UWAGA!

Pływa, "boksuje" i ucieka sprintem (Opowieści z lasu, odc.98)

 Elbląg, Zając szarak
Zając szarak (fot. LTapsaH/Pixabay)

Albrecht Dürer, wybitny niemiecki malarz i grafik, przedstawił go tak, że do tej pory jego portret uchodzi za wybitne studium realizmu. Jest nie tylko bohaterem bajek, ale i licznych wierzeń oraz przysłów. Zając szarak to także ssak, który zimą nie zapada w sen, lecz pozostaje aktywny. O tej porze roku rozpoczyna się jego okres godowy nazywany parkotami.

Jego charakterystyczne cechy – nieustanna czujność, ostrożność oraz szybka ucieczka w razie zagrożenia – mocno zakorzeniły się w ludzkiej świadomości i sposobie opisywania własnych zachowań. "Spać jak zając pod miedzą", "Praca nie zając, nie ucieknie" czy "Ni to pies, ni zając" to tylko kilka przykładów określeń używanych w odniesieniu do konkretnych sytuacji. Zając szarak jest również bohaterem wielu wierzeń.
       "Wiele kultur przedstawia zająca na tarczy księżyca – tak jest u Hindusów i Japończyków, ale również na Słowiańszczyźnie"  – opowiada Zuzanna Grębecka na łamach czasopisma Wróżka (nr 4/2010). - "W mitologii greckiej zając towarzyszył związanej z księżycem Artemidzie, a także Hekate, opiekunce czarów i magii. Nie tylko w starożytnej Grecji zając, obok czarnego kota, jest typowym atrybutem czarownicy, a nawet diabła – na Huculszczyźnie wierzono, że jest jego wcieleniem".
       Z przyrodniczego punktu widzenia zając szarak jest po prostu ssakiem osiągającym długość ciała do 65 centymetrów (takie wymiary podaje Encyklopedia PWN), ważącym od 3 do 5,5 kg, żyjącym na polach uprawnych, łąkach czy skrajach lasu. Spotkać go można w całym kraju, w tym na Wysoczyźnie Elbląskiej, na przykład w okolicach Łęcza. Wyróżniają go czarne na końcach, długie uszy, nazywane słuchami, a także silne, tylne nogi, które pomagają w szybkiej ucieczce w razie zagrożenia i gwałtownych zmianach kierunku. Określane są mianem skoków. Jego futro – rdzawo-brązowe, na spodzie białe lub kremowe - zimą staje się jaśniejsze i grubsze.
       "Zające szaraki są wyłącznie roślinożerne. Sporadycznie piją wodę, najczęściej wystarcza im rosa oraz woda zawarta w roślinach, którymi się żywią" – wyjaśnia Urszula Olejnicka z Nadleśnictwa Browsk. - "Zwierzęta te nie kopią nor. Śpią w nieckach wyciśniętych podczas leżenia zwanymi kotlinkami. Odżywiają się zarówno w dzień jak i w nocy. Wzrok mają raczej kiepski. Na ruch reagują doskonale, nawet ze sporej odległości, lecz nieruchome przedmioty rozróżniają słabo".
       Ten ssak jest również dobrym pływakiem, ale umiejętność tę wykorzystuje tylko w razie potrzeby.
       Zając szarak z reguły żyje samotnie, wyjątkiem jest okres godowy, który rozpoczyna się zimą, a także czas wychowywania młodych. Jak podaje Encyklopedia Leśna parkoty rozpoczynają się w styczniu i trwają, z przerwami, do czerwca (inne źródła wskazują, że mogą się one wydłużyć nawet i do września). Co ciekawe zając szarak o swoją wybrankę musi zawalczyć.
       "[Zające - red.] Stają na tylnych łapach, a przednimi z całych sił okładają konkurenta by zdobyć serce pani zającowej. Przy okazji drapią się dotkliwie, używając ostrych pazurków" – tak opisuje to Urszula Olejnicka.
       W trakcie parkotów samica rodzi młode trzy, cztery razy.
       "Ciąża trwa 42 dni, a każdy miot liczy 2 do 5 młodych. Na miejsce rodzenia samica wybiera suche, dobrze osłonięte miejsce. Młode po urodzeniu widzą, ich sierść jest wykształcona i natychmiast opuszczają gniazdo. W każdym roku samica rzuca średnio 7 do 9 młodych" – wyjaśnia Katarzyna Zwirska w swoim artykule na łamach portalu przyroda.mazury.pl - "Maksymalna długość życia zajęcy wynosi 12- 14 lat, ale niewiele osobników przeżywa kilka lat".
oprac. mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Te młode zajączki to chyba rodzą się po parkotach a nie w trakcie a chyba większość osobników przezywa tylko kilka lat a nie 12-14.
  • Zajęcy jest w tej chwili bardzo mało bowiem rozlęgło się mnóstwo drapieżników ssaków i krukowatych, których populacji nikt nie reguluje - "odstrzeliwuje". Dodatkowo od lat paru umieszcza się w lasach szczepionki przeciwko wściekliźnie, która jest naturalną chorobą regulującą pogłowie lisa, który jest największym łowcą zajęcy. Takie życie szaraka!
  • @spacerowicz/ka - Myśliwskie opowieści dziwnej treści. To, co znacząco wpływa na liczebność zajęcy (ale nie tylko), to rozwój rolnictwa. Niestety, tracą miejsca w których mogą się rozmnażać, giną w czasie zmechanizowanych prac polowych. Tyle. Drapieżników też nie ma zbyt wielu z trochę innych powodów. To nawet zabawne, bo kilka(naście) lat temu słyszałam rozmowę dwóch przypadkowych "miłośników przyrody", którzy perorowali, że "czeba szczelać zjęce, bo ich za dużo". A i jeszcze jedno, lisy nie są zagrożeniem dla zajęcy. Krukowate? Nie przesadzajmy. Wilki? Bez jaj!
  • Albrecht Dürer w swoim dziele "Melancholia" umiescil kwadrat magiczny rzedu 3. To zainspirowalo mnie do analizy matematycznej budowy takich kwadratow. Na stronach internetowych www.number-galaxy.eu przedstawilem wielowymiarowe figury magiczne az do wymiaru 11-tego. Ponadto na tych stronach sa wielotysieczne przyklady magicznych kwadratow, szescianow, tesseractow i innych.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    0
    elblazanin(2018-01-22)
  • ni to pies ni wydra to wlaściwe powiedzenie :)
  • I takie, i takie istnieje. Tyle, że wydra może bardziej popularna :) Całe szczęście, że język polski jest tak bogaty :)
  • Były czasy gdy Polska eksportowała duże ilości zajęcy, teraz rzadko można ich spotkać. Nie sa szkodnikami jest ich duzo które uciekły hodowcom. A uciekło ich bardzo dużo. Myśliwi nie polują na lisy gdyż nie ma co z nim zrobić. nikt nie kupi skórki z takiego lisa -nie modne Nie ma juz terenów gdzie mogły sie utrzymac. Rozwój mechanizacji w rolnictwie i nawozy zrobiły swoje. Tyle co sie orientuje to mysliwi nie polują na zajawce -mówi -piekły szarak nich se pożyje
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    miłprzyrody(2018-02-12)
Reklama