UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Plagą są fałszywe alarmy

 
Elbląg, Dziś strażacy podsumowali rok 2016
Dziś strażacy podsumowali rok 2016 (fot. Michał Skroboszewski)

717 pożarów, 1099 innych zdarzeń (wypadki drogowe, utonięcia, zaginięcia, powodzie) i aż 145 fałszywych alarmów. Cieszy fakt, że spadła liczba pożarów w mieście i w powiecie, martwi natomiast wzrost aktywności „żartownisiów”. Dziś (13 lutego) elbląscy strażacy podsumowali rok 2016. Zobacz fotorelację.

- Rok 2016 był trudnym rokiem dla strażaków, szczególnie ze względu na wichury - przyznał zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, brygadier Michał Kamieniecki. - Były takie dwa dni, że liczba zdarzeń związanych z silnymi wiatrami była większa niż średnia miesięczna.
      
       Mniej pożarów
       - W ubiegłym roku elbląscy strażacy mieli o 42 interwencje mniej w porównaniu z rokiem 2015 – dodał kpt. Łukasz Kochan, komendant miejski PSP w Elblągu.
       Elbląscy strażacy wyjeżdżali do 717 pożarów i 1099 innych zdarzeń na terenie Elbląga i powiatu elbląskiego. Liczba pożarów spadła o 179; wzrosła niestety liczba innych zdarzeń (o 105) i fałszywych alarmów (o 32). Ponad połowę interwencji strażackich miało miejsce w Elblągu. Warto dodać, że w 97 proc. przypadków strażacy na miejscu zdarzenia przyjeżdżali w mniej niż 15 minut.
       Cieszy fakt, że w ubiegłym roku nie odnotowano żadnego pożaru, który można zakwalifikować jako bardzo duży, a tylko trzy z kategorii „duży". Największą pożogą był pożar pustostanu przy al. Grunwaldzkiej, kiedy w jego gaszeniu uczestniczyło 17 zastępów straży pożarnej, a akcja ratownicza trwała 7 godzin. Przyczyn zdarzenia nie ustalono, a straty jakie pochłonął ogień sięgnęły 100 tys. zł.
       W wyniku pożaru w 2016 r. zginęła jedna osoba; w pozostałych tragicznych zdarzeniach życie straciło 25 osób.
      
       To jeszcze nie czas na strażnicę
       Dzisiejsze (13 lutego) podsumowanie objęło również plany zakupowe i inwestycyjne. W tym roku elbląscy strażacy dostaną nową drabinę mechaniczną oraz sprzęt związany z ochroną brzegu Zalewu Wiślanego. Od kilku lat wraca temat nowej strażnicy, która ma zostać zbudowana przy ul. Łęczyckiej.
       - Jesteśmy na etapie zbierania środków, budowa strażnicy jest wpisana w ustawę modernizacyjną, myślę, że to kwestia kilku lat – mówił bryg. Michał Kamieniecki.
       Strażacy mają opracowany program funkcjonalno – użytkowy dla tej inwestycji oraz decyzję środowiskową. Wystąpili też do prezydenta Elbląga z wnioskiem o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
       - Urząd Miejski oraz Urząd Wojewódzki w swoich budżetach zabezpieczyły po 90 tys. zł na dokumentację projektową na nową strażnicę – zdradził kpt. Łukasz Kochan.
       Przetarg na dokumentację ma zostać rozpisany jeszcze w tym roku i wtedy okaże się, czy straż będzie musiała dołożyć pieniądze do wykonania dokumentacji ze swojego budżetu.
      
       Nowy komendant

       Ważnym wydarzeniem w 2016 r.  była też zmiana na stanowisku komendanta elbląskich strażaków. Starszego brygadiera Tomasza Świniarskiego w maju zastąpił kpt. Łukasz Kochan.
      
       Zawód: strażak
       Na brak chętnych do służby w Państwowej Straży Pożarnej, strażacy nie narzekają. Tylko, że nie wszyscy kandydaci się nadają.
       - Chętni są, ale tylko 10 procent kandydatów przechodzi sprawdzian sprawności fizycznej – zauważył bryg. Michał Kamieniecki. - W naszym mieści służy 152 strażaków. Najmłodszy ma 22 lata – najstarszy 55.
       Budżet Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu w 2016 r. wyniósł 11,5 mln zł.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Niemożliwe, przecież wszyscy mają zarejestrowane telefony
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 5
  (2017-02-13)
 • plagą oszustwa jest to że non stop okłamuje się Elblążan o budowie nowej strażnicy. Doczekamy się jak w olsztynie i na mazurach wszystko wybuduja. OBŁUDA I TYLE w wykonaniu olsztyna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  (2017-02-13)
 • popatrzmy w Elblągu powinna być drabina by sięgała do najwyższego pietra budynku a co jest, nadal nie ma wszystkich pojazdów do różnych pożarów i akcji oraz sprzętu. Sprzęt, pojazdy tylko dla olsztyna i na mazury czy tego nikt nie widzi z rządzących. Czy macie klapki na oczach lub uważacie że tak ma być.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2017-02-13)
 • Numer 112 to parodia. Ciężko się dodzwonić i ciągle odsyłają do innych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 0
  (2017-02-13)
 • Przecież to typowa infolinia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  (2017-02-13)
 • Plagą są nie tylko fałszywe alarmy. Prawdziwą plagą jest olsztyn.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2017-02-13)
 • Najlepsze jest to, że za fałszywe alarmy bombowe sprawca chodzi na wolności. Przewidywane są też kolejne. A to przez to, że policja zatrzymuje byle żula aby statystyki się zgadzały.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Pgj(2017-02-13)
 • Lepsze są 999,998,997
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2017-02-13)
 • Trzeba natychmiast odsunąć samorządy popslsld od rządzenia. !!!!! To dywersja i V kolumna opozycji!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  (2017-02-13)
 • W samym Olsztynie potrzebna jest gruntowna reforma w straży. W Elblągu już się polepszyło. Wieloletnie zaniedbania byłego szefa spowodowały niedobór odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Sprzęt to nie wszystko, skoro do jego obsługi i organizacji ratownictwa niezbędne są szczególne wymagania i predyspozycje. Przez kilka lat poprzedniej kadencji elbląska straż dryfowała, aż któregoś dnia dotarła na skraj wodospadu. Zmiana na stanowisku komendanta dała możliwość rozpoczęcia programu naprawczego, który będzie długotrwały ale na pewno za pare lat zaprocentuje. Od lansu ważniejsza jest praca u podstaw. Dla lanserów zawsze znajdzie się azyl w UM.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 2
  (2017-02-13)
 • Aha, to chyba jakiś chory żart, choć nie... To jest DRAMAT, biorąc pod uwagę choćby te ostatnia doniesienia: mobi.portel.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 1
  Dobra.zmiana(2017-02-14)
 • Jeśli ma być program naprawczy to musi być długotrwały, bo w jeden rok nic madrego nie da się zrobić. Środowisko na to liczy, a już widać po niespełna roku, że zmiany ida w dobrym kierunku Ewolucja, a nie rewolucja to skuteczne budowania przyszłości.Trzymam kciuki j dopinguje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  Towarzysz(2017-02-14)
Reklama