genialny pomysl !!! Goraco popieram.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Olka(2002-04-17)
 • Eeee, tam - europejczyk. Srać na Europę. Elblążanin - to brzmi dumnie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mleko(2002-04-17)
 • Zgadzam się z radnym Lasmanem .Powinniśmy pokłonić się tym ,którzy doprowadzili Elbląg do świetności bez względu na narodowość. Byli to wielcy wizjonerzy potrafiący nadać sens funkcjonowania tego miasta na mapie europy. Proponuje jednocześnie najciemniejszym zakątkom miasta nadać imiona tych ,którzy w ostatnim dziesięcioleciu doprowadzali do degradacji Elbląga. Którzy za marną prowizję zaakceptowali likwidację wszystkiego co o wielości miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  de-bil(2002-04-17)
 • Zgadzam się z radnym Lasmanem .Powinniśmy pokłonić się tym ,którzy doprowadzili Elbląg do świetności bez względu na narodowość. Byli to wielcy wizjonerzy potrafiący nadać sens funkcjonowania tego miasta na mapie europy. Proponuje jednocześnie najciemniejszym zakątkom miasta nadać imiona tych ,którzy w ostatnim dziesięcioleciu doprowadzali do degradacji Elbląga. Którzy za marną prowizję zaakceptowali likwidację wszystkiego co decydowało o wielości miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  de-bil(2002-04-17)
 • Mocno popieram! A może ktoś pomyśli o tym, żeby jeszcze postawić pomnik:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Klon(2002-04-17)
 • 90% ludzi w młodym wieku (powiedzmy młodzież) nie wie kto to jest Schischau!!! Więc plac i pomnik,to chyba bardzo dobry pomysł! Ale prosiłbym,jakby do realizacji pomnika miało dojść,to żeby nie był to ten sam Pan,który stworzył pomnik naszego papieża!!! Powiedzmy,że rzeźbił z pamięci, po jakiejś kilkudniowej libacji!!! A wracając do Schischaua,to młodzież powinna wiedzieć,że dzięki niemu elbląska stocznia miała swoje oddziały w Gdańsku i Hamburgu!!A to obecnie wydaje się niemożliwe.Prawie jak Matrix!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  web(2002-04-17)
 • Web nawet nie wiesz o czym mówisz, Matrix to rzeczywistość, która istnieje i nieliczni tylko o nim wiedzą, jednym z nich jestem ja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Prawdziwy świat(2002-04-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok